Wind - Roadster zdecydowanej dynamice

Wind - Roadster zdecydowanej dynamice25.02.2004
Na pierwszy rzut oka, łagodne rysy samochodu Wind dodają mu uroku i pobudzają zmysły. Kształt linii nadwozia podkreśla dynamiczny charakter auta. (...) esign Wind’a stwarza wrażenie prostoty i spójności konstrukcji ...

Na pierwszy rzut oka, łagodne rysy samochodu Wind dodają mu uroku i pobudzają zmysły. Kształt linii nadwozia podkreśla dynamiczny charakter auta. "Zewnętrzne formy łączą w sobie płynność linii z dynamicznym zarysem ostrych krawędzi. Wnętrze jest jak dobrze pasująca rękawiczka. W sumie mamy powiew nowości w świecie roadsterów", wyjaśnia Patrick le Quément, dyrektor Design Renault.

Wind - Roadster zdecydowanej dynamice 1 Design Wind’a stwarza wrażenie prostoty i spójności konstrukcji. Opiera się na dwóch wiodących liniach. Pierwsza z nich zakreślona jest na boku samochodu. Daje ona początek kształtom błotnika przedniego i tylnego i przechodzi w łuk na nadkolach.

Druga linia, bardziej wyrazista, otacza kabinę budząc poczucie bezpieczeństwa.

Bardzo silnie zarysowane reflektory przyczyniają się również do ogólnego wyrazu Wind’a. Ich wydłużony kształt podkreśla dynamiczny charakter concept-car’u dzięki swym pociągłym kształtom. Za pozorną prostotą reflektorów kryje się złożona technologia. Pionowo osadzone szklane płytki obejmują długą, przezroczystą rurę, przez którą przebiega silny strumień niebieskawego światła.

Ostre krawędzie tylnych świateł w kształcie kropli, są przedłużeniem linii tyłu nadwozia. Dwie diody świecące o dużej mocy oświetlają szklane płytki ustawione równolegle względem siebie i wytwarzają strumień światła rozchodzący się na boki i na wprost.

Wind - Roadster zdecydowanej dynamice 2 Panoramiczna przednia szyba zachodzi na boki samochodu tworząc w ten sposób szyby boczne. Kabina może zostać zamknięta miękkim dachem zbudowanym z trzech warstw tkaniny, wyposażonym w okrągłą, szklaną szybę z tyłu.

Nadwozie Wind’a jest w kolorze "aqua-marine". W kabinie, kształty dopasowują się do wymagań kierowcy i pasażerów. Duży płat skórzanego obicia o łagodnych barwach tworzy przytulne wnętrze. Fotele wyściełane skórą w kolorze brązu są wygodne i eleganckie. Zgodnie z obowiązującym w roadsterach stylem, są one zamocowane na stałe, zaś kierownica i pedały są regulowane i składają się automatycznie przy otwarciu drzwi, by ułatwić dostęp do kabiny. Dwa chowane pałąki zabezpieczające, pokryte skórą, są przedłużeniem solidnej struktury nadwozia, do której są przymocowane.

Wind jest roadsterem 2+1. Centralna część łącząca oparcia foteli jest odpinana. Jest zbudowana z włókna węglowego pokrytego pianką i skórą. Po jej odwróceniu, przybiera kształt siodła i może być wykorzystana jako trzecie miejsce siedzące z tyłu samochodu.

Mimo niewielkich rozmiarów (3,87 m długości), Wind oferuje sporą przestrzeń. Samochód posiada obszerny bagażnik (232 dm³) wyłożony skórą.

Wind - Roadster zdecydowanej dynamice 3 Wszystkie elementy sterujące są pokryte anodowanym aluminium nadającym im przyjemny, łagodny wygląd. Zgodnie z koncepcją Touch Design rozwijaną przez Renault od trzech lat, charakteryzują się ergonomią, prostotą obsługi oraz jasno określoną funkcją. Centralny, okrągły panel zapewnia sterowanie urządzeniami komunikacyjnymi, sprzętem audio, systemem nawigacji i urządzeniami pomocniczymi. Funkcje wybiera się przy pomocy dźwigni umieszczonej na środku koła. Informacje wyświetlane są na ekranie w górnej części deski rozdzielczej.

Dźwignia wyboru trybu pracy skrzyni biegów, umieszczona w centralnej części kabiny, jest również bardzo ergonomiczna. Do zmiany biegów służą przyciski przy kierownicy.

Design licznika jest prosty, a zarazem niecodzienny. Tarczę otacza krąg z anodowanego aluminium, a całość osadzona jest w szklanym cylindrze. Informacje wyświetlane są w formie analogowej (wskazówka określa prędkość) i cyfrowej. Niebieskie i czerwone pola stopniowo otaczają cylinder w miarę wzrostu prędkości obrotowej silnika.

W lewych drzwiach samochodu, cylindryczny wskaźnik otwiera się w stronę kierowcy po wciśnięciu impulsowego przycisku i wyświetla temperaturę w kabinie. Umieszczono w nim również panel sterowania klimatyzacją.

Roadster Wind jest wyposażony w silnik 2.0 16V o mocy 136 KM.

DANE TECHNICZNE

Długość całkowita - 3870 mm
Szerokość (bez lusterek wstecznych) - 1750 mm
Wysokość - 1260 mm
Rozstaw osi - 2395 mm
Rozstaw kół przednich i tylnych - 1510 mm
Zwis przedni - 800 mm
Zwis tylny - 650 mm
Masa własna - 850 mm

Silnik - benzynowy 4-cylindrowy 2.0 16V wolnossący (Euro 4)
Moc maksymalna - 99 kW / 136 KM i maksymalny moment obrotowy 191 Nm
Skrzynia biegów - sterowana elektronicznie, 6 przełożeń

Obręcze kół - 19 cali
Opony - Michelin Pilot Sport 2 o wymiarach 245-35 / ZR19

Źródło: Renault