MotoNews.pl

Relacja z prezentacji Volvo XC90

16 lutego 2015

Kategoria | Pierwsze jazdy
Marka, model | ,
IMG 3668

Volvo wraz ze swoim najmłodszym dzieckiem ruszyło w tournee po Europie. Tym razem na celu szwedzkiej marki znalazła się Warszawa i Hala EXPO, gdzie mogliśmy bliżej przyjrzeć się nowemu Volvo XC90.

Przy bliskim spotkaniu nowe XC90 nie sprawia wrażenia ociężałego, do czego przyczyniła się powściągliwa szwedzka szkoła projektowania. Podobnie sytuacja wygląda we wnętrzu. Projektanci skupili się w głównej mierze na zapewnieniu komfortu dla 7 pasażerów, gdzie nawet w ostatnim rzędzie jest wystarczająca ilość miejsca do wygodnej podróży. Liczne przyciski znane z poprzednika zastąpił w większości dotykowy ekran stworzony we współpracy z Apple, a za stworzenie topowego systemu audio odpowiedzialna jest marka Bowers&Wilikins.

Egzemplarz pokazany szerokiej publiczności to D5 AWD, czyli diesel mocy 225 KM. W ofercie znalazło się miejsce dla słabszego diesla i 2 odmian benzynowych T5 i T6. Najwyżej w ofercie plasuje się wersja topowa T8 i jak w przypadku pozostałych jednostek jest to 2 litrowy motor o zaledwie 4 cylindrach. Na razie wszystkie jednostki połączone będą z ośmiostopniowym automatem i napędem AWD. Ceny startują od 245 800 zł, a po pojawieniu się wersji z napędem na przednią oś najtańsze XC90 będzie wycenione na ok 229 900zł. Regularna sprzedaż rozpocznie się początkiem kwietnia.

Największy SUV jest przełomowy i wraz z jego premierą zapowiedziano politykę na najbliższe lata. W ciągu najbliższych 4 lat będą miały miejsce premiery 7 nowych modeli całkowicie odmładzających gamę, a użyte w nich technologie zostaną zapożyczone z XC90. W konsekwencji 2020 rok ma być pierwszym rokiem bez ofiar śmiertelnych w wypadkach z udziałem nowych Volvo.

tekst: Krzysztof Kunzek, zdjęcia: Jakub Głąb, źródło: auto-strefa.pl

Auto-Strefa