MotoNews.pl

Premiera nowego BMW i3 w Nowym Jorku, Londynie i Pekinie

29 lipca 2013

Marka, model | ,
BMW i3 14

BMW Group zaprezentowała dziś po raz pierwszy na żywo swój innowacyjny model z napędem elektrycznym: BMW i3. Światowa premiera miała miejsce jednocześnie w trzech różnych miastach: Nowym Jorku, Londynie i Pekinie.

BMW i3 to pierwszy seryjnie produkowany model BMW z napędem elektrycznym, innowacyjna koncepcja mobilności zawarta w samochodzie segmentu premium o zerowej emisji spalin. BMW i3 stanowi więc przepis na prawdziwie czystą radość z jazdy. Pierwszy model BMW Group zasilany wyłącznie energią elektryczną oferuje klientom przełomowe możliwości doświadczania radości z jazdy, łączności z otoczeniem oraz ekologii na miejskich ulicach. Wizjonerski projekt modelu BMW i3 nawiązuje zarówno do typowych dla BMW sportowych osiągów, jak i wydajności, proponując czteromiejscowe, przestrzenne auto. Innowacyjna koncepcja pojazdu obejmująca nadwozie wykonane z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami węglowymi (CFRP) łączy lekkość, stabilność i bezpieczeństwo z wyjątkową przestronnością. Z kolei systemy wspomagające kierowcę i usługi mobilne z zakresu BMW Connected Drive i 360° ELECTRIC – opracowane specjalnie dla BMW i – przekształcają zero-emisyjną mobilność miejską w fascynujące doświadczenia w codziennej eksploatacji.

Silnik elektryczny umieszczony w BMW i3 generuje moc 125 kW/170 KM i maksymalny moment obrotowy 250 Nm. Wysoka moc silnika osiągana zaraz po ruszeniu pojazdu z miejsca jest przekazywana na tylne koła poprzez jednobiegową przekładnię. Jednostka czerpie energię z akumulatora litowo-jonowego zintegrowanego w centralnej części sekcji podpodłogowej auta. Uzyskany w ten sposób niski środek ciężkości w połączeniu z odpowiednim rozkładem masy gwarantuje bardzo dobre właściwości jezdne. W codziennych warunkach eksploatacji w pełni naładowane BMW i3 (poprzez konwencjonalne gniazdko prądu, moduł BMW i Wallbox lub w publicznej stacji ładowania) przejedzie od 130 do 160 kilometrów.

Zdjęcia: BMW