FLUENCE Z.E. - elektryczny samochód rodzinny

FLUENCE Z.E. - elektryczny samochód rodzinny18.09.2009
Renault Fluence Z.E. Concept jest przeznaczony dla rodziny posiadającej jeden samochód, który jest codzienne używany do dojazdu do pracy, ale służy też do weekendowych wypadów za miasto. Samochód ten musi więc odzwierciedlać status społeczny ...

...jego właściciela, ale też być wygodnym środkiem transportu dla całej rodziny. Klientem według producenta ma być osoba wrażliwa na problematykę ochrony środowiska, która jednocześnie nie chciałaby zmieniać swojego trybu życia i przyzwyczajeń.

FLUENCE Z.E. - elektryczny samochód rodzinny 1 Styl Fluence Z.E. Concept łączy elementy sportowe z cechami typowymi dla pojazdów elektrycznych Renault. Ma dynamiczną sylwetkę podkreśloną płynną linią przetłoczenia nadwozia biegnącą od przednich świateł do tyłu samochodu. Długość 4 820 mm, szeroki rozstaw kół i wyważone proporcje sprawiają, że Fluence Z.E. Concept jest eleganckim i zwracającym uwagę samochodem.

O przynależności do grona pojazdów elektrycznych świadczy motyw graficzny widoczny na wylotach powietrza, przypominający budowę wymienników ciepła (nałożone na siebie żebra) powtarzany w różnych wariacjach w rysunku reflektorów, czy osłony silnika. Baterie fotowoltaiczne umieszczone w panoramicznym dachu, desce rozdzielczej i tylnej półce mają postać siatki geometrycznej, która staje się kolejnym motywem stylistycznym pojawiającym się również na osłonie chodnicy i tapicerce foteli. Przynależność Fluence Z.E. Concept do rodziny samochodów elektrycznych Renault jest również podkreślona takimi elementami, jak:
- kolor nadwozia bleu atmosphère;
- specjalne oznakowanie podświetlane w kolorze niebieskim widoczne na wyprofilowaniu dolnych partii boków samochodu;
- zastosowanie diod LED z przodu i z tyłu;
- kształt świateł;
- wyprofilowanie nadwozia pod logo marki na masce.

Przednie reflektory o płynnych kształtach odzwierciedlają łagodny charakter linii i barw całego nadwozia. Ich design nawiązuje do zaawansowanych technologii: pod „powiekami” utworzonymi ze świateł pozycyjnych kryje się wyraźne „spojrzenie” dwóch lamp reflektorów, w których wiązka światła przetwarzana jest przez układ pryzmatyczny. Wysoką klasę samochodu podkreślają chromowane listwy ozdobne na bokach i wlocie powietrza, jak również imponujące felgi 21-calowe. Ozdobne kołpaki z białego poliwęglanu są „wciśnięte” w aluminiowe felgi, aby stworzyć opływowy kształt pozwalający na odpowiednie ukierunkowanie strumienia powietrza i poprawę właściwości aerodynamicznych nadwozia.

FLUENCE Z.E. - elektryczny samochód rodzinny 2 Wnętrze Fluence Z.E. Concept jest przyjemne i wyrafinowane: płynne linie, miękkie materiały wysokiej klasy, stonowana kolorystyka. Pasażerowie siedzą wygodnie w czterech głębokich fotelach tapicerowanych jasną skórą. Stopy spoczywają na dywanikach z przezroczystego tworzywa żelowego w kolorze jasno-niebieskim. Pedały hamulca i gazu są również pokryte żelowym tworzywem zapewniającym kierowcy większy komfort prowadzenia samochodu. Po otwarciu drzwi włącza się oświetlenie wnętrza przypominające niebieskie oznakowanie świetlne samochodów elektrycznych Renault.

W desce rozdzielczej zastosowano zaawansowane technologie ułatwiające codzienne użytkowanie. Dotykowy ekran w technologii TFT (Thin Film Transistor) wyświetla informacje multimedialne i wspomagające prowadzenie samochodu (nawigacja, najbliższe stacje Quickdrop). Licznik podaje również informacje typowe dla samochodów z napędem elektrycznym, jak np. kontrola zasięgu pojazdu.

