Nowe supermini od Renault?

Nowe supermini od Renault?23.03.2011
Renault rozważa stworzenie nowego supermini klasy premium inspirowanego modelem R5 z 1972 roku. Uwspółcześniona wersja R5 miałaby uzupełnić nową generację Twingo i czwartą generację Clio w ofercie producenta i konkurować z takimi modelami, ...

...jak DS3 Citroena, MINI czy Fiatem 500. Oryginalne Renault 5 było pierwszym, nowoczesnym supermini z nadwoziem w formie trzydrzwiowego hatchbacka i bestsellerem w Europie w latach 70. XX w.

Plany dotyczące produkcji aktualnej wersji R5 są jeszcze w bardzo wczesnej fazie, ponieważ Renault pracuje obecnie nad kilkoma innymi, nowymi modelami oraz skupia uwagę na ambitnym programie popularyzującym pojazdy z napędem elektrycznym. „Ożywienie” R5 pozwoliłoby jednak Renault zgarnąć zyski z szybko rozwijającego się Europie rynku małych, specjalnych modeli. Z pewnością nowy model nie będzie nadmiernie eksploatował „atmosfery retro”, jaka otacza już R5, ponieważ pod rządami szefa projektantów, Laurensa van den Ackera styl Renault stał się bardziej futurystyczny.

Nowe R5 prawdopodobnie będzie bazować na platformie B produkowanej przez alians Renault i Nissana, podobnie jak obecne Clio i nowa generacja Clio, która zadebiutuje w tym roku podczas salonu motoryzacyjnego we Frankfurcie.

Jeśli projekt „reanimacji” R5 nie zostanie porzucony, to nowego modelu możemy spodziewać się nie wcześniej niż 2014 roku.

Źródło: Renault, opracowanie: BM