Nissan i Daimler będą wspólnie produkować silniki

Nissan i Daimler będą wspólnie produkować silniki09.01.2012
Najnowszy, rozdziałem w kooperacji między Aliansem Renault-Nissan a Daimlerem jest wspólna produkcja 4-cylindrowych silników stworzonych przez Mercedes-Benz dla Infiniti i Mercedesów klasy C pochodzących z amerykańskich fabryk, ...

...która rozpocznie się w 2014 roku. Jednostki napędowe będą wytwarzane w zakładzie w Dechers, w stanie Tennessee. Obecnie w Decherd powstają 4-, 6- i 8-cylindrowe silniki, które wykorzystywane są w produkowanych w USA modelach Nissana i Infiniti. Produkcja wspólnych jednostek napędowych, jak już wspomnieliśmy, rozpocznie się za dwa lata i ma obejmować 250 000 egzemplarzy rocznie.

Daimler i Nissan rozpoczęły współpracę strategiczną w kwietniu 2010 roku. Bazuje ona na trzech filarach:

  • Wspólna platforma dla smartów i Renault Twingo – ten projekt wejdzie w życie w pierwszym kwartale 2014 roku. Dwuosobowe smarty będą produkowane w fabryce Daimlera we francuskim Hambach, a czteroosobowe smarty i modele Renault w zakładzie Renault na Słowenii.
  • Nowy miejski van projektu Mercedes-Benz: ten projekt ma się rozpocząć pod koniec tego roku. Będzie powstawać w zakładzie Renault we Francji.
  • Wzajemne dostawy jednostek napędowych – Alians Nissan-Renault będzie zaopatrywać Daimlera w kompaktowe, 3-cylindrowe silniki benzynowe wykorzystywane w smartach i Renault Twingo i 4-cylindrowe diesle montowane w zaprojektowanym wspólnie samochodzie dostawczym oraz w nowej generacji kompaktowych modeli Mercedesa. Daimler dostarczy Nissanowi i Infiniti 4- i 6-cylindrowe silniki benzynowe oraz diesle z obecnego i nowego portfolio oraz przekładnie automatyczne.

Źródło: Nissan, opracowanie: BM