Kia Stinger i Stonic z najwyższą oceną 5 gwiazdek Euro NCAP

Kia Stinger i Stonic z najwyższą oceną 5 gwiazdek Euro NCAP20.12.2017
Podczas ostatnich testów zderzeniowych Euro NCAP eksperci sprawdzili 15 modeli różnych marek dostępnych na rynku. Tylko pięć z nich otrzymało maksymalną liczbę pięciu gwiazdek. Wśród tych najlepszych znalazły się: Kia Stinger i Kia Stonic.

Euro NCAP to wpływowa organizacja promująca bezpieczeństwo w ruchu drogowym, która przeprowadziła ostatnią w tym roku serię testów zderzeniowych. Ocenie poddanych zostało 15 modeli samochodów w tym Kia Stinger i Kia Stonic. Oba auta uzyskały najwyższą, 5 gwiazdkową ocenę.

Test Euro NCAP składa się z serii różnych zderzeń, na podstawie których wydawane są noty w czterech kategoriach: bezpieczeństwa dorosłych pasażerów, bezpieczeństwa przewożonych dzieci, bezpieczeństwa pieszych przy zderzeniu z autem oraz ocena aktywnych/pasywnych systemów bezpieczeństwa. Suma ocen składa się na liczbę gwiazdek, a tych można otrzymać maksymalnie pięć.

Kia Stinger Euro NCAP

Każdy test zderzeniowy wygląda identycznie i rozpoczyna się od czołowego uderzenia w pionową ścianę przy prędkości 64 km/h. Następnie w bok unieruchomionego pojazdu z prędkością 50 km/h uderza ruchoma przeszkoda. W kolejnym teście auto ustawione jest bokiem na specjalnej platformie, która z prędkością 32 km/h wgniata się w słup. W czwartym kroku samochody badane są pod kątem bezpieczeństwa pieszych - w przód pojazdu, w różne elementy nadwozia, z prędkością 40 km/h wystrzeliwany jest manekin. Na sam koniec testerzy sprawdzają systemy bezpieczeństwa danego modelu.

Z roku na rok Euro NCAP zaostrza kryteria oceny. Jak pokazują najnowsze wyniki mimo tych zaostrzonych kryteriów praktycznie w każdej kategorii Kia Stinger spisała się bardzo dobrze. Kia Stonic dostała pięć gwiazdek po uwzględnieniu opcjonalnych pakietów wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa.

Kia Stinger

KIA STINGER (standardowe wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa)

ocena łączna (gwiazdki): 5

  • bezpieczeństwo dorosłych pasażerów: 93%
  • bezpieczeństwo przewożonych dzieci: 81%
  • ochrona pieszych przy zderzeniu z autem: 78%
  • ocena aktywnych/pasywnych systemów bezpieczeństwa: 82%

KIA STONIC (rozszerzone wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa)

ocena łączna (gwiazdki): 5

  • bezpieczeństwo dorosłych pasażerów: 93%
  • bezpieczeństwo przewożonych dzieci: 84%
  • ochrona pieszych przy zderzeniu z autem: 71%
  • ocena aktywnych/pasywnych systemów bezpieczeństwa: 59%


Źródło: KIA