MotoNews.pl

Akcyza za samochód. Ile kosztuje sprowadzenie auta?

03 czerwca 2019

Kategoria | Finanse
akcyza-za-samochod-ile-kosztuje-sprowadzenie-auta

Sprowadzasz auto z Niemiec? Znalazłeś wyjątkowo atrakcyjną ofertę zakupu samochodu, ale trzeba sprowadzić to auto z zagranicy? Jeśli zdecydujesz się na takie działanie, to czeka cię opłacenie akcyzy za samochód. To podatek, którego można uniknąć, ale w większości przypadków warto jednak wiedzieć, gdzie ją zapłacić.

Co to jest akcyza za samochód i czy trzeba ją płacić?

Podatek akcyzowy to opłata, o której musi pamiętać każda osoba kupująca samochód z zagranicy. Zakup nowego samochodu zawsze wiąże się z jego rejestracją w urzędzie, a bez opłacania akcyzy nie da się tego zrobić – a co za tym idzie, nie może używać takiego samochodu.

Akcyza za samochód to tzw. podatek pośredni. To oznacza, że dana osoba musi sama zatroszczyć się o jego zapłacenie, bo żaden urząd nie odciągnie go automatycznie od naszej wypłaty. Żeby zapłacić akcyzę, trzeba złożyć odpowiednią deklarację do urzędu skarbowego. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od sprowadzenia auta z zagranicy, w innym przypadku możemy zostać ukarani mandatem. Cło za auto to podatek obowiązkowy i jeśli nie jesteśmy w wąskiej grupie osób zwolnionych z akcyzy, to lepiej nie unikać płatności, bo późniejsze kłopoty z prawem mogą nas kosztować znacznie więcej – w niektórych przypadkach nawet stracimy rzeczony samochód.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Unii Europejskiej i spoza UE

Podatek akcyzowy zawsze zależy od wartości samochodu i pojemności skokowej auta. W Polsce obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego:

 1. 3,1% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
 2. 18,6% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Nie warto zaniżać wartości pojazdu. Urzędnicy i tak samodzielnie sprawdzą jego wartość. Jeśli uznają, że zadeklarowana wartość jest za mała, mogą powołać do wyceny rzeczoznawcę. Kosztem tego działania zostanie obciążony właściciel samochodu. Ceny sprowadzenia auta z zagranicy różnią się jeszcze w przypadku aut z i spoza Unii Europejskiej. Procentowa wartość akcyzy jest niezmienna, ale sprowadzanie samochodu spoza UE wiąże się jeszcze z zapłaceniem cła w wysokości 10 proc. (od podstawy, jaką jest wartość auta, powiększonej o dodatkowe koszty transportu pojazdu i ewentualnego ubezpieczenia do granic zewnętrznych Unii Europejskiej). 10 proc. opłaty za cło nie obowiązuje w przypadku importu z krajów objętych porozumieniem EFTA (European Free Trade Association): Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu i Islandii. Cło wynosi wtedy 0 proc.

Samochód z Niemiec czy jakiegokolwiek kraju UE nie wymaga opłacenia cła. Zamiast tego trzeba uzyskać zaświadczenie VAT-25 za 160 zł oraz uiścić opłatę recyklingową wynoszącą 500 zł. Akcyza za samochód potrafi być naprawdę droga, dlatego – jeśli bierzemy pożyczkę na auto – warto wliczyć ją w koszta. Korzystne pożyczki na samochód można znaleźć m.in.: https://autokapital.pl/.

Jak zapłacić akcyzę za auto?

Podatek za sprowadzenie samochodu z zagranicy można zapłacić przez internet lub osobiście we właściwym urzędzie skarbowym. Do marca 2017 roku taką opłatę uiszczało się w Urzędzie Celnym, ale teraz wszystkimi sprawami akcyzowymi zajmuje się Naczelnik Urzędu Skarbowego.

Gdzie zapłacić akcyzę za samochód?

 1. Opłata celna za auto w urzędzie – znajdź odpowiedni dla swojego miasta urząd skarbowy, wydrukuj wzór deklaracji podatkowej AKC-U/S, wypełnij go i zgłoś się do urzędu z tym dokumentem oraz przygotowaną gotówką.
 2. Akcyza za samochód przez internet – wypełnij deklarację podatkową w formie elektronicznej za pomocą systemu PUESC, a potem zaloguj się na swoje konto bankowe i wybierz opcję “Przelew do urzędu skarbowego”.

