KIA cee'd kombi dla polskiej policji

KIA cee'd kombi dla polskiej policji22.10.2008
W prowadzonych przez pięć jednostek policji postępowaniach przetargowych na dostawy samochodów osobowych wygrały samochody Kia cee'd sw, które zostaną dostarczone do połowy czerwca 2009 roku przez słowacką fabrykę.

W sierpniu br. odbyło się 5 przetargów nieograniczonych na dostawę samochodów oznakowanych dla 19 Komend Policji. W sumie zamówienie podstawowe obejmowało 2515 pojazdów w wersji kombi. Do przetargów stanęło 6 koncernów. Kilka tygodni temu nieoficjalnie było już wiadomo, że oferta KIA Motors Polska okazała się najlepszą spośród wszystkich przedstawionych przez przystępujące do przetargu firmy, zarówno pod względem wyposażenia i własności technicznych samochodów, jak warunków gwarancji i wsparcia technicznego.

KIA cee'd kombi dla polskiej policji 1 Wczoraj nastąpiły ostatnie rozstrzygnięcia przez Krajową Izbę Odwoławczą złożonych przez konkurencyjne koncerny protestów. Zostały odrzucone i dziś śmiało można stwierdzić, że samochody marki Kia staną się wkrótce podstawowym modelem radiowozu w policji. Przetargi były prowadzone przez Komendy w Łodzi (KWP Łódź, Bydgoszcz, Kraków na dostawę 549 samochodów oznakowanych), w Gorzowie (KWP Gorzów, Katowice, Opole, Wrocław na dostawę 541 samochodów oznakowanych), w Białymstoku (KWP Białystok, Suwałki, Kielce, Lublin, Rzeszów na dostawę 447 samochodów oznakowanych), w Gdańsku (KMP Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Szczecin na dostawę 476 samochodów oznakowanych) oraz przez Centrum szkolenia w Legionowie (KGP i KSP w Warszawie i KWP w Radomiu na dostawę 502 samochodów oznakowanych)

Zgodnie ze specyfikacją ogłoszonego przez MSWiA przetargu wszystkie cee’dy sw wyposażone zostaną w silniki zasilane olejem napędowym. Dwulitrowa jednostka o mocy 140 KM zapewni świetne osiągi przy relatywnie niewielkim zużyciu paliwa.

KIA cee'd kombi dla polskiej policji 2Wszystkie samochody będą miały kolor srebrny a ich wyposażenie standardowe obejmie m.in.: ABS, poduszki powietrzne dla kierowcy pasażera, boczne oraz kurtyny powietrzne, klimatyzację, relingi dachowe, elektryczne szyby w drzwiach przednich i tylnych, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka zewnętrzne, światła przeciwmgielne, centralny zamek, autoalarm, dodatkowy kpl. kół zimowych, regulacje kolumny kierownicy w dwóch płaszczyznach, regulacje wysokości fotela kierowcy, radioodtwarzacz CD ze sterowaniem w kole kierownicy. Dodatkowo wszystkie cee’dy zostaną oznakowane. Zamontowana w nich zostanie instalacja łączności radiowej i uprzywilejowanie w ruchu. Dostawa obejmuje również wyposażenie warsztatów policyjnych w narzędzia specjalistyczne, sprzęt diagnostyczny, katalogi części zamiennych oraz szkolenia serwisowe personelu Policji i konsultacje techniczne.

Pierwsze samochody zjeżdżają już z taśm produkcyjnych europejskiej fabryki Kia w Żylinie . Partia 1 000 radiowozów zostanie przekazana jeszcze w tym roku, zaś kolejne sztuki zostaną odebrane przez MSWiA do połowy czerwca 2009. Jako wozy patrolowe Policji oznakowane cee’dy kombi pełnić będą 24-godzinną służbę przez siedem dni tygodnia, przejeżdżając nawet kilkaset km dziennie.

Źródło: KIA Motors Polska