KIA uruchamia nowy zakład produkcji silników

KIA uruchamia nowy zakład produkcji silników30.09.2011
W dniu wczorajszym w słowackiej fabryce Kia uruchomiony został drugi zakład jednostek napędowych. Tym samym nakładem ponad 100 mln euro zdolności produkcyjne zakładu wzrosły z obecnych 300.000 do 450.000 silników rocznie.

Gama silników produkowanych przez Kia Motors Slovakia obejmuje obecnie silniki benzynowe o pojemności 1,4 i 1,6 litra oraz wysokoprężne o pojemności 1,4; 1,6 i 1,7 litra, montowane w samochodach Kia cee’d, Kia Sportage i Kia Venga.

Wczorajszą uroczystość uruchomienia przez Kia Motor Slovakia seryjnej produkcji silników benzynowych o pojemności 1,4 i 1,6 litra w nowym zakładzie jednostek napędowych uświetniła swą obecnością pani premier Republiki Słowacji, Iveta Radicova. Większość z tych silników przeznaczona zostanie na eksport do Republiki Czech. Nakładem ponad 100 mln euro zdolności produkcyjne zakładu wzrosły z obecnych 300.000 do 450.000 silników rocznie, a plany Kia obejmują stworzenie około 270 nowych miejsc pracy. Już obecnie w drugim zakładzie silników fabryki Żylina zatrudniono 160 nowych pracowników na stanowiskach techników, operatorów linii montażowych i kontrolerów jakości, a także w administracji oraz służbie utrzymania ruchu.

Rok 2011 to znaczący okres dla naszej firmy. Już w maju wypuściliśmy milionowy silnik, a dzisiaj otwieramy seryjną produkcję w nowym zakładzie, zwiększając nasz potencjał z 300.000 do 450.000 jednostek napędowych rocznie. - mówi Myung-Chul Chung, prezes i CEO Kia Motors Slovakia. Rozpoczęliśmy także rekrutację ponad 1000 osób w związku z planami uruchomienia trzeciej zmiany produkcji samochodów od pierwszego kwartału 2012. Stale inwestujemy w nowe modele i zwiększenie naszych mocy wytwórczych w Republice Słowacji.

Drugi zakład jednostek napędowych koncentruje się na produkcji nowych silników benzynowych, wyposażonych w bezpośredni wtrysk paliwa oraz system zmiennych faz rozrządu. Do produkcji głównych komponentów - kadłuba, głowicy cylindrów i wału korbowego przewidziano trzy linie obróbki mechanicznej. Zaprojektowana pod kątem produkcji elastycznej linia montażowa umożliwia kompletowanie czterech typów jednostek napędowych równocześnie. Czas montażu silnika benzynowego wynosi około trzech godzin, obejmuje instalację ponad 100 różnych elementów i części, a stopień automatyzacji produkcji przekracza 35 procent. Kia Motors jest jedynym wytwórcą silników do samochodów osobowych w Republice Słowacji.

Źródło: KIA