MotoNews.pl

MINI Vision – spojrzenie na stylistykę MINI w przyszłości

29 lipca 2013

Kategoria | Premiery
Marka, model |
MINI Vision 8

W ramach MINI Design@Home Anders Warming, szef działu MINI Design, prezentuje wizjonerską stylistykę i innowacyjne pomysły: nowy model MINI Vision to projekt studyjny ukazujący nowatorskie elementy designu MINI w przyszłości. MINI Vision wyróżnia się kreatywnością, indywidualnością i maksymalną wszechstronnością. Zapowiedzią kierunku, w jakim MINI będzie się rozwijać w przyszłości są na przykład interaktywne gadżety, takie jak przełącznik właściwości jezdnych, który umożliwia zamianę kolorystyki i scenerii oświetlenia wnętrza pojazdu w ciągu kilku sekund.

MINI Vision prezentowane będzie w postaci wirtualnego hologramu 3D. Taka forma umożliwia wgląd w sposób pracy projektantów MINI. Wykorzystanie wirtualnych modeli jako uzupełnienia do klasycznego szkicu i modeli glinianych w skali 1:1 pozwala szybko i realistycznie testować i optymalizować nowe pomysły.

Nadwozie
Stylistyka świadomie odnosi się do historii marki i łączy elementarne cechy MINI z innowacjami estetycznymi i technicznymi. Na przykład duża, sześciokątna atrapa chłodnicy MINI Vision inspirowana jest klasycznymi Mini. Zarówno zderzak, jak i dodatkowe reflektory zostały zintegrowane z atrapą chłodnicy.

Charakterystyczne, typowe, okrągłe kształty MINI widać m.in. w eliptycznych, w pełni diodowych reflektorach przednich. Zewnętrzny pierścień świetlny daje jednorodne światło i służy jako światła dzienne. Najbardziej charakterystyczna cecha marki MINI to wyraźny podział pomiędzy dachem, powierzchniami szyb i korpusem nadwozia. Typowymi elementami stylistycznymi MINI jest też chromowana listwa okalająca korpus karoserii, charakterystyczny element z kierunkowskazem bocznym oraz czarny pas zamykający nadwozie od dołu.

MINI Vision prezentuje te trzy najważniejsze elementy stylistyczne jaką jedną, spójnie połączoną całość wykonaną z innowacyjnego lekkiego materiału – „organoblachy”. Jest to niezwykle łatwy w formowaniu, a przy tym stabilny materiał złożony z różnych substancji włóknistych. Unikalny wzór „organoblachy” porównywalny jest ze strukturą tekstyliów.

Oprócz lekkiej konstrukcji bardzo istotną rolę w koncepcji MINI Vision pełni aerodynamika. Nadwozie ma aerodynamiczny wlot i wylot powietrza w okolicach przedniego nadkola, zoptymalizowane aerodynamicznie obręcze kół i lusterka zewnętrzne oraz zintegrowany spojler dachowy.

Z tyłu “szerokie bary” dają MINI Vision niezwykle sportowe i kompaktowe proporcje. W sumie cały wygląd zewnętrzny MINI Vision wyróżnia się delikatnymi i klarownymi przetłoczeniami w blachach, co podkreśla precyzję i sportowy charakter tej koncepcji.

Wnętrze
Wnętrze MINI Vision wyróżnia się indywidualnym stylem, wszechstronnością, funkcjonalnością i estetyką. Podstawowe założenie marki MINI – uzyskanie maksymalnego komfortu mimo minimalnych wymiarów zewnętrznych – widoczne jest w każdym detalu wnętrza.

Wrażenie przestronności przy zaletach małego samochodu zapewnia kierowcy i pasażerom przejrzysty i otwarty kokpit, falista linia drzwi oraz unosząca się nad podłogą konsola środkowa. Unikalny charakter uzupełniają „klubowe” fotele o dynamicznym kształcie.

Kreatywne rozwiązania stylistyczne połączono tu z klasycznymi elementami. Na przykład na boczkach drzwi znajdują się elastyczne taśmy tekstylne, których rozmieszczenie przypomina wzór flagi Union Jack, co jest nawiązaniem do brytyjskiego pochodzenia marki. Taśmy mają przy tym zarówno estetyczną, jak i użytkową funkcję: służą jako elastyczne mocowania umożliwiające włożenie za nie gazety, telefonu komórkowego czy butelki z napojem.

Dodatkową indywidualną możliwość indywidualizacji wnętrza zapewnia wszechstronny system zatrzaskowy MINI: w zależności od potrzeby umożliwia on bardzo prosty montaż i demontaż uchwytów na smartfony, schowki, napoje lub cenne drobiazgi.

W równie elastyczny sposób można błyskawicznie dostosować całe wnętrze MINI Vision do różnych wymogów komunikacyjnych. Za pomocą przełącznika właściwości jezdnych kierowca może w każdej chwili wybrać purystyczny, skupiony tryb lub tryb z pełną łącznością sieciową. Tryby różnią się od siebie kolorystyką światła i dynamicznymi niuansami. Innym ciekawym elementem trybu z łącznością sieciową jest „MINI Disco Floor”. Ekspresywna sekwencja kolorów, świateł i kształtów sprawia, że podłoga MINI Vision budzi się do życia. Oprócz zmian kolorystyki oświetlenia przełącznik właściwości jezdnych zmienia też wygląd typowego dla MINI zegara centralnego: w zależności od wyboru kierowca ma przed sobą albo klasyczną analogową postać, albo imponującą wizualizację 3D, w której wygląd wszystkich wskaźników wyróżnia się niezwykłą głębią.

Kolory i materiały
Po raz pierwszy w historii stylistyki MINI zastosowano kolor „Glamorous Gold”, pomarańcz połyskujący złotem. Kontrast dla tego błyszczącego, metalizowanego koloru stanowi „organoblacha”. Materiał ten użyto nie tylko w nadwoziu, ale też wewnątrz pojazdu, co ze względu na unikalną strukturę materiału nadaje MINI Vision niezwykle nowoczesny charakter. W fotelach i elementach obić wnętrza zastosowano granatową, sztywną tkaninę przypominającą wysokiej jakości materiał na garnitury.

Zdjęcia: MINI