Szkoła Jazdy Renault - niebezpieczny upał

Szkoła Jazdy Renault - niebezpieczny upał27.07.2006
Temperatura w stojącym na parkingu samochodzie podczas 32°C upału, w ciągu zaledwie kilku minut może wzrosnąć do prawie 70°C. Przebywanie w tak wysokiej temperaturze w środku zamkniętego samochodu może być przyczyną tragedii ...

Temperatura w stojącym na parkingu samochodzie podczas 32°C upału, w ciągu zaledwie kilku minut może wzrosnąć do prawie 70°C. Przebywanie w tak wysokiej temperaturze w środku zamkniętego samochodu może być przyczyną tragedii – ostrzegają trenerzy Szkoły jazdy Renault.

Nie zostawiaj dzieci w samochodzie

Należy pamiętać, by podczas upałów zabierać ze sobą dzieci opuszczając pojazd nawet na chwilę. Nawet gdy temperatura powietrza wynosi 23°C po 10 minutach w zaparkowanym samochodzie może ona wzrosnąć do 38°C, a po kolejnych 20 minutach osiągnąć prawie 50°C. Wielu rodziców decyduje się na zostawienie dzieci w pojeździe z włączoną klimatyzacją, jednakże mimo, że nie grozi im wtedy wysoka temperatura, to takie sytuacje mogą sprowokować złodziei do kradzieży samochodu - ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Ponadto dzieci znudzone czekaniem, bawiąc się mogą przypadkowo wprawić pojazd w ruch i spowodować wypadek.

Ostrożnie korzystaj z klimatyzacji

Zanim wsiądziemy do samochodu należy go przewietrzyć, a następnie co 2-3 godziny robić postój, bo zmęczenie i spadek koncentracji, będące efektem upałów, mogą być przyczyną wypadku. Podróżujący pojazdem bez klimatyzacji mogą podczas upału uchylić szyberdach lub szybę. Korzystający z klimatyzacji, mimo iż zapewnia ona przyjemny chłód, powinni uważać, bo szok termiczny, wywołany różnicą temperatur, powoduje chwilowy spadek odporności organizmu i łatwo jest się wtedy przeziębić. Dlatego przed postojem czy końcem podróży należy zwiększać powoli temperaturę w samochodzie, tak by była ona porównywalna do panującej na zewnątrz.

Kup dobre okulary przeciwsłoneczne

Prowadzenie samochodu w słońcu i mrużenie oczu wzmaga zmęczenie. Dlatego w lecie nie można zapominać o dobrej jakości okularach przeciwsłonecznych, posiadających filtry UV i właściwości polaryzujące – mówi Anna Ujazdowska, specjalistka chorób oczu z gabinetu okulistycznego OCUS. Dobre okulary pozwolą kierowcy uniknąć bólu i zmęczenia oczu powodowanych przez zbyt silne światło oraz uniknąć niezwykle niebezpiecznych chwilowych oślepień powodowanych przez odbicia światła np. od karoserii samochodu czy od powierzchni wody. Najlepiej jeździć na światłach mijania, by oślepieni słońcem kierowcy zawsze byli w stanie nas zauważyć.

Uważaj na poślizg w lecie

Ryzyko poślizgu nie kończy się z nadejściem wiosny a grozi nam nawet w środku lata, tym razem jednak nie na lodzie, a na rozgrzanym asfalcie. W przypadku utraty kontroli nad pojazdem i braku ABS należy hamować pulsacyjnie – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Gdy stracą przyczepność tylne koła samochodu (nadsterowność), powinniśmy wcisnąć sprzęgło oraz szybko wykonać kontrę kierownicą w celu naprowadzenia przednich kół na drogę. W razie podsterowności, czyli utraty przyczepności kół przednich podczas skrętu, należy zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt kierownicą i delikatnie wykonać go ponownie.

---
Szkoła Jazdy Renault to pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie lotniska Warszawa-Babice. W ofercie szkoły znajdują się kursy dla klientów indywidualnych i flotowych, program dla kierowców samochodów dostawczych, defensive driving, czyli ćwiczenie techniki jazdy po mieście, kompletne audyty flot samochodowych, wykłady z psychologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje 50 000 m² powierzchni do ćwiczeń, w tym płytą poślizgową o długości 120 m oraz kręgiem poślizgowym o średnicy 60 m, a także płytami betonowymi do jazdy na trolejach i torem do jazdy terenowej.

Szczegóły: www.szkolajazdyrenault.com.pl

Źródło: Szkoła Jazdy Renault