ZOE Z.E. Concept - zero emisji, pełna równowaga

ZOE Z.E. Concept - zero emisji, pełna równowaga17.09.2009
Renault Zoe Z.E. Concept to atrakcyjny samochód o zerowej emisji z napędem w 100% elektrycznym. Zastosowane rozwiązania wydłużają jego zasięg i zwiększają komfort użytkowania. Wszechstronny i niewielki Zoe Z.E. Concept ...

...spełnia codzienne potrzeby i stanowi nowe rozwiązanie w zakresie transportu indywidualnego.

ZOE Z.E. Concept - zero emisji, pełna równowaga 1 EKONOMICZNE I EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIE
Zoe Z.E. Concept skierowany jest do klientów posiadających kilka samochodów, którzy poszukują wszechstronnego i niewielkiego pojazdu, mogącego spełnić ich codzienne potrzeby transportowe, np. wyjazd po zakupy czy przejazdy na trasie dom-szkoła-praca. W 100% elektryczny i cechujący się zerową emisją, Zoe Z.E. Concept to samochód spełniający oczekiwania klientów zwracających uwagę na ochronę środowiska i wybierających proekologiczne produkty.

CZYSTY DESIGN
Zoe Z.E. Concept to czysta przyjemność podróżowania. Wykorzystujący najnowsze technologie stosowane w samochodzie elektrycznym, Zoe Z.E. Concept udowadnia, że pojazd o zerowej emisji może posiadać dynamiczny, rasowy design, być atrakcyjny i zapewniać przyjemność jazdy.

Zasadniczym warunkiem uzyskania wysokich osiągów w samochodzie o zerowej emisji zanieczyszczeń jest uzyskanie odpowiednich parametrów aerodynamicznych. Projektanci Zoe Z.E. Concept dążyli do zapewnienia elegancji, a jednocześnie wysokiej sprawności. Pojazd o długości zaledwie 4,1 m napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 70 kW (moment obrotowy 226 Nm) z łatwością i bezgłośnie będzie poruszał się po mieście. Jego duże, 21-calowe koła oraz obszerne nadwozie dają poczucie pewności i umożliwiają wygodne wyjazdy poza miasto czterem osobom w kabinie. Wysuwany z tyłu spojler poprawia aerodynamiczne właściwości samochodu Zoe Z.E. Concept. Owiewka rozkłada się po przekroczeniu prędkości 90 km/h, a umieszczone w niej diody służą jako dodatkowe światło STOP, podobnie jak światło zintegrowane z anteną dachową.

ZOE Z.E. Concept - zero emisji, pełna równowaga 2 Zewnętrzny design samochodu Zoe Z.E. Concept uwzględnia nowoczesne technologie ułatwiające uzyskanie zerowej emisji:
• W konstrukcji dachu zastosowano specjalną membranę chroniącą wnętrze przed gorącem i zimnem, zapewniającą optymalne działanie klimatyzacji z odzyskiem energii dzięki bateriom fotowoltaicznym rozmieszczonym w układzie plastra miodu.
• Z przodu i z tyłu poliuretanowe powłoki ochronne osłaniają światła diodowe o niskim zużyciu energii. Ta swego rodzaju „druga skóra” chroni także elementy nadwozia narażone na drobne uszkodzenia w ruchu miejskim, a jednocześnie podkreśla technologiczne zaawansowanie samochodu elektrycznego.
• Boczne wloty powietrza zaprojektowano w celu chłodzenia akumulatorów. Powietrze jest następnie odprowadzane przez dwa duże wyloty z tyłu, przez które można zobaczyć konstrukcję wahacza zawieszenia.
• Doskonałą widoczność do tyłu, bez martwego pola zapewniają dwie energooszczędne kamery przesyłające obraz na centralne lusterko wsteczne w kabinie.
• Przednie i tylne drzwi otwierane do góry zapewniają szeroki dostęp do wnętrza kabiny. Oryginalnie i pomysłowo zaprojektowane drzwi tylne służą jednocześnie jako pokrywa bagażnika, co pozwala na dostanie się do jego wnętrza z boku samochodu, na przykład stojąc na chodniku.

PROJEKT ZAPEWNIAJĄCY CISZĘ W KABINIE
Oparcia siedzisk przednich foteli łączą się z dachem. Tylne fotele są składane, aby zwiększyć przestrzeń bagażową.

ZOE Z.E. Concept - zero emisji, pełna równowaga 3 Deska rozdzielcza jest pokryta specjalną powłoką, a jej muśnięcie powoduje pojawienie się dotykowych elementów sterujących. Panoramiczny ekran TFT (Thin Film Transistor) został umieszczony w szklanej kuli. Stanowi on centrum informacji pojazdu Zoe Z.E. Concept i wyświetla dane z nawigacji, układu ładowania akumulatorów oraz informacje o zasobach energii. Posiada on także możliwość wyświetlenia palety graficznej z wyborem kolorystyki wnętrza.

Informacje są przekazywane przez niewielką postać (avatar) pojawiającą się na ekranie TFT, która stanowi łącznik między kierowcą a najnowszymi osiągnięciami technologii. Postać ta, której płeć można wybrać (poprzez pobranie odpowiednich plików z Internetu), informuje o warunkach ruchu drogowego, trasie przejazdu, kontroluje zasięg pojazdu i proponuje jego zwiększenie podając adresy najbliższych stacji ładowania akumulatorów.

Karta Hands free oferuje również możliwości personalizacji: chip, który może być wbudowany w dowolnie wybrany przez użytkownika przedmiot, steruje centralnym zamkiem i rozruchem silnika pojazdu.

System klimatyzacji znacznie wykracza poza zwyczajowe kontrolowanie temperatury w kabinie. W tym samochodzie zapewnia on komfort użytkowników dzięki innowacyjnemu systemowi o trzech funkcjach:

ZOE Z.E. Concept - zero emisji, pełna równowaga 4 • Nawilżanie powietrza. Aby zapobiec często spotykanemu zjawisku wysuszania powietrza przez standardowe układy klimatyzacji, rozpylacze usytuowane po obu stronach deski rozdzielczej doprowadzają do kabiny specjalną substancję aktywną. Zapewnia ona łagodne nawilżenie skóry powodując uczucie świeżości.
• Funkcja detox. Czujnik czystości powietrza kontroluje jego stopień zanieczyszczenia i w razie potrzeby zamyka nawiewy. Ponadto filtry kabiny, oprócz zatrzymywania szkodliwych związków, wydzielają substancje chroniące skórę osób w samochodzie.
• Funkcja rozpylania zapachów. Elektryczny układ rozpyla w powietrzu olejki eteryczne o właściwościach dostosowanych do aktualnych potrzeb użytkowników samochodu: obniżające stres w czasie powrotu z pracy lub przeciwnie, pobudzające czujność w czasie jazdy nocą.
Trójfunkcyjny system został opracowany przez Renault we współpracy z firmą Biotherm®, prowadzącą badania w dziedzinie biologii skóry w Dziale Produktów Luksusowych koncernu L’Oreal.

Kierowca ma trzy możliwości zatankowania do pełna:
- Ładowanie standardowe: w czasie od 4 do 8 godzin poprzez gniazdo ładowania umieszczone na zewnątrz pojazdu,
- Szybkie ładowanie: w ciągu 20 minut przez to samo gniazdo w specjalnych stacjach ładowania,
- System Quickdrop lub szybka wymiana akumulatorów: w ciągu 3 minut w stacji wymiany akumulatorów

Źródło: Renault