Volkswagen prezentuje showcar ID.5 GTX Xcite

Volkswagen prezentuje showcar ID.5 GTX Xcite13.09.2022
Volkswagen podczas ID. Treffen w Locarno w Szwajcarii zaprezentował showcar ID.5 GTX "Xcite". Samochód to dzieło praktykantów z trzech zakładów Volkswagena w Saksonii.

Przez rok 14 najlepszych początkujących specjalistów pracowało nad projektem, aby pod okiem fachowców wykazać się kreatywnością i odpowiedzialnością - od pierwszego projektu, poprzez adaptację nadwozia i lakieru, aż po odbiór techniczny. Oprócz zrównoważonego rozwoju, którego symbolem jest m.in. wegańska skóra we wnętrzu, główny nacisk w tegorocznym projekcie położono na mobilność w ujęciu holistycznym. ID.5 GTX „Xcite” ma już na pokładzie elektryczną deskorolkę, którą można wykorzystać na pokonanie ostatnich metrów do celu.

Volkswagen ID.5 GTX Xcite

To już ósmy projekt tego typu zrealizowany od 2014 roku.

Robert Janssen, prezes zarządu Volkswagen Sachsen, odpowiedzialny za technologię i logistykę: „Dzięki ID.5 GTX "Xcite" młodzi ludzie pokazali, na co ich stać, jeśli będą dysponować odpowiednią wiedzą techniczną i pasją do motoryzacji. Podobnie jak poprzednie projekty tego typu, ten samochód jest efektem wysokiej jakości kształcenia i poziomu wiedzy fachowej w Volkswagen Sachsen”.

Jens Rothe, przewodniczący rady zakładowej w Volkswagen Sachsen:

„ID.5 "Xcite" przyciąga wzrok. Cały zespół zasługuje na uznanie. Projekt to imponujący pokaz umiejętności młodych specjalistów. W Volkswagenie w Saksonii mamy obecnie 573 praktykantów i młodych ludzi studiujących jednocześnie na dwóch kierunkach. Dla nas wysokiej jakości kształcenie jest nie tylko konieczne, lecz także stanowi element naszej odpowiedzialności społecznej”.
Volkswagen ID.5 GTX Xcite

„Dla mnie ten projekt był czymś naprawdę wyjątkowym: praca zespołowa, która pomaga osiągnąć cel, łączenie wielu różnych dyscyplin i praca w rzeczywistych warunkach, takich jak budżetowanie, planowanie i realizacja. W wyniku pandemii i problemów z dostawami musieliśmy jako zespół pokonać wiele przeszkód. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszego samochodu i wiedzy, którą zdobyliśmy. Jestem wdzięczny za to doświadczenie i za możliwość wzięcia udziału w projekcie ID.5 GTX "Xcite"” – powiedział Duncan Loibl, 19-letni technik elektronik-automatyk.

Dzieło praktykantów: kolejny showcar rodem z Volkswagen Sachsen

ID.5 „Xcite” bazuje na standardowym modelu ID.5 GTX z akumulatorem o pojemności 77 kWh. Do opracowania i realizacji projektu autorzy wykorzystali swoje umiejętności z zakresu mechaniki, blacharstwa i lakiernictwa. Showcar powstał w oparciu o precyzyjne planowanie i współpracę, przy czym - co warto podkreślić - młodzież pracowała na własną odpowiedzialność.

Volkswagen ID.5 GTX Xcite

Modyfikacje obejmowały m.in. kompleksowe prace nad nadwoziem. Zmieniono nadkola, poszerzono progi oraz przednie i tylne błotniki. W samochodzie wykorzystano lakiery matowe i błyszczące z gamy Lamborghini i Volkswagena. Wyprodukowane specjalnie do tego auta, polakierowane proszkowo 22-calowe, kute, aluminiowe felgi idealnie pasują do nadwozia.

We wnętrzu zastosowano zarówno alcantarę, jak i wegańską skórę. Kokpit, kierownica, listwy drzwiowe i podsufitka są także zmodyfikowane. Po otwarciu drzwi w oczy rzucają się fotele z ciekawym przeszyciem w formie plastra miodu. Ten sam wzór pojawia się także na boczkach drzwi. Na oparciach wyhaftowano oznaczenie projektu – składa się ono z logo ID. połączonego z cyfrą 8 – określającą liczbę dotychczas zrealizowanych projektów.

Volkswagen ID.5 GTX Xcite

W samochodzie zastosowano cyfrowy system nagłośnienia z wykorzystaniem sprzętu firm Gladen, Musway i Bang & Olufsen, z 10 głośnikami i subwooferem, o łącznej mocy 2000 W. W bagażniku znajduje się dodatkowa atrakcja: elektryczna deskorolka Teamgee H5, która jest idealnym towarzyszem na ostatnich metrach z parkingu do celu podróży kierowcy.

Z wyjątkiem pandemicznego roku 2020, praktykanci z trzech zakładów w Saksonii od 2014 roku, co roku, modyfikują jeden samochód wyprodukowany w Zwickau. Zespół młodych kobiet i mężczyzn zbudował showcar na własną odpowiedzialność od projektu koncepcyjnego aż do realizacji. Oczywiście, mogli oni liczyć na wsparciu pięciu doświadczonych pracowników – mentorów projektu. 14 autorów tegorocznego projektu jest na drugim i trzecim roku nauki w zawodzie mechanika, technika procesu technologicznego w zakresie powłok, technika lakiernictwa, mechatronika pojazdów samochodowych, technika elektronika w zakresie elektroniki i automatyki, operatora logistyki magazynowej i mechatronika.

Volkswagen ID.5 GTX Xcite

Odkąd fabryka pojazdów w Zwickau produkuje wyłącznie modele całkowicie elektryczne, wydarzenie ID. Treffen w Szwajcarii, które odbywa się od 2021 roku jest miejscem premiery elektrycznych showcarów. Pierwszym takim autem na ID. Treffen był ID.3 w 2021 roku.

Wiele możliwości rozwoju kariery: szkolenia w Volkswagen Sachsen

Volkswagen Sachsen to największy pracodawca w Saksonii, każdego roku szkoli od 130 do 160 młodych ludzi. W trzech zakładach: w Zwickau, Dreźnie i Chemnitz jest łącznie 13 miejsc, w których można odbywać praktyki. Dodatkowo jest możliwość studiowania jednocześnie na dwóch wybranych z sześciu kierunków. Zgłoszenia na 2023 rok są przyjmowane do 31 października 2022 roku. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.volkswagen-sachsen.de.

Źródło: Volkswagen