Renault - Nowy Scenic i Grand Scenic

Renault - Nowy Scenic i Grand Scenic27.07.2006
Wprowadzając na rynek model Scenic, Renault stworzył nową klasę samochodu – kompaktowy van. Wielkość sprzedaży tego modelu potwierdza jak dobrze koncepcja ta odpowiada oczekiwaniom klientów ...

Wprowadzając na rynek model Scenic, Renault stworzył nową klasę samochodu – kompaktowy van. Wielkość sprzedaży tego modelu potwierdza jak dobrze koncepcja ta odpowiada oczekiwaniom klientów. Scenic II wprowadzony w 2003 roku wyznaczył nowe standardy w swojej klasie. Niecały rok później oferta poszerzyła się o Grand Scenic, wersję o 23 cm dłuższą oraz oferującą 7 miejsc, zachowując oczywiście modularność minivana. Jak na lidera przystało dziś, wraz z kolejną odsłoną pojawia się nowość: Grand Scenic w wersji 5-miejscowej; samochód łączący wszystkie zalety swoich poprzedników – komfort i modularność oraz ogromny bagażnik.

Renault - Nowy Scenic i Grand Scenic 1 Renault Scenic może być wyposażony w kompletną gamę jednostek napędowych, która obejmuje cztery silniki wysokoprężne common rail i cztery 16-zaworowe silniki benzynowe. Oferta skrzyń biegów obejmuje dwie skrzynie mechaniczne (5 lub 6-biegowe) i dwie skrzynie automatyczne "Proactive", w tym nową 6-biegową skrzynię AJ0 opracowaną w ramach Aliansu Renault-Nissan. Wszystkie dostępne zespoły napędowe łączą przyjemność prowadzenia z poszanowaniem środowiska, plasując się na czele swojej kategorii, pod względem poziomu emisji CO2.

Poza układami bezpieczeństwa czynnego, nowy Renault Scenic przejmuje wszystkie elementy bezpieczeństwa biernego znane z modelu Scenic II, który w testach Euro NCAP uzyskał 5 gwiazdek.

Nowy Scenic ma za zadanie pomóc w realizacji dwóch celów: utrzymania wiodącej pozycji Renault w segmencie kompaktowych vanów w Europie Zachodniej i ekspansji marki na pozostałych światowych rynkach.

Zbudowane na bazie płyty podłogowej C wykorzystywanej przez Alians Renault - Nissan, nowy Renault Scenic oraz 5 i 7-miejscowy Grand Scenic są produkowane w zakładach w Douai na północy Francji.

Unowocześniona linia nadwozia, nowe wystroje wnętrza

Zewnętrzny design nowego Renault Scenic stanowi kontynuację poprzedniej generacji, której linia nadwozia została zmodernizowana. Zgodnie z tendencją wyznaczoną przez ostatnie modele Renault, przód pojazdu otrzymał nową osłonę chłodnicy, w kształcie opadającego V. Dolny wlot powietrza został poszerzony, a światła przeciwmgielne przesunięte bardziej na zewnątrz. Nowa, nowocześniejsza forma reflektorów przednich jest podkreślona dzięki eliptycznemu kształtowi halogenowych lub ksenonowych lamp. Z tyłu zostały zastosowane lampy diodowe (LED).

W zależności od wersji wyposażenia proponowane są dwa nowe wzory kołpaków i cztery nowe wzory felg aluminiowych. W jednej z wersji, ze zderzakiem i listwami bocznymi w kolorze nadwozia, wloty powietrza zostały podkreślone dzięki zastosowaniu chromowanych wykończeń.

Nowy Scenic dostępny jest także w nowych kolorach nadwozia: Noc Grenlandii, Niebieski Extreme, Niebieski Iceberg, Szarobeżowy i Zielony Goyave.

Z natury wnętrze nowego Renault Scenic jest bardzo przyjazne dla pasażerów. Zmiany w jego wnętrzu polegały więc głównie na modernizacji i wzbogaceniu poszczególnych wersji wystroju, zwiększeniu trwałości elementów wyposażenia i jakości wykończenia, w szczególności poprzez zastosowanie nowych materiałów.

Nowe wnętrze

Wprowadzenie do sprzedaży nowego 5-miejsowego modelu Grand Scenic świadczy o woli Renault jak najpełniejszego spełnienia oczekiwań wszystkich klientów.

