Volkswagen Grand California w seryjnej produkcji

Volkswagen Grand California w seryjnej produkcji23.05.2019
Po światowej premierze na targach Caravan Salon w Düsseldorfie oraz prezentacji samochodu podczas Motor Show w Poznaniu, zakład Volkswagen Poznań we Wrześni rozpoczął seryjną produkcję samochodu z zabudową turystyczną VW Grand California na bazie modelu VW Crafter.

Model Grand California to pełnowymiarowy kamper z wielofunkcyjnym wnętrzem, dostępny dla klientów w dwóch wariantach: Grand California 600 z super wysokim, panoramicznym dachem i dodatkowym łóżkiem dziecięcym oraz Grand California 680 z wysokim dachem.

Na potrzeby produkcji tego modelu w obszarze zabudów specjalnych Customized Solution powstała dedykowana linia montażowa do obsługi której zatrudniono dodatkowo 160 pracowników. Produkcja liniowa obejmuje montaż dachu, modyfikacje karoserii oraz montaż końcowy elementów wyposażenia. Auto poddawane jest także testom szczelności w kabinie zraszania oraz pełnej kontroli jakościowej po skończonej zabudowie.

VW Grand California
Volkswagen Grand California

Jens Ocksen, prezes zarządu spółki Volkswagen Poznań -

„Zakład we Wrześni jest jedną z najnowocześniejszych fabryk motoryzacyjnych na świecie. Imponuje nie tylko swoją wielkością, ale również funkcjonalnością i technologią produkcji. Blisko 70% produkcji stanowią samochody z zabudową specjalną, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Jesteśmy dumni z tego, że nasza fabryka jest jedynym miejscem na świecie gdzie, produkowany jest model VW Grand California.”

Czas montażu zabudowy specjalnej z wyposażeniem to około 60 godzin, a każdy pojazd to blisko 1000 specjalnych części do zabudowy. Samochód wyposażany jest m.in. w kuchnię z kuchenką gazową, zlewozmywakiem i lodówką, ogrzewanie wnętrza i podgrzewanie wody, łazienkę z prysznicem i toaletą oraz zbiornik na czystą i brudną wodę.

VW Grand California
Volkswagen Grand California

Planowany roczny wolumen produkcyjny dla tego modelu to blisko 3500 pojazdów, a głównymi rynkami zbytu będą: Niemcy, Szwajcaria i Francja, ale także Austria, Hiszpania, Holandia, Polska, Belgia, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy Portugalia i Szwecja.

Nowy model Grand California został doceniony przez czytelników magazynów Auto Bild i Computer Bild w plebiscycie Connected Car Award 2018. Wyróżnienie to przyznawane jest najinteligentniejszym pojazdom. Czytelnicy docenili w Grand Californi możliwość sterowania głównymi funkcjami samochodu z poziomu oddzielnego centralnego wyświetlacza, który dostarcza m. in. informacji na temat poziomu wody czystej i ścieków. Wyświetlacz centralny steruje także ogrzewaniem, oświetleniem wnętrza, zasilaniem i lodówką.

VW Grand California
Volkswagen Grand California

Volkswagen Grand California powstaje na bazie modelu Crafter, który zyskał już uznanie klientów na całym świecie otrzymując tytuł "International Van of the Year 2017” oraz „Green Van of the Year 2018“ przyznawany najbardziej ekologicznym samochodom użytkowym w swojej klasie.

O Volkswagen Poznań Sp. z o.o.

Fabryka we Wrześni jest jednym z czterech zakładów należących do spółki. W Poznaniu znajduje się ponadto fabryka modeli Volkswagen Caddy, Volkswagen Transporter oraz odlewnia komponentów aluminiowych. W Swarzędzu natomiast zlokalizowany jest park dostawców, centrum logistyczne, zaplecze produkcji oraz zakład zabudów specjalnych. Rok 2018 był rekordowym w historii spółki. Taśmy produkcyjne opuściło 266 819 samochodów. Dzienna produkcja we wszystkich zakładach wynosi 1170 samochodów Spółka to także największy pracodawca w Wielkopolsce dający zatrudnienie ponad 11 000 osób w 4 zakładach produkcyjnych.

Źródło: Volkswagen