MotoNews.pl

smart forstars – w Paryżu smart sięgnie gwiazd

14 września 2012

smart forstars 18

Dzięki koncepcyjnemu pojazdowi o nazwie forstars smart chce dotrzeć do tych klientów, którzy czują się jak u siebie w wielkich metropoliach. Elektryczny smart forstars jest samochodem typu SUC (Sports Utility Coupe) i może przewieźć dwie osoby oraz całkiem sporo bagażu.

Jego nazwa (for stars = dla gwiazd) to wskazówka, że pasażerowie mogą wykorzystać duży, szklany dach modelu do obserwacji gwiaździstego, nocnego nieba. Smart forstars może nas zbliżyć do gwiazd także w inny sposób. Pod jego przednią maską umieszczono projektor filmowy, który umożliwia oglądanie filmów z ulubionymi gwiazdami w roli głównej. Odtwarzacz multimedialny wchodzący w skład projektora obsługuje się za pośrednictwem łącza Bluetooth lub iPhone’a. Oprócz tego w SUCu znalazło się miejsce na system audio wysokiej jakości z dodatkowymi głośnikami umieszczonymi w otworach wentylacyjnych tuż za drzwiami.

Wygląd zewnętrzny
Nadwozie smarta forstars polakierowano na ekstrawagancki kolor „alubeam rouge” (metaliczna czerwień), który kontrastuje z matowymi elementami klatki bezpieczeństwa tridion w odcieniu tytanu. Kompaktowy pojazd ma 3550 mm długości, 1710 mm szerokości i 1505 mm wysokości. Jego osie rozstawiono o 603 mm szerszej niż w przypadku aktualnego modelu smart fortwo, a rozstaw kół jest szerszy o 193 mm z przodu i o 90 mm z tyłu.

Wizualnie smarta forstars wyróżniają także reflektory i światła tylne o romboidalnych kształtach, w których wykorzystano diody LED, elementy, które projektanci nazwali „brwiami”, znajdujące się tuż nad reflektorami, przejrzysta, czerwona osłona przeciwsłoneczna nad przednią szybą i bardzo krótkie zwisy.

Smart forstars dzieli wiele cech wyglądu zewnętrznego ze smartem for-us zaprezentowanym na początku tego roku na Detroit Motor Show. Podobnie jak on ma wyraziście nakreślone nadwozie z wieloma wypukłościami. Na atrapie chłodnicy dumnie prezentuje się duży emblemat marki, w przedniej części pojazdu podkreślono trójwymiarowość jej komponentów. W miejscu, w którym standardowe samochody mają na masce wlot powietrza, smart forstars prezentuje projektor filmowy.

Nad pasażerami rozciąga się wspomniany już, wypukły, szklany dach przechodzący harmonijnie w pokrywę szklaną nad bagażnikiem, która otwiera się ku górze. Podobnie, jak w smarcie for-us dolną część pokrywy bagażnika można otworzyć elektrycznie. W takim przypadku najpierw pokrywa bagażnika zsuwa się w dół przyjmując pozycję horyzontalną, a następnie podłoga przedziału bagażowego wysuwa się o 280 mm, by ułatwić dostęp do wnętrza.

Na fartuchach bocznych umieszczono błyszczące, czarne wykończenia przyciągające uwagę do nadkoli. Pojazd porusza się na sportowych oponach marki Michelin o wymiarach 245/35 ZR 21.

Kabina
Wnętrze smarta forstars charakteryzują smukłe powierzchnie w kolorze macicy perłowej, na których umieszczono elementy techniczne wykończone polerowanym aluminium i akcenty w kolorze metalicznej czerwieni. Kabina jest stylowa, nieskomplikowana, bardzo funkcjonalna i łatwo ją spersonalizować.

Dwa fotele z otworami w środkowej części oparcia pokryto miękką tkaniną w połączeniu z białą skórą, co – jak zapewnia producent – sprawia, że pasażerowie czują się, jak w hamaku. Ich pokrowce można wymienić w kilka sekund i zastąpić innymi. Fotel pasażera można wymontować, by przewieźć dłuższe przedmioty. Panele drzwiowe także pokryto tapicerką z perforowanej skóry.

Zamiast konwencjonalnego lusterka wstecznego w smarcie forstars zamontowano smartfona, umieszczając go w uchwycie nad przednią szybą. Kierowca widzi, co dzieje się na drodze za pojazdem dzięki pomocy zintegrowanej ze smartfonem kamery wideo. Smartfon służy także do obsługi projektora filmowego.

Napęd
Napęd smarta forstars stanowi nowy napęd elektryczny smart Brabus, na który składa się bezemisyjny silnik magnetoelektryczny o mocy 60 kW i maksymalnym momencie obrotowym 135 Nm oraz baterie litowo-jonowe 17,6 kWh, które można wygodnie naładować przy użyciu zwykłego, domowego gniazdka elektrycznego. Koncepcyjny pojazd może rozwinąć prędkość maksymalną 130 km/h.

Smart forstars zadebiutuje podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu (27 września – 14 października 2012).

Zdjęcia: smart, opracowanie: BM