MotoNews.pl

Co robić, gdy polscy ubezpieczyciele odmawiają polisy AC dla auta zabytkowego?

16 października 2017

Ford-Mustang-Shelby-GT500-67

Zabytkowy samochód może być powodem do dumy. Aby służył jak najdłużej, warto zadbać o jego ubezpieczenie AC, które pokryje ewentualne szkody w razie wypadku i pozwoli na szybkie przywrócenie pojazdu do stanu używalności.

Po polskich drogach jeździ ponad 50 tysięcy samochodów zabytkowych. Zapewne byłoby ich jeszcze więcej, gdyby uzyskanie polis ubezpieczeniowych na takie pojazdy było łatwiejsze. Niestety w naszym kraju nie dość, że trudno jest zarejestrować auto jako zabytek, to w dodatku na trudności napotyka uzyskanie polisy AC dla wiekowego samochodu.

Kłopoty z ubezpieczeniem klasyka w Polsce

Każdy właściciel samochodu zabytkowego, który chciał wykupić dla swojego auta ubezpieczenie Auto Casco, szybko zauważa, że zadanie to napotyka na wiele trudności. Polscy ubezpieczyciele niechętnie oferują polisy tego rodzaju ze względu na kłopoty z oszacowaniem wartości pojazdu. Określenie wysokości sumy ubezpieczenia dla samochodu mającego kilkadziesiąt lat nie jest łatwe i wymaga angażowania dodatkowych rzeczoznawców – ten obowiązek bywa zrzucany na klienta. Sytuację może dodatkowo skomplikować fakt, że dany model auta zabytkowego był produkowany w niewielkiej ilości egzemplarzy lub też, że znaczna część konstrukcji uległa modernizacji (wg polskich przepisów auto zabytkowe powinno mieć 75% oryginalnych elementów).

W konsekwencji towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce w ogóle nie oferują AC dla aut zabytkowych, albo proponują bardzo wysokie składki.

Ford Mustang Shelby GT-500 1967

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego w Anglii

Znacznie korzystniejsze warunki do ubezpieczania samochodów klasycznych panują w Anglii. Wyspiarze bardzo chętnie jeżdżą oldtimerami, co idzie w parze z atrakcyjnymi propozycjami ubezpieczycieli, takich jak Sureterm Direct i ich ofertą pod adresem https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/. W tym wypadku właściciel auta zabytkowego może skorzystać nawet z 30-dniowej polisy odpowiadającej polskiemu AC – bez konieczności przedłużania ubezpieczenia. Ponadto koszt można obniżyć, decydując się na ubezpieczenie w ramach ograniczonego przejechanego dystansu (1000 mil, a więc 1609 km). Ubezpieczyciel zagwarantuje też wycenę aut modyfikowanych i nie będzie wymagał angażowania dodatkowego rzeczoznawcy przez właściciela samochodu.

Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie o charakterze AC można wykupić za granicą. Wobec słabej oferty rodzimych towarzystw ubezpieczeniowych dotyczącej aut zabytkowych, korzystna propozycja angielskiego ubezpieczyciela może być najlepszym rozwiązaniem.

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego w Polsce może nastręczać wiele trudności, dlatego w przypadku problemów warto zainteresować się propozycjami zagranicznych firm. Takie rozwiązanie pozwoli na swobodne korzystanie z pojazdu. Poza tym koszt polisy może być niższy, jeżeli skorzystamy z rabatów dotyczących np. limitu kilometrów objętych ubezpieczeniem lub wykupimy polisę krótkoterminową.