Kia: koncept SOUL i duet eco_cee'd w Genewie

Kia: koncept SOUL i duet eco_cee'd w Genewie05.03.2008
Zupełnie nową, "fantazyjno-zabawową" stronę marki KIA odkrywają trzy pojazdy koncepcyjne KIA Soul wystawiane przez KIA Motors Corporation na rozpoczynającym się właśnie 78 z kolei, Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie.

Na stoisku KIA poczesne miejsca zajmują także dwa samochody koncepcyjne "eco_cee’d", zdobywający uznanie klientów pro_ceed oraz zmodernizowana KIA Picanto. Pojazdy koncepcyjne SOUL Diva, SOUL Burner i SOUL Searcher powstały w europejskim centrum projektowym KIA pod nadzorem Głównego Stylisty Kia Motors Corporation Petera Schreyer’a i stanowią zapowiedź przystąpienia do produkcji nowego samochodu, którego światowa premiera przewidziana jest na Salonie Samochodowym w Paryżu we wrześniu bieżącego roku.

Kia: koncept SOUL i duet eco_cee'd w Genewie 1 "Nasz nowy samochód będzie szczególnie się podobał osobom młodym duchem, bez względu na ich wiek! Będzie on trudny do segmentacji (klasyfikacji wg segmentów rynkowych) lecz zachęci nabywcę do tworzenia więzi emocjonalnej poprzez udostępnienie elastycznej platformy, którą będzie można dopasować do własnej osobowości." – mówi Gregory Guillaume, szef stylistów KIA Motors Europe.

"Na salon genewski zaprojektowaliśmy aż trzy pojazdy koncepcyjne wykonane według różnych założeń, aby zasygnalizować przyszłej klienteli "świat nowych możliwości". W naszym wyobrażeniu SOUL Diva, SOUL Burner i SOUL Searcher to równorzędne gwiazdy jednego teamu, który wyrusza na spotkanie miejskiej przygody." – mówi dalej Gregory Guillaume.

KIA SOUL Diva
KIA SOUL Diva powstała z myślą o młodej duchem kobiecie, która uważa swój samochód za równie ważny element swojego image jak modny i dopracowany strój. SOUL Diva ma duszę supermodelki w aurze splendoru, jest być może trochę na pokaz – ale zabawna i pełna frajdy z życia.

Kia: koncept SOUL i duet eco_cee'd w Genewie 2 W kabinie znajdujemy świat szlachetnej, czarnej i białej skóry oraz złotego blasku, równomiernie oświetlony ogromnym, panoramicznym dachem z przyciemnianego szkła. Niemal klubowe fotele pokryto błyszczącą imitacją pikowanej, czarnej skóry wraz ze stylowymi przeszyciami na podobieństwo komfortowej sofy. Puszysta wykładzina podłogi typu ‘Pony-hide’ wręcz zachęca do stąpania bosą stopą.

KIA SOUL Burner
KIA SOUL Burner to "chuligan" wśród trzech nowych konceptów KIA, dumnie eksponujący swe orientalne tatuaże. Widziany z zewnątrz wygląda jak groźna, czarna bestia z akcentami szkarłatu. Na gładź czarnej maski silnika wpełza błyszczący wielki smok, a na słupek "C" jego mniejszy kuzyn.

Po zewnętrznej stronie przednich błotników umieszczono zarysowane w kształcie litery "L" diodowe (LED) światła do jazdy dziennej. Na tyle zaś – krańce zderzaka wyznaczone są pionowymi końcówkami wydechu. Wnętrze Burner’a, wraz z czterema sportowymi fotelami rozdzielono horyzontalnie – na górną strefę soczystej, matowej czerwieni oraz dolną – głębokiej czerni.

Kia: koncept SOUL i duet eco_cee'd w Genewie 3 KIA SOUL Searcher
KIA SOUL Searcher to koncepcja oazy spokoju w dżungli wielkiego miasta, rodzaj strefy komfortu na czterech kołach. W swym założeniu oddaje ducha kultury koreańskiej i dalekowschodniej, z naciskiem na osiągnięcie wewnętrznego spokoju i stworzenie bezpiecznego schronienia dla pasażerów. Promieniująca wygodnym ciepłem kolorystyka jest stonowana, faktury materiałów zmiękczone – a sylwetka nie usiłuje rzucać się w oczy.

