Nowy Superb i Kodiaq - sylwetki nowych modeli Skody

Nowy Superb i Kodiaq - sylwetki nowych modeli Skody27.04.2023
Skoda uchyla rąbka tajemnicy prezentując zarysy następców swojego flagowego modelu Superb (wersje liftback i kombi) oraz topowego SUV-a Kodiaq.

W ramach wydarzenia „Let’s Explore” opublikowane zostały pierwsze oficjalne zdjęcia sylwetek pojazdów nowej generacji. Już jesienią odbędą się ich światowe premiery. Oba samochody dostępne będą z nowoczesnymi silnikami (Diesla lub benzynowymi), a także oferowane będą jako hybryda miękka lub plug-in.

Nowe funkcje, ulepszone technologie oraz przeprojektowane wnętrza

Jesieni 2023 roku towarzyszyć będą dwie ważne dla Skody światowe premiery – producent zaprezentuje czwartą generację swojego flagowego modelu Superb, a także drugą generację SUV-a Kodiaq. Oprócz nowego wyglądu zewnętrznego, każdy model wyposażony będzie w nowe funkcje, ulepszoną technologię i całkowicie przeprojektowane wnętrze.

Skoda Superb 2023Skoda Superb czwartej generacji

Skoda Superb czwartej generacji będzie dostępna zarówno w wersji liftback, jak i niezwykle przestronnego kombi. Nowa generacja flagowego modelu będzie produkowana w zakładach Grupy Volkswagen w Bratysławie na Słowacji, natomiast nowa generacja Skody Kodiaq – w Kvasinach w Czechach, czyli miejscu, gdzie powstawał jej poprzednik.

– Skoda Superb i Skoda Kodiaq to dwa ważne filary gamy modelowej Skody. Prezentacja tych modeli już tej jesieni to dla nas wyjątkowe wydarzenie. Skoda Superb jest flagowym modelem naszego portfolio ICE – w swojej czwartej generacji nadal będzie wyznaczać standardy w zakresie komfortu oraz przestrzeni. Škoda Kodiaq drugiej generacji przeniesie bezpieczeństwo, technologię i wszechstronność na wyższy poziom.
Nadal oferujemy najlepsze z możliwych połączeń tych dwóch sfer i wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych klientów, dlatego oba te modele będą oferowane zarówno jako hybryda plug-in, jak i hybryda miękka – mówi Klaus Zellmer, Prezes Skoda Auto.
Skoda Superb Combi 2023Skoda Superb Combi czwartej generacji

Dwie historie sukcesu

Skoda Superb oraz Skoda Kodiaq to topowe modele samochodów marki, które odniosły ogromny sukces. Nazwa Superb była używana w latach 30. XX wieku dla najwyższej klasy luksusowych samochodów marki. W latach 2001-2008 zostało sprzedanych prawie 137 000 samochodów Skoda Superb pierwszej generacji. Był to pierwszy model marki prezentujący zaawansowane technologie w postaci m.in. reflektorów biksenonowych, automatycznej skrzyni biegów Tiptronic i funkcji Coming Home.

Już od samego początku Skoda Superb zdobywała wiele prestiżowych nagród, w tym „Best Import Car” od niemieckiego magazynu samochodowego Auto Bild.

Druga generacja modelu pojawiła się w 2008 roku i jako pierwsza zaoferowała klientom wybór napędu na wszystkie koła. Jeszcze większy popyt wywołała wprowadzona w 2009 roku Skoda Superb w wersji kombi. W sumie Skoda Superb drugiej generacji odnotowała 618 000 dostaw do klientów.

Trzecia generacja, wprowadzona w lutym 2015 roku, oferowała zwiększoną przestrzeń dla pasażerów i ich bagażu w obu stylach nadwozia. Była również bardziej ekonomiczna, miała niższą emisję spalin i wprowadziła innowacyjne systemy wspomagania dla zwiększenia bezpieczeństwa. Flagowy model został ponownie zaktualizowany w 2009 roku, a Skoda Superb stała się pierwszym samochodem marki w wersji hybrydy plug-in. Do tej pory do klientów trafiło ponad 777 000 sztuk modelu trzeciej generacji.

Skoda Kodiaq 2023Skoda Kodiaq drugiej generacji

Wprowadzona na rynek w 2016 roku Skoda Kodiaq sprzedała się już w ponad 740 000 egzemplarzach. Wraz z premierą modelu marka wprowadziła ekscytujący i krystaliczny język projektowania Skody do segmentu SUV. Sportowy Kodiaq RS pojawił się w 2018 roku, natomiast cała gama modelowa Skody Kodiaq została zaktualizowana w 2021 roku. Ponad 40 międzynarodowych nagród jest widocznym dowodem wyjątkowości i niezwykłej popularności dużych SUV-ów Skody.

Źródło: Skoda