Puchar KIA Picanto po V rundzie

Puchar KIA Picanto po V rundzie31.07.2006
Przy zachmurzonym niebie, na mokrym torze odbyły się dwa wyścigi punkty V rundy KIA Picanto Cup. Zawodniczki i zawodnicy z obawą ruszali do walki w całkowicie nowych warunkach. Dotychczas rozegrane wyścigi odbywały się na suchych nawierzchniach ...

Przy zachmurzonym niebie, na mokrym torze odbyły się dwa wyścigi punkty V rundy KIA Picanto Cup. Zawodniczki i zawodnicy z obawą ruszali do walki w całkowicie nowych warunkach. Wszystkie dotychczas rozegrane wyścigi odbywały się na suchych nawierzchniach, tym razem było inaczej. Oba wyścigi dostarczyły mnóstwo sportowych emocji, na każdym okrążeniu działo się bardzo wiele, widzowie obserwowali ataki i obrony, kolejność w stawce zmieniała się na każdym okrążeniu.

Zwycięzcą V rundy KIA Picanto Cup został Łukasz Błaszkowski, który w zgromadził 67 punktów za zwycięstwo w biegu pierwszym i drugie miejsce w biegu drugim.

Puchar KIA Picanto po V rundzie 1 Drugie Miejsce wywalczył Kamil Raczkowski (62 punkty), trzeci był Mariusz Sikora (60 pkt). Zgodnie z regulaminem obowiązującym przy rozgrywaniu dwóch rund dzień po dniu, kierowcy stanęli na polach startowych na podstawie czasów uzyskanych w treningach kwalifikacyjnych do rundy IV. Tak więc z pierwszego pola ruszał Mariusz Sikora, za nim był Kamil Raczkowski. Kolejne pola zajęli Jacek Szurgot, Maciej Steinhof, Łukasz Błaszkowski, Klaudia Podkalicka, Krzysztof Paruchała, Bartosz Bajerlein, Paweł Poletyło i Bartłomiej Bakalarz. Już na pierwszym okrążeniu skutecznie zaatakował Łukasz Błaszkowski, który objął prowadzenie. Ataki Mariusza Sikory nie przynosiły efektu; na czwartym okrążeniu podjął próbę wyprzedzenia Łukasz Błąszkowskiego na zakręcie zwanym „do parku”, jednak zaatakował od zewnętrznej i w konsekwencji stracił drugie miejsce na rzecz znakomicie jadącego Macieja Steinhofa. Wspaniałą walkę o kolejne miejsca toczyli Grzegorz Grzyb, Marcin Ślusarczyk i Kamil Raczkowski, na mecie o kolejności decydowała fotokomórka. Startująca z szóstego pola Klaudia Podkalicka, podobnie jak dzień wcześniej, nie miała szczęścia. W odbudowanym samochodzie starała się osiągnąć metę na dobrym miejscu, jednak po błędzie, być może z pomocą kolegów, wykonała piruet na torze i metę osiągnęła zmykając stawkę. Najlepszą z pań tym razem była Jolanta Fabjańska, która dojechała na 21. miejscu.

Do drugiego wyścigu wszyscy ruszali z miejsc, jakie zajęli w wyścigu pierwszym. Na prowadzeniu jechał Łukasz Błąszkowski, jako drugi był Kamil Raczkowski, jednak już na pierwszym zakręcie skutecznym atakiem popisał się Mariusz Sikora.

Puchar KIA Picanto po V rundzie 2 Na drugim zakręcie zaatakował prowadzącego, ten bronił się na tyle skutecznie, że Mariusz Sikora opuścił tor, spadając na ósme miejsce. Przez cały dystans odrabiał straty i pod koniec wyścigu niemal dogonił prowadzących, jednak o wyprzedzeniu nie mogło być mowy. Na ostatnim okrążeniu broniący się dotąd skutecznie Łukasz Błaszkowski został wyprzedzony przez Kamila Raczkowskiego. Jako czwarty minął metę Paweł Hankiewicz, dwie sekundy później metę mijał Grzegorz Grzyb. Tym razem zabrakło szczęścia drugiemu w pierwszym wyścigu Maciejowi Steinhofowi, obrót na zakręcie „baba Jaga” spowodował, że kierowca spadł na odległe miejsce. Później gonił uparcie, ostatecznie zajął w wyścigu 12. miejsce, a w V rundzie został sklasyfikowany jako piąty zawodnik stawki. 27 punktów za szóste miejsce zdobył Andrzej Spława-Neyman. Najszybszą panią wyścigu była Izabella Szwarczyńska, która dojechała do mety na osiemnastej pozycji. Po pięciu rundach pierwszego Pucharu Picanto na prowadzeniu jest Łukasz Błaszkowski, drugie miejsce zajmuje Mariusz Sikora, trzeci jest Kamil Raczkowski. Jak się wydaje zwycięzca zostanie wyłoniony z tej trójki, jednak z realnymi szansami na walkę o podium pozostają jeszcze Jacek Szurgot, Grzegorz Grzyb i Maciej Steinhof. Kolejne zawody – VI runda KIA Picanto Cup odbędą się 25-26 sierpnia na torze Kielce. Tam należy się spodziewać wielkich sportowych emocji, sprawa tytułu mistrzowskiego jest wciąż nierozstrzygnięta.

---


Badanie techniczne przeprowadzone po zakończeniu wyścigów V rundy KIA Picanto Cup wykazało, że samochód jednego z zawodników, Bartosza Korjata, nie spełnia wymogów regulaminu technicznego.

W tej sytuacji Zespół Sędziów Sportowych podjął decyzję o wykluczeniu kierowcy z zawodów i anulowaniu ogłoszonych wcześniej wyników. Zmiany punktacji dotyczą tych, którzy ukończyli wyścigi IV na miejscach dalszych niż 16 i V rundy KIA Picanto Cup w trzeciej dziesiątce.

Źródło: KIA Picanto Cup