Clio III - ósme auto Renault otrzymało 5 gwiazdek

Clio III - ósme auto Renault otrzymało 5 gwiazdek28.06.2005
Po Modusie w 2004, również i Clio III uzyskało ocenę 5 gwiazdek, dzięki zdobyciu 32,67 / 37 punktów, w testach przeprowadzanych przez niezależną organizację Euro NCAP. Nowy model wyróżnia się ...

Po Modusie w 2004, również i Clio III uzyskało ocenę 5 gwiazdek, dzięki zdobyciu 32,67 / 37 punktów , w testach przeprowadzanych przez niezależną organizację Euro NCAP. Nowy model wyróżnia się, podobnie jak Modus, maksymalną oceną 4 gwiazdek za ochronę dzieci, potwierdzając tym samym swój charakter rodzinnego samochodu.

W Clio III wykorzystano całe know-how Renault w zakresie bezpieczeństwa, co stanowi doskonały przykład dążenia do zapewnienia « bezpieczeństwa dla wszystkich. Renault – jedyna marka na świecie oferująca osiem samochodów, które uzyskały ocenę 5 gwiazdek Euro NCAP - potwierdza swoją wiodącą pozycję w dziedzinie bezpieczeństwa.

Clio III - ósme auto Renault otrzymało 5 gwiazdek 1 Inspektorzy Euro NCAP podkreślili w poszczególnych testach doskonały poziom zabezpieczeń zastosowanych w Clio III. Konstrukcja pojazdu uległa idealnemu odkształceniu w celu rozproszenia energii zderzenia, unikając wgniecenia innych elementów do wnętrza kabiny. Bilans obrażeń dokonany na podstawie analizy manekinów dowodzi skuteczności działania systemów zabezpieczeń, w szczególności czołowych poduszek samoczynnie dostosowujących się do siły zderzenia, o dwóch poziomach napełniania oraz systemów zapobiegających nurkowaniu.

Bezkompromisowe bezpieczeństwo dla wszystkich pasażerów

Clio III zostało wyposażone w System Renault Protection trzeciej generacji, gwarantujący optymalne bezpieczeństwo użytkowników niezależnie od zajmowanego przez nich miejsca w samochodzie.

W zależności od wersji system ten obejmuje od sześciu do ośmiu poduszek : 2 poduszki czołowe samoczynnie dostosowujące się do siły zderzenia, o dwóch poziomach napełniania, 4 poduszki boczne (dwie poduszki chroniące klatkę piersiową, wbudowane w przednie siedzenia oraz dwie poduszki kurtynowe chroniące głowy pasażerów siedzących z przodu i z tyłu) oraz 2 poduszki zapobiegające nurkowaniu (w wersji 3-drzwiowej).

Przy uruchamianiu tych zabezpieczeń podczas zderzenia czołowego, ich działanie jest dostosowane do wzrostu kierowcy, dzięki czujnikowi położenia fotela na prowadnicach. Przednie miejsca są ponadto wyposażone w system zapobiegający nurkowaniu oraz ogranicznik napięcia pasa do 400 daN chroniący klatkę piersiową.

Sygnał dźwiękowy oraz piktogram pojawiający się na tablicy rozdzielczej informują kierowcę o zapięciu pasa, jeśli zdarzy mu się o tym zapomnieć.

Ryzyko tzw. nurkowania z tyłu ogranicza zastosowanie pasów z napinaczami, pionowych i sztywnych końcówek z klamrami oraz wyprofilowań w siedzisku trzech tylnych miejsc. Boczne miejsca z tyłu są wyposażone w pirotechniczne napinacze i ograniczniki napięcia do 600 daN, oferowane wyłącznie przez Renault. Clio III jest również wyposażone w belkę zatrzymującą bagaże, przykręconą do podłogi u podstawy oparcia tylnego siedzenia. Rozwiązanie to pozwala na zatrzymanie bagaży w przypadku zderzenia, nie zmniejszając pojemności bagażnika.

W testach zabezpieczeń dzieci Clio III otrzymało 4 gwiazdki, dołączając w ten sposób do Modusa i grupy najbezpieczniejszych samochodów w swoich kategoriach w tej dziedzinie. Renault wyposażył Clio III w 4 punkty mocowania fotelików dla dzieci Isofix na bocznych miejscach z tyłu i na miejscu pasażera z przodu.

W Clio III wprowadzono również po raz pierwszy nowe rozwiązanie siedzenia dla dzieci w wieku 6-10 lat na środkowym miejscu z tyłu. Poduszka siedzenia została skrócona, aby umożliwić dziecku przyjęcie prawidłowej postawy podczas siedzenia. Klamry pasów zostały przesunięte do przodu i opuszczone, aby pas układał się prawidłowo na jamie brzusznej dziecka w celu uniknięcia ryzyka tzw. nurkowania.

