Mercedes-Benz klasa B Electric Drive Concept

Mercedes-Benz klasa B Electric Drive Concept19.09.2012
Wygląda na to, że Mercedes-Benz postanowił szerzej włączyć się w popularny ostatnio trend produkcji pojazdów w wersjach wykorzystujących napęd alternatywny i szykuje prawdziwą „zieloną ofensywę” na rozpoczynający się w przyszłym tygodniu ...

...w Paryżu Międzynarodowy Salon Samochodowy. W zeszłym tygodniu pisaliśmy już o Mercedesie B 200 Natural Gas Drive z napędem na gaz ziemny, który pojawi się premierowo we francuskiej stolicy, a do sprzedaży wejdzie w przyszłym roku. Teraz niemiecki producent pochwalił się pierwszą wizualizacją prototypu klasy B o nazwie Electric Drive.

Jak można się domyśleć, nowy koncept to pojazd z napędem elektrycznym bazujący na standardowym Mercedesie-Benz klasy B.

Mercedes-Benz klasa B Electric Drive Concept 1Zbudowano go na modułowej platformie „Energy Space”, stworzonej z myślą o możliwości zastosowania w niej różnego rodzaju napędów . Mimo, że napęd elektryczny zwykle zabiera więcej miejsca niż np. tradycyjna instalacja z silnikiem spalinowym klasa B Electric Drive ma równie przestronne wnętrze, co model podstawowy.

Koncept porusza się dzięki silnikowi elektrycznemu o mocy 100 kW i maksymalnym momencie obrotowym 310 Nm zasilanemu przez baterie litowo-jonowe ładowane za pośrednictwem zwykłego gniazdka elektrycznego 230 V lub specjalnej stacji 400 V. Zasięg elektrycznej klasy B po jednokrotnym naładowaniu baterii to 200 km.

Mercedes-Benz klasy B Electric Drive wkrótce ma przejść z fazy koncepcyjnej do fazy produkcyjnej. W salonach sprzedaży pojawi się za dwa lata. Plany niemieckiego producenta są dalekosiężne – poinformował, że plakietkę z napisem „Electric Drive” będziemy mogli w przyszłości oglądać na innych modelach marki Mercedes-Benz, Mercedes-AMG i smart. Zapowiedzią tych zmian są dwa inne modele, które zostaną pokazane w Paryżu - Mercedes-Benz SLS AMG Coupe Electric Drive oraz smart BRABUS electric drive.

Źródło: Mercedes-Benz, opracowanie: BM