TUV potwierdza: KIA cee'd przyjazna dla środowiska

TUV potwierdza: KIA cee'd przyjazna dla środowiska30.04.2008
O tym, że cieszący się wielkim powodzeniem na rynkach Europy samochód KIA cee’d jest przyjazny środowisku wiedzą już chyba wszyscy. Oficjalnym potwierdzeniem tego faktu są przyznane ostatnio firmie Kia Motors Corporation ...

...dwa wyróżnienia o randze międzynarodowej - certyfikaty DFE – Design for Environment – (Wzór Poszanowania Środowiska) oraz LCA – Life Cycle Assessment – (Ocena Cyklu Życia Wyrobu pod kątem wpływu na środowisko). Zostały one przyznane firmie KIA przez renomowany instytut TUV NORD podczas uroczystości w Seulu dnia 25 kwietnia 2008 roku – jako efekt rygorystycznej inspekcji działów projektowania i produkcji słowackiej fabryki w Żylinie. KIA cee’d – samochód zaprojektowany dla europejskiego klienta i wytwarzany w Europie – jest pierwszym pojazdem koreańskim, który otrzymał tak prestiżowe wyróżnienie od słynnej na Starym Kontynencie organizacji badawczo-kontrolnej.

"Oba te certyfikaty, a także 5 gwiazdek zdobytych w testach EuroNCAP to pierwsze tego typu wyróżnienia dla koreańskiej firmy motoryzacyjnej, z czego wszyscy jesteśmy niezmiernie dumni." - powiedział Hyoung-Keun Lee, wiceprezes i dyrektor operacyjny International Business Division KIA Motors Corporation – "Nasz zakład w Żylinie już w 2007 roku uznany został za przyjazny środowisku. W drugiej połowie 2008 rozpoczynamy, na bazie projektu eco_cee’d produkcję pojazdów w technologiach ekonomizujących zużycie paliwa i redukujących emisję CO2 do atmosfery. W ten sposób jeszcze bardziej akcentujemy stałe zaangażowanie firmy KIA w sprawę zmniejszania uciążliwości naszych produktów wobec otaczającej nas przyrody."

TUV potwierdza: KIA cee'd przyjazna dla środowiska 1 Certyfikat DFE (ISO 14062) stanowi rodzaj oceny, iż dany pojazd został zaprojektowany i skonstruowany z zachowaniem przyjaznego stosunku do środowiska naturalnego człowieka – a także, iż spełnia określone wymogi dotyczące utylizacji oraz recyklingu po wycofaniu z eksploatacji. DFE jest także potwierdzeniem, że zakład produkcyjny pojazdu odpowiada standardowi ISO 14001.

Certyfikat LCA (ISO 14040) z kolei - wieńczy weryfikację procesów produkcyjnych pojazdu i jego wpływu na środowisko "od początku do końca życia" – w tym także i doboru materiałów (surowców) używanych w procesach wytwarzania. Warto podkreślić, że aluminiowy silnik samochodu cee’d waży o 15 kg mniej niż porównywalne jednostki klasyczne, a wewnętrzne panele drzwi wykonano z recyklingowego tworzywa Kenaf. Niemniej ważne są stosowane przez producenta metody obniżenia zużycia paliw i emisji spalin.

Status fabryki "przyjaznej środowisku" otrzymał, równolegle z przyznaniem w ubiegłym roku certyfikatu ISO 14001 firmie KIA Motors Slovakia (KMS) nowy zakład produkcyjny KIA w Żylinie. Stosowane tam technologie produkcji oraz utylizacji odpadów należą do najlepszych na świecie, ograniczając do minimum ich szkodliwość dla środowiska naturalnego.

TUV NORD (wraz z regionalnymi oddziałami) zatrudnia ponad 8000 inżynierów różnych specjalności, prowadzących regularne badania i audyty dotyczące poszanowania i ochrony środowiska naturalnego człowieka w europejskich centrach przemysłowych. TUV NORD to partner niełatwy: certyfikaty DFE oraz LCA uzyskały dotąd samochody Mercedes-Benz S-Klasa (w roku 2005) i C-Klasa (2006). Sam certyfikat LCA 2007 z kolei – przyznano jedynie samochodom Volkswagen Passat i Golf.

Źródło: KIA Motors Polska