KIA wybrała Michelin jako dostawcę opon dla cee'd

KIA wybrała Michelin jako dostawcę opon dla cee'd16.12.2006
Wszystkie nowe modele KIA cee'd południowo-koreańskiego producenta samochodów, wyprodukowane w pierwszej europejskiej fabryce w Żylinie (Słowacja), zostaną wyposażone wyłącznie w opony marki Michelin ...

Dla modelu cee’d zostały wybrane dwa typy opon: najnowsza generacja Michelin Energy dla samochodów wyposażonych w koła 15 i 16 calowe oraz Michelin Primacy HP, wprowadzonej na rynek w tym roku, dla kół 17 calowych.

Wyzwaniem dla firmy Michelin było dostarczenie opon, których cechy i osiągi umożliwią samochodom Kia osiągnięcie wysokiej jakości w trzech dziedzinach: prowadzenia, komfortu jazdy oraz ekologii.

Michael Lugert, Manager Vehicle Evaluation w Centrum Badań i Rozwoju KIA w Russelsheim w Niemczech, tak mówi o podjęciu decyzji o współpracy z Michelin: "Bardzo wcześnie, jeszcze na etapie deski kreślarskiej, Kia zadecydowała ukierunkować rozwój cee’d wyłącznie w oparciu o opony Michelin. Od tego momentu nasi inżynierowie mogli dopasować i zaadaptować właściwości trakcyjne auta do wyjątkowego charakteru opon Michelin".

KIA wybrała Michelin jako dostawcę opon dla cee'd 1 Producent samochodów wraz z producentem opon nawiązali specyficzny rodzaj współpracy podczas tego projektu. Michelin udostępnił swoje Centrum Technologiczne oraz tor testowy w Ladoux we Francji, podczas gdy KIA udostępniła ekspertyzy ze swoich centrów Badań i Rozwoju w Niemczech i Korei Południowej.

Michelin jest wieloletnim partnerem dla marki Hyundai/ KIA przy modelach luksusowych i SUV-ach, które powstawały na terenie Korei Południowej, a następnie były eksportowane m.in. do Ameryki Połnocnej. Michelin wyposaża także w opony modele KIA, które są importowane do Europy: Opirus, Sorento, Magentis oraz Carens.

Michelin Energy: opona przyjazna środowisku

Wyzwaniem dla Michelin było, aby nowy model samochodu Kia uczynić bardziej przyjaznym dla środowiska naturalnego bez ograniczenia jego bardzo dobrych osiągów. Dlatego Michelin zaopatrzył Kie cee’d w opony Energy najnowszej generacji dla kół 15 i 16 calowych. Ogumienie to oferuje do 16% mniejszy opór toczenia niż przeciętna opona w samochodach z tego segmentu.

W efekcie oznacza to, że opony Michelin Energy zamontowane w 105 tys. samochodów KIA cee’d, które zostaną wyprodukowane w 2007 przyczynią się do zmniejszenia aż o 4700 ton emisji dwutlenku węgla.

Zmniejszenie oporu toczenia opon Michelin było możliwe dzięki zastąpieniu sadzy krzemionką w mieszance gumowej użytej do ich produkcji. To przełomowe rozwiązanie jako pierwsza wprowadziła firma Michelin w 1992 roku. Dzięki niemu samochody zużywają mniej paliwa, co przekłada się na wymierne korzyści finansowe dla ich użytkowników.

Kolejną cechą opon Michelin Energy decydującą o montowaniu ich w nowych modelach samochodów KIA cee’d jest żywotność większa o ok. 20% w porównaniu do produktów konkurencyjnych. Ten dłuższy okres trwałości połączony z redukcją zużycia paliwa, daje temu ogumieniu najniższy koszt przejechania jednego kilometra, co udowodniły obiektywne testy.

Michelin Primacy HP

Oponę Michelin Primacy HP firma zaprezentowała na początku 2006 roku. Jest to opona wysokich osiągów przeznaczona do samochodów o dużej mocy i pojemności silnika. Charakteryzuje się przebiegiem wyższym o 25% w porównaniu do produktów konkurencyjnych z segmentu Premium, bardzo dobrą przyczepnością na mokrej nawierzchni oraz niskimi oporami toczenia.

KIA wybrała Michelin jako dostawcę opon dla cee'd 2 Dzięki doświadczeniu i wiedzy Centrum Badań i Rozwoju Michelin, w nowym produkcie w harmonijny sposób połączono wszystkie najważniejsze elementy wchodzące w skład opony pod nazwą ASM (Architektura, Struktura, oraz Materiały) co wpłynęło na uzyskanie najwyższych parametrów jezdnych opony.

Na szczególną uwagę zasługuje architektura nowej opony Michelin Primacy HP. Specjalna konstrukcja pozwala na zdecydowanie łatwiejsze jej odkształcanie się w porównaniu do standardowej opony wysokich osiągów. Dzięki temu znacznie zwiększyła się powierzchnia kontaktu opony z nawierzchnią. Umożliwia to efektywniejsze wykorzystanie każdego milimetra kwadratowego bieżnika, co przekłada się na poprawę takich parametrów jak przyczepność, droga hamowania na mokrej i suchej nawierzchni oraz jej trwałość.

Strukturę bieżnika nowej opony Michelin Primacy HP tworzą masywne klocki połączone dużą liczbą mostków. Nadaje to oponie odpowiednią sztywność i zapewnia w rezultacie bardziej równomierne rozłożenie sił nacisku na całej powierzchni styku bieżnika z nawierzchnią. W efekcie zwiększono skuteczność przenoszenia sił napędowych, co pozwala efektywniej wykorzystać moc silnika samochodu.

Kolejnym elementem nowej opony Michelin Primacy HP, decydującym o jej doskonałej jakości, są wykorzystane do jej budowy materiały. Mieszanka gumowa bieżnika stanowi połączenie specjalnego elastomera Michelin Elasto-Sport, zarezerwowanego do tej pory dla gamy opon Pilot Sport, oraz Full-Silica z krzemionką. Dzięki temu obniżono opory toczenia opony i poprawiono jej przyczepność na mokrej nawierzchni.

Rozmiary opon Michelin wykorzystanych w KIA cee’d
Seryjnie
LX - 15 cali x 5.5 J stalowe z oponami Michelin Energy 185/65 R15 EX - 15 cali x 5.5 J stalowe z oponami Michelin Energy 195/65 R15 TX - 16 cali x 6.0 J aluminiowe z oponami Michelin Energy 205/55 R16
Opcjonalnie
LX - 15 cali x 5.5 J stalowe z oponami Michelin Energy 195/65 R15 LX i EX - 16 cali x 6.0 J stalowe z oponami Michelin Energy 205/55 R16 LX i EX - 16 cali x 6.0 J aluminiowe z oponami Michelin Energy 205/55 R16 EX i TX - 17 cali x 6.5 J aluminiowe z oponami Michelin Primacy HP 225/45 R17