Maskę silnika, elektrycznie składany dach i klapę bagażnika oraz tablicę przyrządów, płaty drzwiowe i koło kierownicy wykończono w stylu szlachetnej, lekko znoszonej skóry. We wnętrzu fotele i podłogę pokryto szaro-beżową wykładziną, by stworzyć środowisko domowe sprzyjające kontemplacji i relaksowi.

Szersze zastosowanie technologii przyjaznych dla środowiska już w roku 2009
Na tegorocznym Salonie w Genewie KIA pokazuje także dwa "zielone" pojazdy koncepcyjne pod nazwą "eco_cee’d". Są to konstrukcje oparte na dobrze znanym już modelu KIA pro_cee’d (który zadebiutował na zeszłorocznym Salonie Samochodowym we Frankfurcie) oraz niezwykle dziś popularnym pięciodrzwiowym hatchbacku KIA cee’d.

Kia: koncept SOUL i duet eco_cee'd w Genewie 4 Oba samochody powstały z myślą o dalszym obniżeniu zużycia paliwa i emisji spalin przy utrzymaniu nie tylko dynamicznych osiągów ale i prawdziwej przyjemności z jazdy. KIA potwierdziła już publicznie, iż wiele rozwiązań demonstrowanych w prototypowych pojazdach eco_cee’d znajdzie stopniowo zastosowanie w gamie modelowej cee’d – począwszy od produkcji grudniowej 2008 roku.

"Tak szybkie wdrożenie zielonych technologii koncepcji eco_cee’d w seryjnej produkcji samochodów cee’d to dowód na istnienie wizji KIA o lepszej przyszłości." – powiedział Paul Willis, dyrektor operacyjny KIA Motors Europe – "To także świadectwo zaangażowania się KIA w konstrukcję samochodów przyjaznych środowisku, z poszanowaniem oczekiwanej przez klientelę czystej przyjemności z jazdy."

Znakomite osiągi pomimo obniżenia zużycia paliwa i emisji spalin w samochodach eco-cee’d są efektem niewielkich lecz istotnych modyfikacji. Zużycie paliwa wynosi zaledwie 3,9 litra/100 km, a poziom emisji CO2 zmniejszył się do 104 g/km (o 17%) w modelu pro_cee’d oraz do 106 g/km w pięciodrzwiowym hatchbacku cee’d.

Kia: koncept SOUL i duet eco_cee'd w Genewie 5 KIA pro_cee’d przyciąga coraz więcej klienteli
Debiutująca na ubiegłorocznym Salonie Samochodowym we Frankfurcie nowa KIA pro_cee’d sprzedawana jest już obecnie w całej Europie i przyciąga coraz to nowe grupy nabywców, którzy poszukując samochodu trzydrzwiowego – przedtem nie myśleli o zakupie pojazdu tej marki.

pro_cee’d ma 4250 mm długości i jest bardziej smukły, niższy a także lżejszy niż siostrzany 5-drzwiowy hatchback. Wnosi powiew nowego stylu do europejskiego segmentu "C" zdobywając w ten sposób dla KIA nowe rzesze klienteli.

Zmodernizowana KIA Picanto kontynuatorem sukcesu w europejskim segmencie "A".
Sprzedaż zmodernizowanego Picanto, którego światowa premiera odbyła się na Salonie Samochodowym w Barcelonie 2007, właśnie się rozpoczęła. Ten najmniejszy samochód z gamy KIA łączy w sobie ekscytującą, współczesną stylizację nadwozia z wiodącą w tej klasie wielkością wnętrza oraz dynamiką osiągów przy niewielkim zużyciu paliwa i ultra-niskiej emisji spalin.

Po face liftingu i odświeżeniu, Picanto 2008 jest wciąż "młodzieńcze, sportowe i sympatyczne" – jako pojazd niepozorny zewnętrznie lecz zaskakująco obszerny w środku. Mogą nim podróżować komfortowo cztery osoby dorosłe lub rodzina 2 +3.

Źródło: KIA Motors Polska