Wykazaną w deklaracji AKC-U/S akcyzę należy zapłacić w terminie 30 dni licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Żeby zapłacić akcyzę za samochód przez internet, należy:

 • Utwórz konto lub zaloguj się na platformie PUESC.
 • Złóż deklarację korzystając z usługi e-Import.
 • Zaloguj się na swoje konto bankowe.
 • Wybierz opcję “Przelew do US”.
 • Wpisz nazwę i adres organu podatkowego: Urząd Skarbowy w Nowym Targu, ul. Parkowa 13, 34-400 Nowy Targ.
 • Wybierz rachunek bankowy nr 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000 (zawsze ten rachunek!)
 • Wpisz nazwę i adres zobowiązanego do zapłaty akcyzy, identyfikator NIP lub PESEL.
 • Wybierz Typ okresu: J – dzień, i wpisz datę powstania obowiązku podatkowego/datę przekroczenia granicy. W przypadku deklaracji wielopozycyjnych (więcej niż jeden samochód) należy wpisać najwcześniejszą datę powstania obowiązku podatkowego.
 • Wskaż symbol formularza AKC-U/S. Jeśli deklaracja zawiera więcej niż jeden samochód – AKC-U/SW.

Jeżeli podasz w przelewie właściwe dane, to system księgowy Krajowej Administracji Skarbowej (Zefir2) automatycznie powiąże tę wpłatę z deklaracją i szybko uzyskasz potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Cła za auto da się ominąć. Kto nie płaci akcyzy za samochód?

Według art. 109 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009 r. nr 3, poz. 11) akcyzy za samochód można uniknąć. Podatku akcyzowego nie trzeba płacić za a jednoślady, auta ciężarowe i pojazdy specjalistyczne.

Dodatkowo od opłaty zwolnione są samochody osobowe przywożone przez osobę fizyczną przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającą z czasowego pobytu z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju (jeśli auto przeznaczone jest tylko do użytku tej osoby i jeśli służył tej osobie w miejscu poprzedniego jej pobytu w państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej przez okres co najmniej sześciu miesięcy przed zmianą miejsca pobytu).

Przepisy na dobrą sprawę zakładają sporo wyjątków od podatku akcyzowego. Przykładowo można zwolnić od podatku auto przewożone przez kogoś, kto przyjeżdża do Polski z innego państwa UE na pobyt stały, aby zawrzeć związek małżeński z Polakiem/Polką. Każdy taki wyjątek obwarowany jest oczywiście szczegółowymi wytycznymi, ale jak widać jest sporo możliwości uwolnienia się od podatku, który może wynieść od kilku do kilkunastu tys. zł.

Akcyza za auto. Zmiany Ministerstwa Finansów od 2020 r.

A skoro istnieją możliwości, to istnieją też osoby, które chętnie je wykorzystują. Od kilku lat mówi się o planowanych zmianach w prawie akcyzowo-podatkowym. Wszystko po to, aby ukrócić proceder nadużyć akcyzowych. Jednym z najczęściej wykorzystywanych “trików” jest określanie osobowych samochodów z zagranicy jako ciężarowe, aby zostać zwolnionym z dużych opłat. Ministerstwo Finansów od długiego czasu szukało więc skutecznego rozwiązania, które spotkałoby się z pozytywnym odbiorem społecznym. Wydaje się, że w końcu udało się je znaleźć, bo nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 roku. Proceder zaniżania wartości samochodów z Niemiec i z innych krajów ma zostać ukrócony przez nowe wymagania w formularzu zgłaszania pojazdu.

Właściciele nowych aut będą więc zobowiązani do podawania w formularz nowych danych: roku produkcji samochodu, który podali w złożonej deklaracji AKC-U/S (postarzanie auta to jedna z najpopularniejszych “sztuczek”). Poza tym na potwierdzeniu zapłaty akcyzy pojawią się też informacje o wysokości uiszczonego podatku. To z kolei ma chronić interesy podmiotów kupujących używane samochody osobowe sprowadzone z krajów UE. Kupujący ma wtedy możliwość porównania kwoty akcyzy zapłaconej od sprowadzonego samochodu do kwoty akcyzy podobnego auta (nieuszkodzonego, podobnego pojazdu tej samej marki, tego samego modelu i rocznika).

To nie koniec, bo na dokumencie ma się znaleźć też wyraźna informacja dotycząca tego, czy samochód jest uszkodzony, czy też nie. Nowe przepisy z pewnością nie wyeliminują problemu, bo szara strefa sprowadzania aut z zagranicy i tak kwitnie, ale z pewnością nieco utrudni oszukiwanie urzędników. A to już jeden krok w dobrą stronę.