Renault TWIZY Z.E. Concept

Renault TWIZY Z.E. Concept16.09.2009
Twizy Z.E. Concept stanowi innowacyjne rozwiązanie w zakresie transportu indywidualnego w miastach. Ten czterokołowy pojazd przewożący dwóch pasażerów siedzących jeden za drugim, stanowi w 100% elektryczny środek transportu o zerowej emisji CO2.

Kompaktowy, dynamiczny i praktyczny Twizy Z.E. Concept doskonale spełnia wymagania stawiane pojazdom przeznaczonym do ruchu miejskiego. Dzięki osłaniającemu, zapewniającemu bezpieczeństwo i komfort nadwoziu, które sprawia wrażenie kokonu, pasażerowie są bardzo dobrze chronieni.

Renault TWIZY Z.E. Concept 1 Silnik elektryczny o mocy 15 kW i momencie obrotowym 70 Nm napędzający Twizy Z.E. Concept zapewnia odpowiednią elastyczność i wysoki komfort prowadzenia tego pojazdu. Jego możliwości w zakresie przyspieszania w ruchu miejskim i podmiejskim są porównywalne z osiągami jednośladów.

SAMOCHÓD DLA MIESZKAŃCÓW MIAST …
W 100% elektryczny pojazd Twizy Z.E. Concept skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców miast, muszących szybko przemieścić się z jednego punktu miejskiej dżungli w drugi, balansujących między życiem zawodowym a ożywionym życiem towarzyskim. Wiodącymi hasłami Twizy Z.E. Concept są: skuteczność, szybkość i prostota. Mierzący 2,30 m długości i zaledwie 1,13 m szerokości Twizy Z.E. Concept jest ultra kompaktowym i dynamicznym pojazdem stworzonym specjalnie do poruszania się w środowisku miejskim.

...POSZUKUJĄCYCH PRAKTYCZNEGO I BEZPIECZNEGO ROZWIĄZANIA
Dwuosobowy Twizy Z.E. Concept stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie w zakresie indywidualnego transportu w środowisku miejskim. Dzięki wynoszącemu zaledwie 3 m promieniowi skrętu i ilości zajmowanej powierzchni niewiele większej od skutera, Twizy Z.E. Concept z łatwością znajdzie miejsce do zaparkowania. Zwrotność i dynamika tego pojazdu pozwalają mu bardzo szybko wydostać się z ruchu miejskiego dzięki czterokołowej konstrukcji i nisko usytuowanemu środkowi ciężkości.

Renault TWIZY Z.E. Concept 2 Ergonomia wnętrza ułatwia prowadzenie. Odczyt wskazań instrumentów pokładowych jest bardzo łatwy: kontrolki zostały umiejscowione pod przednią szybą na wysokości oczu i umieszczone w szeregu komórek typu plaster miodu dla pewniejszej identyfikacji. Łatwy jest również dostęp do miejsca pasażera: zamocowane do dachu pojazdu oparcie umożliwia odchylenie dolnej części siedzenia.

Tylny fotel daje się dostosować do wzrostu pasażera: jego siedzenie można obrócić i przekształcić w podwyższone siedzisko dla dziecka, zapewniające lepszą widoczność małemu pasażerowi. Po odwróceniu tylnego siedziska, pierwotna, wynosząca 50 litrów pojemność znajdującego się pod nim bagażnika, powiększa się o dodatkowe 10 litrów. Oprócz tego po obu stronach kierownicy umieszczone są schowki o pojemności 3 litrów.

Twizy Z.E. Concept zapewnia optymalny poziom ochrony. Jego nadwozie nie tylko chroni przed złymi warunkami atmosferycznymi – jest ono także znacznie lepiej widoczne w ruchu miejskim i tworzy prawdziwą kapsułę bezpieczeństwa. Odkształcalna konstrukcja pojazdu chroni pasażerów w przypadku zderzenia czołowego, a umieszczone po bokach listwy wzmacniające uzupełniają system zabezpieczeń w razie zderzenia bocznego. System zabezpieczeń w tym pojeździe składa się z 4-punktowej uprzęży z przodu, 3-punktowego pasa bezpieczeństwa z tyłu, poduszki powietrznej kierowcy oraz dwóch bocznych poduszek powietrznych.

