Czwarta generacja Skody Superb ponownie w wersji liftback

Czwarta generacja Skody Superb ponownie w wersji liftback14.09.2023
Wkrótce premiera czwartej generacji modelu Skoda Superb, który po raz kolejny dostępny będzie nie tylko w popularnej wersji kombi, ale także w eleganckim liftbacku.

Nowa wersja tego wariantu nadwozia jest dłuższa i wyższa, a jednocześnie jeszcze bardziej aerodynamiczna. Nowy design obejmuje przeprojektowany ośmiokątny grill oraz zmodernizowane klamki drzwi. Szeroka gama układów napędowych nowej Skody Superb zaoferuje teraz także miękką hybrydę.

Skoda Superb 2023

Wnętrze zostało całkowicie przeprojektowane. Superb zostanie wyposażony w wyświetlacz head-up display oraz wyświetlacz infotainment, który powiększono do 13 cali. Dzięki umiejscowieniu dźwigni zmiany biegów na kolumnie kierownicy, konsola środkowa jest teraz znacznie obszerniejsza.

Premiera miękkiej hybrydy

Superb w liftbacku czwartej generacji będzie po raz pierwszy dostępny z technologią miękkiej hybrydy. W modelu 1.5 TSI o mocy 110 kW (150 KM) czterocylindrowy silnik benzynowy jest uzupełniony 48-woltowym rozrusznikiem z napędem pasowym i 48-woltowym akumulatorem litowo-jonowym. Umożliwia to odzysk energii podczas hamowania. Jest ona magazynowana w akumulatorze i może zostać wykorzystana do wspomagania silnika spalinowego za pomocą elektrycznego doładowania lub umożliwia „żeglowanie” pojazdu z całkowicie wyłączonym silnikiem.

Skoda Superb 2023

Oprócz 1,5 TSI, Skoda zaoferuje docelowo dwie jednostki 2,0 TSI o mocy 150 kW (204 KM) i 195 kW (265 KM). Podobnie jak najmocniejszy silnik wysokoprężny 2.0 TDI o mocy 142 kW (193 KM), najmocniejsza jednostka benzynowa jest standardowo wyposażona w napęd na cztery koła. Bogatą ofertę silników uzupełni jednostka 2.0 TDI o mocy 110 kW (150 KM). Po raz pierwszy w historii marki wszystkie silniki modelu Superb są standardowo współpracujące z 7-biegową skrzynią DSG. Wszystkie jednostki napędowe spełniają także normę emisji spalin Euro 6d.

Jeszcze więcej przestrzeni i poprawiona aerodynamika

W porównaniu do swojej poprzedniczki, nowa Skoda Superb w wersji liftback wydłużyła się o 43 mm - do 4912 mm oraz wzrosła o 12 mm - do 1481 mm. Dzięki temu przestrzeń z przodu zwiększyła się o jedenaście milimetrów, a pasażerowie mają nad głowami o sześć milimetrów więcej. Pojemność bagażnika wzrosła do 645 litrów.

Skoda Superb 2023

Szerokość pojazdu wynosząca 1834 mm i rozstaw osi wynoszący 2841 mm pozostały niezmienione. Optymalizacja wlotów powietrza i szczegółowe prace nad kabiną pasażerską oraz lusterkami zewnętrznymi dodatkowo poprawiły aerodynamikę tego modelu.

Całkowicie nowa koncepcja wnętrza i wnętrza Design Selections

Przeprojektowane wnętrze modelu Superb obejmuje teraz centralny wyświetlacz o przekątnej ekranu do 13 cali. Jego uzupełnieniem jest wyświetlacz head-up display – po raz pierwszy w flagowym modelu ICE marki Skoda, oraz nowe rozwiązanie Skoda Smart Dials. Są to trzy obrotowe przyciski, każdy z cyfrowym wyświetlaczem o średnicy 32 milimetrów. Inteligentne pokrętła zapewniają szybki i łatwy dostęp do wielu funkcji pojazdu.

Skoda Superb 2023

Tradycyjne poziomy wyposażenia Active, Ambition i Style zostaną zastąpione nową wersją Selection, a dodatkowo do dyspozycji będą wersje Sportline oraz Laurin & Klement, które otrzymają jeszcze bogatsze wyposażenie. Każdy z nich charakteryzuje się unikalnym wystrojem wnętrz, łączącym współczesny design z naciskiem na zrównoważone materiały.

Źródło: Skoda