MotoNews.pl

Używany samochód na raty? To prostsze niż myślisz

03 lipca 2018

Kategoria | Finanse
samochod-rodzinny

Rynek samochodów używanych cieszy się ogromną popularnością. Problem w tym, że większość Polaków kupuje tanie pojazdy, których rocznik pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem każdy może nabyć używany samochód na raty – dzięki takiej opcji możesz wybrać droższy pojazd, a jego zakup nie będzie stanowił nadmiernego obciążenia domowego budżetu.

Więcej niż 35% Polaków w najbliższym czasie planuje zakup samochodu. Znaczna grupa rodaków przymierza się do nabycia auta używanego finansowanego za gotówkę. Jak pokazują statystyki, średni wiek takiego pojazdu to 10 lat – co wynika przede wszystkim z faktu niskiej ceny aut tego rocznika. Powodem, dla których Polacy decydują się na taki krok, są m.in. ograniczone oszczędności. To jednak wcale nie musi być przeszkodą – banki dopuszczają możliwość zaciągnięcia kredytu, dzięki czemu można nabyć używany samochód na raty.

Używany samochód finansowany kredytem – na jakich warunkach?

Biorąc pod uwagę siłę rynku pojazdów używanych, w ofercie banków pojawiają się kredyty samochodowe przeznaczone na zakup aut „z drugiej ręki”. Nie ma przy tym znaczenia, czy kredytobiorca zamierza sfinansować pojazd nabywany u dealera, w komisie, czy od osoby prywatnej – najważniejsze jest, aby spełnić określone kryteria.

Używany samochód na raty można nabyć wyłącznie w przypadku:

  • osiągania przez kredytobiorcę stałego dochodu,
  • wykazywania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej,
  • dobrej historii kredytowej.

Istotną rolę odgrywa również sam pojazd – jego rocznik nie może przekraczać ustalonej przez bank granicy wiekowej. Niektóre instytucje wymagają, aby auto nie było starsze niż 5 lat. Część banków dopuszcza możliwość finansowania starszych pojazdów, ale wówczas skróceniu ulega maksymalny okres kredytowania.

Kredyt na używane auta – czy to się opłaca?

W ubiegania się o wsparcie finansowe oferowane przez banki nie ma nic złego – szczególnie, jeśli decyzja o zaciągnięciu kredytu jest przemyślana. Warto przy tym porównać dostępne oferty, zamiast składać wniosek w przypadkowym banku. W przeciwnym razie taki wybór może sporo kosztować – kredyty różnią się między sobą kosztami, a różnice mogą sięgać rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Jeżeli zależy Ci na niskich miesięcznych ratach i podejrzewasz, że za kilka lat ponownie zechcesz wymienić pojazd, możesz używany samochód na raty nabyć w ramach Kredytu SMARTPLAN na używane pojazdy. Dostępny w ofercie Toyota Banku, może okazać się korzystnym rozwiązaniem m.in. z uwagi na:

  • niższe nawet o 40% miesięczne raty (RRSO 12,56%)
  • możliwość wymiany pojazdu na kolejny po 3-4 latach użytkowania
  • uproszczone formalności
  • niską wpłatę własną (od 10%) – co oznacza minimalne zaangażowanie gotówki.

W ten sposób można sfinansować pojazdy wszystkich marek dostępnych u dealerów Toyoty. Są to samochody pozostawione w rozliczeniu – wszystkie sprawne technicznie.

Jeżeli chcesz nabyć bezpieczne auto w bardzo dobrym stanie, rozważ zakup używanego samochodu na raty oferowanego w salonach.