MotoNews.pl

Wybór polisy OC przy użyciu kalkulatora

23 stycznia 2023

kalkulator-ubezpieczenia-samochodu

Na rynku ubezpieczeniowym działa dziś wiele firm sprzedających polisy komunikacyjne. Oferują one ubezpieczenia, na czele z obowiązkowym OC, w różnych wariantach i cenach. Wybór korzystnej polisy wcale nie jest więc prosty. Dlatego warto posłużyć się internetowym kalkulatorem ubezpieczeń.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ponosi ustawowy obowiązek posiadania polisy ubezpieczenia OC (od odpowiedzialności cywilnej). Są też dostępne ubezpieczenia opcjonalne: AC (auto casco), NNW (od nieszczęśliwych wypadków) oraz Assistance. Nie ma obowiązku ich wykupywać, często jednak warto w nie zainwestować, gdyż w trudnych sytuacjach mogą one nam ogromnie pomóc.

Rynek jest bardzo bogaty, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zróżnicowane pakiety w mniej lub bardziej korzystnych cenach. Na szczęście, można łatwo wybrać i kupić polisę dla siebie. Pomoże w tym narzędzie, jakim jest kalkulator ubezpieczenia samochodu. Korzystają z niego zarówno agenci ubezpieczeniowi, jak też klienci poszukujący dobrej polisy, za którą nie przepłacą.

Cena ubezpieczenia OC – od czego zależy?

Na cenę polisy OC, oferowanej przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe, wpływa wiele czynników. Niektóre spośród nich to:

  • łatność: jednorazowa (z reguły najkorzystniejsza), dwa razy w roku czy co miesiąc;
  • wybrana wysokość sumy gwarantowanej do wypłaty;
  • wiek, marka i model pojazdu;
  • wiek kierowcy;
  • czas posiadania prawa jazdy (kierowcy mniej doświadczeni z reguły muszą płacić wyższe kwoty);
  • historia prowadzenia pojazdów przez kierowcę (zwłaszcza, czy uczestniczył w zdarzeniach drogowych);
  • wybrane klauzule dodatkowe.

Poza tym, każda firma ubezpieczeniowa ma swój indywidualny cennik. Dobry kalkulator ubezpieczenia OC i AC powinien umożliwiać wybór parametrów wpływających na cenę, dzięki czemu łatwiej znajdziemy ofertę dopasowaną do naszych potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że kalkulator sam w sobie nie tworzy ofert – te przedstawiają ubezpieczyciele – lecz pomaga w ich wyborze i zakupie.

Musimy się jednak liczyć z tym, że cena OC i AC z czasem wzrośnie; w przyszłym roku prawdopodobnie będzie wyższa niż w bieżącym. Zależy to od wielu czynników, a kalkulator ubezpieczenia nie jest w stanie określić, jaki to będzie wzrost.

Nie tylko cena

Oprócz ceny polisy, ważna jest też jakość obsługi świadczona przez sprzedające ją towarzystwo ubezpieczeniowe. Niektóre firmy nie robią problemów z wypłatą odszkodowania, a załatwienie formalności jest bardzo proste. Zdarzają się jednak i takie, które mają bardzo skomplikowane procedury, a przy wypłacie pieniędzy wymyślają rozliczne przeszkody. Dlatego, nim wybierzemy konkretnego ubezpieczyciela, warto poznać opinie na jego temat. Może nas to uchronić przed wydatkami i kłopotami w przyszłości.

W tym celu należy skorzystać z rankingu ubezpieczycieli. Takie narzędzia dostępne są w internecie. Jeśli używamy kalkulatora, sprawa jest jeszcze prostsza. Narzędzie to, kierując się wybranymi przez nas parametrami i oczekiwaniami, tworzy własny ranking, opracowany specjalnie pod kątem naszych potrzeb. Dzięki temu o wiele łatwiej jest wybrać dobrą ofertę. Nie zmienia to faktu, że zawsze warto przyjrzeć się również rankingowi bardziej ogólnemu. Może on dostarczyć nam pomocnych informacji, dzięki którym nabędziemy dobrą polisę, składki za którą nie zrujnują nam portfela, a w razie szkody będziemy spokojni o odszkodowanie.