Renault i Caterham wskrzeszają markę Alpine

Renault i Caterham wskrzeszają markę Alpine06.11.2012
Renault i Caterham Group ogłosiły wczoraj, że połączą siły w celu realizacji wspólnego projektu. Obie firmy będą wspólnie projektować, tworzyć i produkować sportowe samochody przyszłości. Renault i Caterham mają nadzieję, że ...

...łącząca je pasja i długoletnie doświadczenie w sportach motorowych zaowocują naprawdę świetnymi wynikami. Nowe modele mają mieć wyrazisty styl, wyróżniać się na tle konkurencji i łączyć mocne strony marek Alpine i Caterham. Nowe pojazdy będą powstawać w fabryce Alpine w Dieppe, w Normandii.

W Dieppe produkowane będą zarówno duże, jak i krótkie serie sportowych modeli, które mają umocnić pozycję obu firm na rynku. Oba przedsiębiorstwa planują wprowadzić do sprzedaży przynajmniej po jednym własnym modelu w ciągu najbliższych trzech do czterech lat. CaterhamGroup przejmie 50% udziałów w firmie Automobiles Alpine Renault, która obecnie w 100% należy do Renault. W styczniu 2013 powstanie nowa firma Societe des Automobiles Alpine Caterham, którą zarządzać będzie Bernard Ollivier.

Marka Alpine powstała w 1955 roku, kiedy to pilot, biznesmen i motoryzacyjny pionier, Jean Redele założył firmę zajmującą się produkcją modeli wyścigowych i wystawiającą własne zespoły w wyścigach samochodowych. Pierwszym modelem Alpine było A106 bazujące na platformie i jednostce napędowej Renault 4 CV. Pojazdy Alpine wyróżniają się lekkością, świetnymi osiągami i zwinnością. Najbardziej znanym samochodem z plakietką Alpine jest zapewne A110 obchodzący w tym roku 50 urodziny. Modele Alpine wygrały Rajdowe Mistrzostwa Świata w 1973 roku, Rajd Monte Carlo w 1973 i 1974 roku i 24-godzinny wyścig Le Mans w 1978 r.

Caterham zajmuje się produkcją samochodów również od lat 50 XX w. Wówczas powstał pierwszy produkt firmy o nazwie Caterham Seven . Modele Caterhama ścigają się na torach wyścigowych całego świata, od Silverstone po Abu Dhabi.

Miejmy nadzieję, że efektem tego wspólnego projektu Renault i Caterhama będą równie interesujące propozycje, co zaprezentowany w maju koncept Renault Alpine A110-50.

Źródło: Renault, opracowanie: BM