Hyundai-Kia -Producentem Motoryzacyjnym Roku-

Hyundai-Kia -Producentem Motoryzacyjnym Roku-20.11.2008
Zdobywcą tytułu "Producent Motoryzacyjny Roku" - przyznawanego przez najstarszy brytyjski magazyn motoryzacyjny AUTOCAR podczas dorocznej gali w Londynie została tym razem koreańska grupa Hyundai-Kia.

Uroczystość ta uważana jest za najbardziej prestiżowe wydarzenie medialne europejskiej branży samochodowej, w trakcie którego następuje oficjalne ogłoszenie zwycięzcy konkursu na europejski samochód roku (COTY).

Z rąk redaktora naczelnego tygodnika AUTOCAR Chas Hallett’a, który podkreślił imponujące osiągnięcia i ambicje rozwojowe koncernu, wyróżnienie to odebrał Nam-Yong Kim, prezes Europejskiego Centrum Techniki Hyundai-Kia w Rüsselsheim.

Hyundai-Kia -Producentem Motoryzacyjnym Roku- 1 „Niepoprawny optymizm grupy Hyundai-Kia jeszcze kilka lat temu, by stać się piątą potęgą motoryzacji za Toyotą, GM, Fordem i Audi-VW napawał wielu z nas poważnym sceptycyzmem.” – powiedział Chas Hallett – „Lecz Koreańczycy potraktowali to na serio i skompletowali europejski zespół projektowo-konstrukcyjny zajmujący się tworzeniem pojazdów pod gusty Europy. Bez wahania rzucili wyzwanie VW Golfowi i Fordowi Focusowi, produkując samochody tak samo stylowe i dobre jakościowo lecz ze znacznie dłuższą gwarancją, niejako na dokładkę.”

Jako efekt fuzji w roku 1998 koncern Hyundai-Kia posiada obecnie dominujący, 80-procentowy udział w koreańskim rynku samochodowym, a w roku bieżącym – według amerykańskiego magazynu Automotive News – stał się piątym co do wielkości producentem samochodów w skali naszego globu. Dysponująca zakładami produkcyjnymi w Ameryce Północnej, Chinach, Europie a także w Rosji, na Bliskim Wschodzie i Azji Południowo-Wschodniej grupa Hyundai-Kia dołączyła do ścisłego grona potentatów motoryzacyjnych świata w ciągu niecałych 50 lat intensywnego rozwoju. Eksport samochodów na rynki międzynarodowe datuje się od lat osiemdziesiątych, choć produkcję pojazdów mechanicznych obie firmy rozpoczęły jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Pełna gama samochodów osobowych KIA cee’d oraz typu SUV Sportage produkowana jest obecnie przez supernowoczesną fabrykę zlokalizowaną w mieście Żylina na Słowacji, a budowa najnowszego zakładu w amerykańskim stanie Georgia właśnie dobiega końca. „Uznanie dla osiągnięć naszej firmy przez tak renomowany magazyn jak AUTOCAR to wielki zaszczyt dla wszystkich w Hyundai-Kia.” – powiedział prezes ECT Nam-Yong Kim – „Jest to także znaczący wyraz podziwu dla determinacji naszego Chairmana, Mong-Koo Chung’a i całej załogi koncernu, aby mocno zakorzenić koreański przemysł motoryzacyjny na mapie świata.”

Źródło: KIA Motors Polska