KIA wchodzi na zielony rynek

KIA wchodzi na zielony rynek17.07.2009
KIA Motors wprowadziło na koreański rynek swój pierwszy komercyjny pojazd o napędzie hybrydowym, który nosi dość długą nazwę: Forte Liquid Petroleum Injection Hybrid. Jest to pierwszy krok koncernu KIA na drodze do...

... bardziej ekologicznej przyszłości, na którą w ramach badań i prac rozwojowych wydał już setki milionów dolarów. Za trzy lata hybrydowe auta KIA mają także być dostępne w Europie jako uzupełnienie linii Eco-dynamics.

Forte LPI Hybrid (na naszym rynku model ten występuje pod nazwą Cerato) oparty jest na platformie cee'da - zarówno w wersji czterodrzwiowego sedana napędzanego silnikiem benzynowym, jak i sportowej wersji KOUP. Aby stworzyć ten przyjazny dla środowiska pojazd KIA w ciągu 25 miesięcy wydała ok. 180 milionów dolarów.

KIA wchodzi na zielony rynek 1 Na koreańskim rynku istnieje duży popyt na samochody z napędem LPG, jednak w Europie KIA pracuje nad hybrydami elektro-benzynowymi, która trafią do salonów w roku 2013. KIA prowadzi także badania nad pojazdami napędzanymi ogniwami wodorowymi i w Stanach Zjednoczonych testuje już samochody, które mogą ruszyć z miejsca przy temperaturze minus 25 stopni i po jednym doładowaniu są w stanie przejechać 350 km.

W Forte Hybrid LPI System silnik właściwy i motor elektryczny są aktywowane podczas uruchomienia zapłonu, jednak podczas jazdy pracuje tylko silnik. Przy zmniejszaniu prędkości samochód wykorzystuje specjalną funkcję hamulców, aby zamienić energię hamowania zwykle traconą, na prąd elektryczny, magazynowany w baterii.

System hybrydowy został również wyposażony w inteligentną funkcje Stop and Go, która automatycznie wyłącza silnik, gdy pojazd się nie porusza, aby niepotrzebnie nie zwiększać emisji CO2 i zużycia paliwa. Forte LPI Hybrid posiada także bezstopniową skrzynię CVT, ze specjalnym biegiem E (Eco Drive) dokonującym automatycznych korekt, aby zapewnić maksymalnie wydajne zużycie paliwa.

Źródło: KIA