Centralną konsolę zaprojektowano jako jedną część rozciągającą się płynnym kształtem od przodu do tyłu kabiny. Obejmuje ona dwa ruchome podłokietniki. Z przodu, w centralnym podłokietniku umieszczono przycisk stop/start, panel klimatyzacji i regulacji głośności systemu audio, a także nowy telefon Samsung Jet z ekranem dotykowym. Telefon posiada funkcję zestawu głośnomówiącego i pozwala również na słuchanie muzyki lub wyświetlanie filmów na ekranach wbudowanych w oparciach przednich foteli. Podłokietnik centralny z tyłu ma wbudowany panel klimatyzacji, regulację głośności systemu audio, drugi telefon Samsung Jet oraz dwa piloty zdalnego sterowania do obsługi ekranów w fotelach przednich.

Tapicerka i wykończenie drzwi zostały również wyjątkowo starannie zaprojektowane i wykonane: klamki przypominają zaokrąglone kształty konsoli centralnej, przyciski sterujące otwieraniem szyb są dotykowe, a ekran pokazujący obraz z kamer skierowanych do tyłu jest dyskretnie wbudowany w deskę.

FLUENCE Z.E. - elektryczny samochód rodzinny 3 Fluence Z.E. Concept jest przyjazny dla środowiska nie tylko dlatego, że jest napędzany energią elektryczną. Samochód jako całość został zaprojektowany tak, aby optymalnie wykorzystywać i oszczędzać energię:
- baterie fotowoltaiczne pozwalają na zasilanie różnych urządzeń samochodu zmniejszając w ten sposób zużycie akumulatora;
- w reflektorach zastosowano wydajne diody elektroluminescencyjne o wysokiej sprawności i możliwie najniższym zużyciu energii;
- klimatyzacja jest trzystrefowa, aby uzyskać jak największą precyzję ustawień parametrów pracy dla obu miejsc z przodu i z tyłu. Ponadto wyloty nawiewów powietrza są w czasie pracy systemu odpowiednio podświetlane na niebiesko, gdy wykorzystywany jest nawiew zimnego powietrza i na czerwono, gdy system włącza nadmuch ciepłego powietrza;
- specjalne zabiegi w czasie prac nad aerodynamiką nadwozia pozwoliły na poprawę współczynnika oporu powietrza: opływowa forma lusterek wstecznych z wbudowaną kamerą, progi w całości obudowane spojlerami zakończone dyfuzorem powietrza, czy też helikoidalny kształt felg;
- zastosowane opony Michelin posiadają niski współczynnik oporów toczenia.

Jako pojazd z napędem w 100% elektrycznym, Fluence Z.E. Concept porusza się dzięki silnikowi umieszczonemu przy przednim zawieszeniu oraz akumulatorowi litowo-jonowemu zabudowanemu między tylną ławką a bagażnikiem. Dzięki współpracy między projektantami i konstruktorami Renault jest to bezpieczny i praktyczny samochód, mogący pomieścić wystarczająco duży akumulator, by zapewnić odpowiedni zasięg (160 km) przy jednoczesnym zachowaniu przestrzeni bagażowej spełniającej potrzeby rodziny (327 dm3).

FLUENCE Z.E. - elektryczny samochód rodzinny 4 Kierowca ma trzy możliwości zatankowania do pełna:
- Ładowanie standardowe: w czasie od 4 do 8 godzin za pomocą gniazda ładowania umieszczonego po zewnętrznej stronie pojazdu.
- Szybkie ładowanie: w ciągu 20 minut przez to samo gniazdo w specjalnych stacjach ładowania.
- System Quickdrop lub szybka wymiana akumulatorów: w ciągu 3 minut w stacji wymiany akumulatorów.

Fluence Z.E. Concept stanowi zapowiedź elektrycznej wersji nowego modelu Fluence. Jest to futurystyczne rozwiązanie w zakresie transportu indywidualnego o zerowej emisji zanieczyszczeń.

Źródło: Renault