Renault - Nowy Scenic i Grand Scenic 2 Pojemność bagażnika, dodatkowo powiększona w porównaniu do 7-miejscowego modelu Grand Scenic sprawia, że nowa wersja Grand Scenic może się pochwalić największą przestrzenią bagażową w segmencie kompaktowych pojazdów jednobryłowych. Niezależnie od 104 dm³ schowków rozmieszczonych we wnętrzu kabiny 7-miejscowego modelu Grand Scenic, przestrzeń pod wykładziną w bagażniku, przeznaczona na siedzenia dla trzeciego rzędu pasażerów, pozwoliła wygospodarować dodatkowe 32 litry pojemności. Tak jak w modelu Scenic, pasażerowie 5-miejsowego modelu Grand Scenic mają do dyspozycji schowki rozmieszczone pod tylnymi siedzeniami. Jeżeli chodzi o ilość miejsca w kabinie, brak siedzeń w trzecim rzędzie pozwolił dodatkowo obniżyć tylną część podłogi 5-miejsowego Grand Scenic, przez co zwiększyła się pojemność samego bagażnika i komfort pasażerów siedzących na tylnych miejscach.

W trosce o zachowanie przewagi nad innymi modelami, nowy Scenic został wyposażony (opcja) w system nawigacji GPS Carminat Navigation et Communication, dostępny dotychczas w ofercie pojazdów klasy S. Ten zaawansowany technicznie system łączy w sobie elementy nawigacji GPS, radioodtwarzacz ze zmieniarką na 6 CD, odtwarzacz MP3, zestaw głośnomówiący Bluetooth i 6,5 calowy (16,5 cm) ekran 16/9.

System wspomagania parkowania tyłem proponowany wcześniej w wersji Scenic II, w nowym wydaniu jest dostępny w połączeniu z identycznym systemem wspomagającym parkowanie przodem.

Wyjątkowo bogaty wybór jednostek napędowych i skrzyń biegów, podwozie o uznanej jakości Nowy Scenic, a także Grand Scenic, dysponują bogatą ofertą jednostek napędowych, obejmującą cztery silniki wysokoprężne common rail i cztery 16-zaworowe silniki benzynowe. Moc silników wysokoprężnych o pojemności 1.5 do 2.0 l, wynosi od 85 do 150 KM (63 do 110 kW), przy czym silniki 1.9 i 2.0 l. Cztery silniki benzynowe o pojemności od 1.4 do 2.0 l turbo, rozwijają moc od 98 do 163 KM (72 do 120 kW). Także oferta skrzyń biegów jest bogata i obejmuje dwie 5 lub 6-biegowe skrzynie mechaniczne i dwie skrzynie automatyczne typu "Proactive". Najnowsza z nich, oznaczona symbolem AJ0, to 6-biegowa skrzynia opracowana w ramach Aliansu Renault-Nissan. Wszystkie układy napędowe łączą w sobie przyjemność prowadzenia i poszanowanie środowiska, dzięki jednemu z najniższych w tej kategorii poziomowi emisji CO2.

Nowy Scenic, a także 5 i 7-miejscowy Grand Scenic, przejęły poszczególne elementy układu jezdnego i zawieszenia, tak cenione u ich poprzedników. Zmiany w elektronicznym systemie wspomagania układu kierowniczego umożliwiają lepsze wyczucie drogi.

Bezpieczeństwo bez kompromisów

Dzięki zastosowaniu systemów, które zapobiegają powstawaniu groźnych sytuacji, pomagają skorygować tor jazdy w sytuacjach awaryjnych i chronią pasażerów w razie kolizji, nowy Scenic zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego. W ramach wyposażenia nowego modelu Renault Scenic, Renault oferuje pełną gamę układów wspomagających prowadzenie, takich jak ABS, układ wspomagający nagłe hamowanie i układ elektronicznej stabilizacji toru jazdy ESP (w zależności od wersji). Układy bezpieczeństwa biernego zastosowane w nowym modelu Scenic pochodzą z systemu bezpieczeństwa Renault trzeciej generacji, który pozwolił Renault Scenic II uzyskać 5 gwiazdek w testach Euro NCAP.

Bezsprzeczny sukces handlowy

Do końca maja 2006 r., czyli w niespełna trzy lata od uruchomienia produkcji w 2003 r., w zakładach w Douai zostało wyprodukowanych ponad 1 milion egzemplarzy Renault Scenic II. Wyprodukowanie milionowego egzemplarza Renault Scenic II zbiegło się w czasie z 10-tą rocznicą wprowadzenia do sprzedaży (w 1996 r.) pierwszej wersji modelu Renault Scenic - samochodu, który stał się prekursorem segmentu kompaktowych vanów.

Dzięki średnio 19% udziałowi w segmencie, model ten, od momentu uruchomienia produkcji, aż do dziś, zajmuje pierwsze miejsce w segmencie kompaktowych vanów w Europie Zachodniej. Wprowadzenie na rynek, w 2003 r., modelu Renault Scenic II, stanowiło dla Renault moment o zasadniczym znaczeniu z punktu widzenia przyjętej przez grupę strategii rentownego wzrostu. Dzisiaj sprzedaż modelu Scenic stanowi 50 % sprzedaży całej gamy Megane w Europie Zachodniej.

Źródło: Renault