Volkswagen Transporter na Retro Motor Show 2019

Volkswagen Transporter na Retro Motor Show 201926.10.2019
Podczas trwającej w dniach od 25 do 27 października wystawy Retro Motor Show 2019, odbywającej się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, zwiedzający, oprócz wielu historycznych modeli różnych marek, będą mieli okazję obejrzeć kompleksowe stoisko Auto Świat Classic poświęcone historii Volkswagena Transportera.

Głównym powodem stworzenia takiej tematycznej ekspozycji jest czterdziestolecie powstania Volkswagena T3.

Na stoisku przejść będzie można przez historię modelu Volkswagen Transporter. Od modeli najstarszych – T1, aż po najnowszą wersję Volkswagena Multivana 6.1.

Kolekcję otwiera Volkswagen T1 model SO-42 Westfalia z 1967 roku, wyprodukowany w Hanowerze, ale w wersji przeznaczonej na rynek amerykański. Auto w oryginalnym stanie sprowadzono do Polski 6 lat temu, po czym odrestaurowano je z zachowaniem wszelkich detali. Samochód wyposażony jest w benzynowy silnik o pojemności 1500 cm3 i mocy 44 KM oraz w manualną, czterobiegową skrzynię biegów. Oryginalny kolor nadwozia nosi nazwę Velvet Green L512. Pojazd ten rozwija prędkość max 100 km/h. Zabudowa w stanie fabrycznym posiada wiele udogodnień przydatnych podczas wyjazdu na camping. Ciekawostką są uchylane przednie okna typu safari. Jest to jedyny w Polsce egzemplarz tego auta zachowany w takim stanie i oryginalnym wnętrzu.

Volkswagen Transporter

Aż dwa samochody będą reprezentować drugą generację (T2) Volkswagena Transportera. Pierwszy z nich to kremowo-pomarańczowy T2b furgon z 1973 roku. Pojazd ten, z typowo dostawczą zabudową, ma już mocniejszy silnik o pojemności 1600 cm3 i mocy 50 KM. Drugi – T2b Westfalia z 1978 roku, podobnie jak prezentowany T1, przeznaczony był na rynek amerykański. Wyposażono go w 2-litrowy silnik z wtryskiem paliwa i w automatyczną skrzynię biegów. Auto w zabudowie kempingowej Berlin z unoszonym dachem jest w 100 procentach oryginalne, łącznie z lakierem o nazwie L13A Dakota Beige.

Volkswagen Transporter

Głównym bohaterem ekspozycji jest Volkswagen Transporter T3 Multivan w wersji „Last Edition Star”. To specjalny model Limited Last Edition, których wyprodukowano zaledwie 2500 sztuk, w dwóch wariantach kolorystycznych Orly Blue Metallic i Tornado Red. Samochód zjechał z taśmy produkcyjnej 27 kwietnia 1992 roku. Ten egzemplarz T3 do dnia dzisiejszego posiada oryginalny silnik oraz skrzynię biegów, co potwierdzone jest certyfikatem ze Stiftung AutoMuseum Volkswagen w Wolfsburgu. Ponadto ma zachowaną w niemal idealnym stanie tapicerkę, w większości fabryczny lakier oraz oryginalne wszystkie szyby.

Volkswagen Transporter

Współczesność marki Volkswagen Samochody Dostawcze prezentuje najnowszy Volkswagen Multivan 6.1 w wersji specjalnej „CRUISE”. To nowoczesne auto wyposażono w wysokoprężny silnik 2.0 TDI o mocy 199 KM i w siedmiostopniową, automatyczną skrzynię biegów DSG. Dodatkowo posiada napęd na cztery koła 4MOTION. Na jego pokładzie znajdziemy szereg innowacyjnych rozwiązań technicznych, m.in. Digital Cockpit - cyfrowe zegary z personalizowanym wyświetlaczem, asystenta utrzymania pasa ruchu "Lane Assist" oraz asystent zmiany pasa "Side Assist". W wyposażeniu znajduje się również system wspomagający parkowanie Park Assist, czujniki parkowania oraz system ochrony bocznej. Z elementów podnoszących komfort, model ten pochwalić się może elektrycznie otwieranymi i zamykanymi bocznymi drzwiami przesuwnymi oraz elektrycznie otwieraną i zamykaną klapą bagażnika, sterowaną pilotem trójstrefową klimatyzacją, czy ogrzewaniem postojowym.

Volkswagen Transporter

Stoisko Auto Świat Classic znajduje się w hali nr 5 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbywa się wydarzenie. Impreza potrwa do niedzieli 27 października.

Źródło: Volkswagen