NOWA EPOKA W 100% ELEKTRYCZNEGO TRANSPORTU INDYWIDUALNEGO
Nadwozie o futurystycznych kształtach wykończone białym perłowym lakierem podkreśla przynależność Twizy Z.E. Concept do nowej epoki indywidualnego transportu miejskiego. W odróżnieniu od klasycznych pojazdów, obudowa kół nie ma okrągłego kształtu. Osłony te, wykonane w kolorze nadwozia i całkowicie osłaniające koła pojazdu mają kształt ośmiokąta. Wraz z kołpakami kół wykończonymi w kolorze białym perłowym i niebieskim tworzą one idealnie zharmonizowaną całość. Obrót kół nie jest już widoczny – dostrzegalny jest jedynie ruch kołpaków. Dzięki temu Twizy Z.E. Concept wydaje się przemieszczać z niezwykłą lekkością i całkowicie bezgłośnie.

Renault TWIZY Z.E. Concept 3 Twizy Z.E. Concept otwiera przed swymi pasażerami całkiem nowy świat, prosty i pełen spokoju, doskonale oddając istotę nowej koncepcji transportu indywidualnego. Przód i tył Twizy Z.E. Concept są wyposażone w świetlne matryce, których diody, tworzące kształt plastra miodu, umożliwiają kierowcy komunikowanie z otoczeniem. Diody te pełnią rolę reflektorów z przodu i tylnych świateł z tyłu. Umożliwiają również wyświetlanie emotikonów, których wyraz można zmieniać w zależności od tego, co kierujący chce przekazać otoczeniu.

Dzięki dużej powierzchni przeszklonej nadwozia, wnętrze Twizy Z.E. Concept jest bardzo jasne. Biały i niebieski kolor materiałów wykończeniowych stwarza pełen spokoju nastrój, ułatwiający pasażerom odcięcie się od miejskiego stresu. W przejrzysty sposób rozwiązano również kwestię kontroli zasięgu pojazdu. Kontrolka na desce rozdzielczej ma kształt kwiatu lotosu.

Twizy Z.E. Concept jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 15 kW (20 KM). Dzięki sięgającemu 70 Nm momentowi obrotowemu silnik ten oferuje dobre połączenie komfortu jazdy i elastyczności w całym zakresie obrotów. Pozwala on uzyskiwać przyspieszenia porównywalne z jednośladem o pojemności skokowej 125 cm3.

Zapewnia to dobrą dynamikę przy ruszaniu z miejsca i przyspieszaniu, tak przydatną w ruchu miejskim. Rozwijający maksymalną prędkość 75 km/h. Twizy Z.E. Concept dobrze sobie radzi również w strefach podmiejskich. Zamontowane w Twizy Z.E. Concept źródło energii służy wyłącznie do napędzania pojazdu. Jego otwarte nadwozie nie wymaga ani ogrzewania, ani klimatyzacji, które powodują znaczne zużycie energii. Takie rozwiązanie koncepcyjne w połączeniu z niewielką masą pojazdu (zaledwie 420 kg łącznie z akumulatorami) ma bezpośredni wpływ na zasięg pojazdu, który może wynosić nawet do 100 km.

Renault TWIZY Z.E. Concept 4 Litowo-jonowe akumulatory Twizy Z.E. Concept są usytuowane pod siedzeniami. Ich doładowanie odbywa się za pomocą kabla nawiniętego na szpulę i umieszczonego z przodu pod logo Renault. Kabel ten, podłączany do zwykłego domowego gniazda 220 V 10/16 A, umożliwia całkowite naładowanie akumulatorów w ciągu 3,5 godziny.

Twizy Z.E. Concept stanowi zapowiedź jednego z rozwiązań w zakresie transportu indywidualnego ze 100-procentowym napędem elektrycznym, jakie znajdą się w ofercie Renault, poczynając od 2011 roku.

Źródło: Renault