Opel Mokka ma ciekawe systemy wspomagania kierowcy

Opel Mokka ma ciekawe systemy wspomagania kierowcy17.09.2012
Premiera nowego Opla Mokka jest jednocześnie debiutem nowych układów wspomagania zwiększających bezpieczeństwo i komfort jazdy w segmencie kompaktowych SUVów. Nabywcy Opla Mokka mogą liczyć między innymi na: ...

...Opel Eye, czyli specjalną przednią kamerę, zaawansowany system stabilizacji ruchu, system wspomagający ruszania na wzniesieniu i system kontroli zjazdu ze wzniesień. Przyjrzyjmy się bliżej tym układom.

Opel Mokka ma ciekawe systemy wspomagania kierowcy 1 Opel Eye
To kamera zamontowana między przednią szybą a lusterkiem wstecznym, która potrafi rozpoznać znaki drogowe i oznaczenia pasów na jezdni i wspomaga w ten sposób system Traffic Sign Recognition, który wyświetla odpowiednie ostrzeżenia na panelu wskaźników oraz systemy ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (Lane Departure Warning) i o zagrożeniu kolizją czołową z obiektem poruszającym się lub nieruchomym (Forward Collision Alert), które przydają się np. gdy zmęczony kierowca przyśnie nad kierownicą, albo zagapi się na piękny krajobraz. Oba systemy oprócz ostrzeżeń wizualnych wysyłają sygnał dźwiękowy

Hill Start Assist i Hill Descent Control
Systemy te niezbyt często występują w segmencie, który reprezentuje Mokka. Stanowią standardowy element układu ESC w obu wariantach napędowych kompaktowego SUVa Opla. System wspomagający ruszania na wzniesieniu uniemożliwia ruch pojazdu w tył nawet, jeśli kierowca zwolnił hamulec. Z kolei system kontroli zjazdu ze wzniesień pozwala kierowcy na wybranie z góry, z jaką prędkością samochód będzie zjeżdżać ze stromego zbocza. Nie musi on wtedy dodatkowo używać hamulca. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w trudnych warunkach drogowych, np. gdy powierzchnia drogi pokryta jest lodem lub żwirem.

Opel Mokka ma ciekawe systemy wspomagania kierowcy 2 Inne systemy wspomagające
Opel Mokka może się także pochwalić biskenonowymi reflektorami adaptacyjnymi AFL+. Intensywność ich świecenia i zasięg można dostosować do aktualnych warunków pogodowych i drogowych wybierając jeden z jedenastu dostępnych trybów ich pracy. Kierowca ma na przykład do dyspozycji specjalny tryb do jazdy w terenach wiejskich, po autostradzie, w mieście lub przy złej pogodzie. Reflektory AFL+ pozwalają także dodatkowo, statycznie doświetlić zakręty, dynamicznie oświetlać łuki i mają zintegrowane światła do jazdy dziennej z diodami LED. Wyposażono je również w funkcję asystenta świateł drogowych, który dba o to, by kierowcy samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka nie byli oślepiani.

Opel Mokka wejdzie do sprzedaży w Polsce już w październiku i jest to jedna z trzech premier zapowiadanych przez niemieckiego producenta – oprócz tego w Paryżu zobaczymy miejski model ADAM, który w sprzedaży będzie dostępny od początku przyszłego roku, podobnie, jak nowy kabriolet Cascada.

Źródło: Opel, opracowanie: BM