Kia XCeed doceniona w konkursie iF Design Awards

Kia XCeed doceniona w konkursie iF Design Awards 16.02.2020
Nowy miejski crossover - Kia XCeed - oraz concept car "Imagine by Kia" zdobyły prestiżowe wyróżnienia w konkursie iF Design Awards 2020. Obydwa samochody odzwierciedlają ogromne znaczenie designu dla Kia Motors Corporation i przedstawiają ewolucję stylistyki marki w dobie elektromobilności.

Model studyjny „Imagine by Kia” – nagrodzony w kategorii „Professional Concept” – jest najlepszym dowodem na to, że samochody elektryczne mogą być ekscytujące. Z kolei XCeed – wyróżniony w kategorii „Produkt” – przypieczętował tym samym bardzo udany początek sprzedaży nowego miejskiego crossovera na europejskich rynkach.

Te dwa wyróżnienia po raz kolejny dowodzą wyjątkowej siły modeli koreańskiego producenta pod względem stylistyki. Pierwsze wyróżnienie iF Design Award Kia otrzymała w 2010 roku i od tej pory przynajmniej jeden model rocznie zdobywa nagrody za design. Dwa wyróżnienia w tegorocznej edycji konkursu sprawiają, że ich całkowita liczba wzrosła do 20.

„Kia ciągle doskonali nie tylko jakość swoich samochodów, ale również ich design” – powiedział Karim Habib, szef Kia Design Center. „Zarówno crossover Kia XCeed, jak i concept car „Imagine by Kia” odzwierciedlają nową wizję designu. Jestem bardzo dumny, że wysiłki zespołu stylistów marki Kia doceniają klienci na całym świecie”.

Wyróżnienie „Professional Concept” dla modelu studyjnego „Imagine by Kia”

„Imagine by Kia” to elektryczny, czterodrzwiowy samochód, który łączy w sobie elementy eleganckiego i sportowego rodzinnego sedana, muskularnego SUV-a i wszechstronnego, przestronnego crossovera. Celowo zaprojektowano go tak, aby nie mieścił się we współczesnych kategoriach samochodów. Zdradza to również jego napęd – bezemisyjny, z nisko zamontowanym i indukcyjnie ładowanym akumulatorem, który napędza silniki elektryczne przy każdej osi. Concept car „Imagine by Kia” został zaprezentowany w 2019 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie.

Imagine by Kia
Imagine by Kia

W 2020 r. Kia jeszcze bardziej skoncentruje się na pojazdach napędzanych energią elektryczną. „Imagine by Kia” – przykład motoryzacji XXI. wieku – na nowo interpretuje i rozwija wiele detali stylistycznych charakterystycznych dla samochodów marki Kia.

Kia XCeed – kolejne auto produkcyjne wielokrotnie nagradzane za design

Kia XCeed, która zdobyła wyróżnienie iF Design Award w kategorii „Produkt”, pokazuje, że możliwe jest połączenie cech kompaktowego miejskiego crossovera z dynamicznie stylizowanym nadwoziem i dobrymi właściwościami jezdnymi hatchbacka. Nowy CUV (crossover utility vehicle) odpowiada na rosnące zapotrzebowanie kierowców na samochody, które oferują więcej emocji i dynamiki niż SUV-y zarówno pod względem designu, jak i precyzji prowadzenia.

Nowy CUV, zaprojektowany jako alternatywa dla klasycznych SUV-ów, oferuje porównywalną przestronność wnętrza jak one. Pozycja za kierownicą i precyzja prowadzenia są jednak podobne do tych znanych z typowych hatchbacków.

Auto zostało zaprojektowane w europejskim studiu projektowym marki Kia we Frankfurcie i jest przeznaczone wyłącznie dla europejskich klientów. Kia XCeed trafiła do sprzedaży w Europie w drugiej połowie 2019 roku. W pierwszej połowie 2020 roku do sprzedaży trafi jej pierwsza zelektryfikowana odmiana, czyli hybrydowy XCeed typu plug-in.

Wygrana XCeeda w kategorii „Produkt” oznacza, że ​​wszyscy czterej członkowie nowej rodziny modeli Ceed zostali nagrodzeni przez jury konkursu iF Design Award. W 2019 roku Kia zdobyła w tym konkursie trzy nagrody – dla pięciodrzwiowego hatchbacka Ceed, Ceeda kombi i pięciodrzwiowego shooting brake"a ProCeed.

Kia XCeed
Kia XCeed

iF Design Award 2020: 7298 zgłoszeń z 56 krajów

Nagroda iF Design Award, ustanowiona w 1953 roku, jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród na świecie w dziedzinie designu. Organizatorem konkursu jest iF International Forum Design GmbH z siedzibą w Hanowerze – najstarsza niezależna instytucja na świecie zajmująca się designem.

W 2020 roku w konkursie iF Design Award wzięły udział firmy z 56 krajów, które zgłosiły 7298 produktów. Oceniało je międzynarodowe jury składające się z 78 ekspertów.

Wyróżnienia iF Design Award są przyznawane w siedmiu kategoriach: produkt, komunikacja, funkcjonalność, stylistyka nadwozia, stylistyka wnętrza, „Service Design” i „Professional Concept”. Zwycięzcy zostaną zaprezentowani 4 maja 2020 r. podczas „Wystawy iF Design” w Friedrichstadt-Palast w Berlinie, mieście designu UNESCO. Od 2 do 10 maja nagrodzone projekty zostaną również wystawione w berlińskiej kawiarni Moskau.

Źródło: KIA