Luksusowy Volkswagen Phaeton

Luksusowy Volkswagen Phaeton10.01.2002
Podczas uroczystego otwarcia Szklanej Manufaktury Volkswagena w Dreźnie ujawniono nazwę limuzyny klasy wyższej, która właśnie w tym niezwykłym miejscu będzie produkowana. Luksusowa limuzyna, określana dotychczas mianem D1 ...

Volkswagen ogłosił nazwę swojej nowej luksusowej limuzyny. Samochód określany dotychczas mianem D1 będzie nazywał się Phaeton.

Luksusowy Volkswagen Phaeton 1 Podczas uroczystego otwarcia Szklanej Manufaktury Volkswagena w Dreźnie ujawniono nazwę limuzyny klasy wyższej, która właśnie w tym niezwykłym miejscu będzie produkowana. Luksusowa limuzyna, określana dotychczas mianem D1 będzie nazywała się Phaeton. Phaeton, czyli "świetlisty" to imię syna boga słońca – Heliosa z greckiej mitologii, który powoził rydwanem słonecznym. Nazwa Phaeton podejmuje temat wywodzący się z czasów antycznych i przenosi go do przyszłości motoryzacji. Jej klasyczne pochodzenie podkreśla wyjątkowy charakter nowej limuzyny VW i miejsca, w którym będzie ona produkowana.

Luksusowy Volkswagen Phaeton 2 Miejsce to, czyli Szklana Manufaktura Volkswagena w Dreźnie zostało uroczyście otwarte 11 grudnia 2001 roku. W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości ze świata polityki i gospodarki. Oficjalnego otwarcia Manufaktury dokonali wspólnie Kanclerza Gelhard Schröder, premier Biedenkopf, dr Ferdinand Piëch – Prezes Zarządu Volkswagen AG oraz dr Folker Wießgerber, członek Zarządu Volkswagen AG.

Swoją Szklaną Manufakturą VW – jako pierwszy producent samochodów – zrealizował koncepcję produkcji polegającą na połączeniu ze sobą klasycznej, przemysłowej produkcji pojazdów i pracy rzemieślniczej. Wyjątkowy jest także fakt, że klient może obserwować, jak powstaje jego samochód.

Luksusowy Volkswagen Phaeton 3 Nowy VW klasy wyższej powstaje za 27.500 m² izolowanych akustycznie okien, w zakładzie produkcyjnym o powierzchni 55.000 m². Okna i 24.000 m² parkietu tworzą przyjazną atmosferę, która jest wyrazem innowacyjnej filozofii manufaktury ze starannie realizowanymi krokami montażowymi, z których wiele wykonywanych jest ręcznie, jako uzupełnienie przemysłowych procesów produkcyjnych.

Produkcja w Szklanej Manufakturze odbywa się na kilku poziomach. Głównym elementem nowej linii produkcyjnej jest tzw. "taśma łuskowa". Jedyną wspólną cechą tej taśmy i taśm tradycyjnych jest taktowe sterowanie w poszczególnych krokach montażowych. Taśma składa się z 29 pojedynczych członów, wyłożonych parkietem i prowadzących montowane pojazdy. Kolejne cechy charakterystyczne produkcji w Szklanej Manufakturze to m.in. dostarczanie prądu drogą indukcyjną oraz nowoczesne, pośrednie oświetlenie. Wszystkie części potrzebne do montażu podążają w pojemniku za danym samochodem.

Luksusowy Volkswagen Phaeton 4 Nowością jest także włączenie do manufaktury "strefy akcji". Tutaj przy wykorzystaniu nowoczesnych technik, goście i klienci mogą uzyskać informacje o firmie Volkswagen i oferowanych przez nią modelach. Klienci, którzy osobiście odbierają swój samochód w Dreźnie, będą obsługiwani w specjalnej części tej strefy.

Widocznym z daleka symbolem Manufaktury jest wysoka na 40 metrów szklana wieża, w której na swój odbiór czekają gotowe samochody.

Źródło: Kulczyk Tradex