Nowa Skoda Kodiaq będzie produkowana w Kvasinach

Nowa Skoda Kodiaq będzie produkowana w Kvasinach19.01.2024
Skoda ogłasza start produkcji drugiej generacji modelu Kodiaq w fabryce w Kvasinach. W ramach przygotowań marka poczyniła znaczne inwestycje w modernizację zarówno linii montażowej, jak i spawalni.

Przenosząc produkcję Nowej Skody Superb do Bratysławy, uwolnione zostały dodatkowe moce wytwórcze, które zostaną wykorzystane do budowy SUV-ów Kodiaq najnowszej generacji w Kvasinach.

– To właśnie Kodiaq rozpoczął naszą kampanię SUV-ów w 2016 roku. Wejście tego odnoszącego sukcesy modelu w drugą generację jest wyjątkowym wydarzeniem dla całego zespołu. Poświęciliśmy wiele godzin na uruchomienie produkcji. Inwestując 49 milionów euro w modernizację zakładów, wnieśliśmy znaczący wkład w przyszłościową produkcję w naszej fabryce w Kvasinach – mówi Andreas Dick, członek zarządu Skoda Auto ds. produkcji i logistyki.

49 milionów inwestycji

Nowa Skoda Kodiaq będzie nadal składana na oryginalnej linii produkcyjnej. Aby zabezpieczyć przyszłość zakładu w Kvasinach, Skoda zainwestowała 49 milionów euro w modernizację linii montażowej i spawalni. Kluczowe ulepszenia podczas przebudowy obejmują: aktualizacje manipulatorów, montaż podwozia, technologię przenośników oraz udoskonalenie funkcji robota nakładającego klej na szyby. Inwestycja ta obejmuje również przygotowania do produkcji nowego modelu Kodiaq z hybrydowym układem napędowym typu plug-in.

Produkcja Skody Kodiaq 2024

Do niedawna linia montażowa w fabryce w Kvasinach była również wykorzystywana do produkcji Skody Superb. Aby zwiększyć moce wytwórcze, została ona przeniesiona do fabryki Volkswagena w Bratysławie, co zbiegło się z wprowadzeniem na rynek czwartej generacji modelu. Umożliwiło to produkcję dodatkowych 150 000 sztuk SUV-ów Karoq i Kodiaq rocznie. W rezultacie zakład jest przygotowany do budowy do 410 egzemplarzy modelu Kodiaq dziennie.

Historia Skody Kodiaq

Marka rozpoczęła swoją kampanię SUV-ów od światowej premiery modelu Kodiaq we wrześniu 2016 roku. Wprowadzona jesienią 2018 roku Skoda Kodiaq RS była pierwszym usportowionym SUV-em w rodzinie marki.

Do tej pory połączone wysiłki zakładów produkcyjnych Skody w Czechach, Ukrainie, Chinach i - do początku 2022 roku - w Rosji, zaowocowały wyprodukowaniem ponad 870 000 egzemplarzy modelu Kodiaq pierwszej generacji. Pojazdy te trafiły do klientów na 60 rynkach na całym świecie. Model cieszył się ogromną popularnością zarówno wśród klientów, jak i dziennikarzy, zdobywając ponad 40 prestiżowych, międzynarodowych nagród.

Produkcja Skody Kodiaq 2024

Czas na zmiany

Skoda zaprezentowała SUV-a Kodiaq drugiej generacji 4 października 2023 r. w Berlinie. Model zaprojektowany został wg. nowego języka projektowania Modern Solid. Odzwierciedla przywiązanie producenta do przestronności, wykorzystywania zrównoważonych materiałów i innowacyjnych elementów, takich jak pokrętła Skoda Smart Dials.

W modelu zastosowano także najnowszą generację matrycowych reflektorów LED. Auto oferuje pięć różnych opcji układu napędowego, od 110 kW (150 KM) do 150 kW (204 KM), przy czym silniki wyższej klasy są standardowo wyposażone w napęd na cztery koła. Dodatkowo, Skoda Kodiaq jest teraz po raz pierwszy dostępna w wariancie hybrydowym typu plug-in, oferującym zasięg elektryczny do 100 kilometrów.

Źródło: Skoda