Widzę cię, a ty mnie?

Widzę cię, a ty mnie?04.04.2011
Kierowcy samochodów osobowych często ustawiają zewnętrzne lusterka tak, aby było w nich widać boczną karoserię pojazdu. Takie ustawienie sprawia jednak, że tworzy się pole, którego nie dostrzegamy, a w którym mogą znajdować się pojazdy.

Jeżdżąc samochodem codziennie wpadamy w martwe pole innych pojazdów, a one chowają się w naszym – aby nie skończyło się to stłuczką lub poważnym wypadkiem, należy pamiętać o prawidłowym ustawieniu lusterek.

Przed jazdą zawsze należy sprawdzić i ewentualnie skorygować pozycję wszystkich lusterek. Nawet w przypadku, gdy planujemy krótką podróż, zawsze sprawdzajmy czy ustawienie lusterek jest prawidłowe. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy siadamy za kierownicą auta, które ostatnio było używane przez innego kierowcę.

O korekcie ustawienia lusterek zewnętrznych trzeba pamiętać również po wyjeździe z myjni czy po przetarciu w celu oczyszczenia ich powierzchni. Dobrym nawykiem jest sprawdzenie lusterek przed wyjazdem z parkingu – zawsze może się okazać, że ktoś przypadkiem potrącił lusterko. Pamiętajmy, że po włączeniu się do ruchu nie ma już czasu na korygowanie jakichkolwiek ustawień. Niepoprawne ustawienie lusterek zwiększa pole martwe, podczas gdy odpowiednie dopasowanie może zmniejszyć ryzyko wypadku – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Ważna jest kolejność wykonywanych czynności podczas przygotowania do jazdy. Najpierw oczywiście należy odpowiednio dopasować fotel, dopiero później przystąpić do regulacji lusterek. Jeśli po ich ustawieniu zmienimy położenie fotela lub oparcia, czynność należy powtórzyć.

Lusterko wewnętrzne reguluje się stosunkowo łatwo, bowiem powinno być ustawione jak najbardziej prosto i pokazywać całą tylną szybę. Nie przechylajmy go tak, aby widzieć to, co się dzieje z boku, ponieważ do tego służą lusterka boczne. Podczas jazdy po zmroku pamiętaj o przestawieniu lusterka wewnętrznego na pozycję do jazdy nocnej. Pozwoli to zminimalizować oślepienie przez samochód jadący z tyłu.

Kierowcy często za mało odchylają lusterka zewnętrzne. Zasada, którą warto przyjąć to: jeśli widzisz boczną karoserię samochodu w lusterku, oznacza to, że jest ono za bardzo odchylone do środka. Aby prawidłowo je ustawić, przechyl głowę maksymalnie lewo w kierunku szyby i ustaw lusterko od strony kierowcy tak, aby dopiero w takiej pozycji widać było boczną karoserię. Lusterko prawe ustaw trzymając głowę na środkowej osi pojazdu.

Unikaj jazdy w martwych polach innych samochodów. Przyspiesz i wyprzedź lub zwolnij. Jeśli jedziesz na bocznym pasie z tyłu innego samochodu, sprawdź czy widoczne jest jego wewnętrzne lusterko. Jeśli jest niewidoczne, kierowca samochodu z przodu najprawdopodobniej nie widzi twojego pojazdu.

Zmieniając pasy najpierw sprawdź widok we wszystkich lusterkach, następnie zasygnalizuj manewr i spójrz w lusterka raz jeszcze. Jeśli sytuacja na to pozwala, zmień pas, a następnie po raz kolejny oceń sytuację na drodze patrząc w lusterka – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Cofając nigdy nie sugeruj się tylko tym, co widzisz w lusterkach. Zawsze rozglądaj się dookoła. Jak pokazują statystyki, w 2010 r. na parkingach doszło do 208 wypadków, w których rannych zostało 208 osób, a 6 zginęło (źródło: policja.pl). Wyjeżdżając tyłem z placu lub parkingu, sprawdź najpierw czy nikt i nic nie znajduje się wokół pojazdu. Upewnij się, że wiesz gdzie są dzieci. Jeśli są w pobliżu auta, miej je cały czas na oku. Zawsze sprawdzaj zarówno widok w lusterkach, jak i rozglądaj się dookoła. Zanim ruszysz, najpierw obejrzyj się przez prawe i lewe ramię. W trakcie wycofywania ponownie rozejrzyj się dookoła. Wyjeżdżaj powoli.

Zasady warte zapamiętania:

  • Najpierw ustaw pozycję fotela, następnie rozpocznij ustawianie lusterek.
  • Zawsze sprawdzaj ustawienie lusterek. Skoryguj je, jeśli jest to konieczne.
  • Lusterko wewnętrzne ustaw tak, aby było jak najbardziej prosto i pokazywało tylną szybę.
  • W lusterkach zewnętrznych nasz pojazd powinien być widoczny dopiero po przechyleniu głowy w bok.
  • Podczas manewrów na parkingu sprawdź, czy nikt nie znajduje się w pobliżu pojazdu.
Zwróć szczególną uwagę na dzieci.

Źródło: Renault