Hyundai HCD-14 Concept zadebiutuje w Detroit

Hyundai HCD-14 Concept zadebiutuje w Detroit08.01.2013 Hyundai ogłosił właśnie, że na rozpoczynającym się za tydzień North American International Auto Show w Detroit zaprezentuje premierowo nowy pojazd koncepcyjny o nazwie HCD-14. Na dobry początek opublikował też pierwszy teaser nowego modelu.

Przedstawiciele Hyundaia trzymają język za zębami i nie chcą zdradzać szczegółów technicznych dotyczących nowego konceptu, ale stwierdzili, że samochód ten pozwoli branży motoryzacyjnej spojrzeć na przyszłość designu modeli klasy premium marki Hyundai i poznać nową dynamikę jazdy.

Skrót literowy w nazwie HCD-14 pochodzi od słów Hyundai California Deisgn, co z kolei oznacza, że koncept powstał w amerykańskiej centrali technicznej Hyundaia i Kia w kalifornijskim Irvine. Czternastka w nazwie także ma swoje znaczenie. HCD-14 jest trzynastym modelem, jaki powstał w amerykańskim oddziale Hyundaia, jednak szefowie marki postanowili pominąć „trzynastkę” jako przynoszącą pecha i w ten sposób w nazwie konceptu pojawiła się liczba czternaście.

Hyundai HCD-14 Concept zadebiutuje w Detroit 1 Jak donosi prasa motoryzacyjna, HCD-14 jest najprawdopodobniej wizją nowej generacji sedana Genesis. Hyundai Genesis pojawił się na rynku w 2008 roku i czeka na swoją kolej do faceliftingu, co ma nastąpić za rok. Zachodnia prasa motoryzacyjna spekuluje, że nowy Hyundai Genesis zostanie wyposażony w jednostkę napędową V6 biturbo, 10-biegową (tak, to nie pomyłka!) przekładnię automatyczną oraz opcjonalnie w napęd na wszystkie koła.

Analizując pierwszą wizualizację, można stwierdzić, że nowe Genesis będzie miało profil bardziej podobny do coupe i pokusić się o przypuszczenie, że ma w sobie coś z Audi A7 lub Kia Quoris/K9.

Źródło: KIA, opracowanie: BM