Wzmocniona konstrukcja nadwozia

Konstrukcja auta jest wykonana z nowych gatunków stali i materiałów pochłaniających i rozpraszających energię zderzenia. W przedniej, bocznej i tylnej partii nadwozia zaprojektowano strefy kontrolowanego zgniotu zmniejszające skutki i siłę zderzenia przenoszoną na pasażerów. Ze względu na swoją wysoką sztywność kabina nie ulega odkształceniu, tworząc swego rodzaju kapsułę ratunkową i chroniąc użytkowników przed przeniknięciem do kabiny podzespołów znajdujących się w komorze silnika (silnika, skrzyni biegów, akumulatora, modułu i osprzętu). Zostały one tak zaprojektowane, aby wzajemnie się zgniatać w czasie zderzenia.

Ulegający odkształceniu szkielet kierownicy wykonany z magnezu oraz składająca się kolumna kierownicy pozwalają na zwiększenie odległości pomiędzy kierownicą a kierowcą. Padding oraz umieszczony w obudowie kolumny kierowniczej płat blachy zmniejszają ryzyko obrażeń dolnych kończyn. System opuszczania pedału hamulca pozwala zaś ograniczyć ryzyko obrażeń kostek kierowcy.

W Clio III zastosowano paddingi w drzwiach oraz aluminiowe wzmocnienie pozwalające na jak najskuteczniejszą ochronę pasażerów w przypadku zderzenia bocznego poprzez odpowiednie rozłożenie sił.

W przypadku zderzenia z drzewem lub słupem poduszka kurtynowa chroni głowy pasażerów siedzących z przodu i z tyłu, a boczne poduszki powietrzne wbudowane w oparcia przednich siedzeń zapewniają ochronę klatki piersiowej.

W przypadku uderzenia w tył, Clio III proponuje innowacyjne rozwiązanie Renault zastosowane na przednich miejscach i obejmujące siedzenia i zagłówki pochłaniające energię. Ta nowa technologia zapewnia znaczący postęp w ochronie szyi przy gwałtownym szarpnięciu. Regulacja wysokości zagłówka następuje poprzez przesunięcie samego zagłówka, a nie prowadnic, które nie są już obecnie sztywnymi elementami. W razie zderzenia, plecy pasażerów mogą więc lepiej zagłębić się w oparciu, aż do chwili, gdy głowa dotknie zagłówka. Tylna kanapa, wyposażona w trzy wsuwane w oparcie zagłówki, została wzmocniona jak również punkty mocowania do nadwozia, aby ograniczyć odchylenie się oparcia w razie zderzenia.

Renault bezdyskusyjnym liderem w testach Euro NCAP

Po podjętej przez Renault decyzji wyposażenia Nowego Vel Satisa w dźwiękowy sygnał ostrzegawczy informujący o niezapięciu pasa EuroNCAP przyznało mu dodatkowy punkt. Vel Satis utrzymał więc ocenę 5 gwiazdek, dzięki łącznej sumie 34,12 punktów na 37 możliwych. Sygnał dźwiękowy informujący o niezapięciu pasów jest ważnym systemem przypominającym pasażerom o ich odpowiedzialności, ponieważ w samej tylko Francji możnaby uratować życie 1200 osób rocznie gdyby wszyscy mieli zapięte pasy.

Dzięki ośmiu samochodom, które uzyskały ocenę 5 gwiazdek Euro NCAP, Renault oferuje najbezpieczniejszą gamę na rynku samochodowym w zakresie zabezpieczeń dorosłych pasażerów.

- Espace IV - 5 gwiazdek - "najbezpieczniejszy samochód na rynku" (2003)
- Vel Satis - 5 gwiazdek - "najbezpieczniejszy samochód w swojej kategorii" (2005)
- Laguna II - 5 gwiazdek - Pierwszy samochód, który zdobył 5 gwiazdek w tym segmencie (2003)
- Scénic II - 5 gwiazdek - Pierwszy samochód, który zdobył 5 gwiazdek w tym segmencie (2003)
- Mégane II - 5 gwiazdek - Pierwszy samochód, który zdobył 5 gwiazdek w tym segmencie (2002)
- Mégane CC - 5 gwiazdek - "najbezpieczniejszy samochód w swojej kategorii" (2004)
- Modus - 5 gwiazdek - Pierwszy samochód, który zdobył 5 gwiazdek w swojej kategorii (2004)
- Clio - 5 gwiazdek (2005)
- Kangoo - 4 gwiazdki (2003)
- Twingo - 3 gwiazdki (2003)