MotoNews.pl

Co wziąć pod uwagę, wybierając Car Assistance?

23 marca 2023

hestia-car-assistance

Przed podjęciem decyzji o wybraniu propozycji konkretnego ubezpieczyciela warto zapoznać się z definicją Car Assistance i rozebrać elementy tej polisy na czynniki pierwsze.

Czym jest Car Assistance?

Car Assistance to forma ubezpieczenia komunikacyjnego o dobrowolnym charakterze. Jest ono przydatne wtedy, gdy przydarzy się nam na drodze problematyczna sytuacja. Przede wszystkim dotyczy ono pomocy w takich przypadkach jak awaria, kradzież lub kolizja pojazdu. Car Assistance obejmuje różne rodzaje świadczeń proponowanych kierowcom. Należą do nich m.in. holowanie pojazdu, udostępnienie samochodu zastępczego, kontynuację podróży, ale również wiele innych form pomocy. Decydując się na polisę Car Assistance, warto zwrócić również uwagę na sumę ubezpieczenia i zakres terytorialny.

Holowanie pojazdu – najważniejsze kwestie

Holowanie pojazdu to jeden z najważniejszych elementów Car Assistance. Przed podpisaniem polisy warto zatem sprawdzić jego parametry. Po pierwsze, istotne jest to, jaki zakres zdarzeń obejmuje holowanie. Może ono bowiem dotyczyć kolizji drogowej, zetknięcia się pojazdu ze zwierzętami, pieszymi lub przedmiotami, działaniem czynników atmosferycznych, wandalizmem lub kradzieżą części, awarią lub unieruchomieniem pojazdu (np. ze względu na rozładowany akumulator czy też przebite opony). Kluczowe są zatem definicje zdarzeń, z którymi warto się zapoznać, czytając „Ogólne warunki ubezpieczenia”. Poszczególne warianty holowania mogą również być określone co do tego, ile razy można z niego skorzystać (jeden, dwa, trzy lub więcej razy w ramach jednej polisy). Istotne są również limity kilometrów transportu. Przykładowo: w pierwszym podstawowym wariancie ubezpieczenia Car Assistance w ERGO 7 i Mojej Firmie przez firmę Ergo Hestia limit holowania wynosi do 500 km w Polsce i 250 km za granicą, a w drugim wariancie Turbo – brak jest limitów w Polsce, a za granicą – jest to nawet 1.500 km.

Pojazd zastępczy przy Car Assistance – co warto wiedzieć?

Ważnym elementem polisy Car Assistance jest pojazd zastępczy. To, czy zostanie on udostępniony i na jakich warunkach, jest uwzględnione w „Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia”. W zależności od wariantu, na taki pojazd zastępczy mogą liczyć osoby, których pojazd został skradziony lub też zostały zabrane jego niektóre części, uległ wypadkowi lub uszkodzeniu w związku z działaniem innych czynników zewnętrznych czy też nie jest możliwe korzystanie z niego w związku z awarią. Towarzystwa ubezpieczeniowe limitują możliwość korzystania z pojazdu zastępczego do okresu od 5 do 20 dni raz lub kilka razy przy korzystaniu z jednej polisy ubezpieczeniowej.

Kontynuacja podróży – istotne świadczenie w związku z urlopem lub wyjazdem służbowym

Dobra polisa Car Assistance powinna obejmować możliwość kontynuacji podróży. To świadczenie, z którego możemy skorzystać, gdy chcemy zorganizować dalszą podróż innym środkiem transportu niż wynajęty samochód, a więc np. autobusem, pociągiem lub samolotem. Istotne są w tym przypadku limity kilometrowe w Polsce i za granicą.

Dodatkowe świadczenia w ramach Car Assistance

Car Assistance może obejmować szerszy zakres świadczeń, którego często nie jesteśmy nawet świadomi. Doskonałym tego przykładem jest kilkudniowe zakwaterowanie w hotelu, gdy zdarzy się nam wypadek lub awaria pojazdu w podróży. Dobre ubezpieczenie Car Assistance powinno także dać możliwość skorzystania z zamiennika kierowcy (gdy osoba prowadząca pojazd i posiadająca jako jedyna uprawnienia do kierowania ulegnie wypadkowi lub nastąpi poważne pogorszenie jej stanu zdrowia), dowozu paliwa, opłacenia parkingu strzeżonego (do określonej sumy) czy też opieki psychologa w związku ze zdarzeniem drogowym.

Car Assistance a rowery

Obecnie coraz częściej Car Assistance zapewnia także pomoc osobom poruszającym się na rowerach. Na przykład w ramach Car Assistance w ERGO 7 lub Mojej Firmie od Ergo Hestia możemy skorzystać z transportu roweru na odległość 100 km w kraju lub za granicą przy limicie 1000 zł. W zależności od wariantu to świadczenie przysługuje przy wypadku lub awarii, nawet do 2 razy w roku.

Suma ubezpieczenia Car Assistance i zakres terytorialny

Sumy ubezpieczenia Car Assistance u poszczególnych ubezpieczycieli mogą się różnić kwotowo. Zwykle jest to jednak od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wariantu. Warto przeanalizować zatem dostępne na rynku propozycje, by dopasować polisę do swoich potrzeb. Istotny jest jednak również zakres terytorialny ubezpieczenia. Większość towarzystw ubezpieczeniowych zapewnia pomoc na terytorium Polski i Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o inne kraje, konieczna jest często dopłata. Warto to sprawdzić przed wykupieniem polisy.