MotoNews.pl

Dartz Nagel Dakkar – ezgotyczny, luksusowy, miejski off-roader

02 sierpnia 2012

Kategoria | Auta koncepcyjne
Marka, model |
Dartz Nagel Dakkar 3

W tym roku w Monako mały, łotewski producent nieszablonowych SUVów o egzotycznym wyglądzie: Dartz Motorz Company i Saxon Automobile Manufactur podpisały umowę mającą na celu stworzenie w ramach wspólnego projektu nowego pojazdu. Panowie podeszli ambitnie do tematu i twierdzą, że będzie to przedstawiciel zupełnie nowej klasy samochodów o nazwie B.N.U.D.S.. Skrót ten można rozwinąć w angielskie słowa:

  • Bespoke – czyli “wykonany na specjalne zamówienie”, ponieważ każdy model będzie przystosowany do indywidualnych życzeń klienta,
  • Noble – czyli “szlachetny”, ponieważ samochód będzie sprzedawany pod jedną z najstarszych na świecie marek,
  • Urban – czyli “miejski”, ponieważ jest przeznaczony do jazdy w mieście, choć sprawdzi się także w terenie,
  • Desert – czyli “pustynia”, ponieważ będzie bazować na konstrukcji rurowej zaprojektowanej przez Saxon Automobile Manufactur znanego z produkcji pojazdów rajdowych.

Na razie nowy model otrzymał nazwę Nagel Dakkar – na cześć słynnego, rosyjskiego kierowcy Andrieja Nagela, który w 1912 roku wygrał Rajd Monako i pokonał dakarską pustynię w 1913 roku. Producenci nie mają jeszcze ostatecznej wizji nowego pojazdu – załączone szkice to propozycje pracujących dla nich projektantów.

„Miejski off-roader” ma mieć długość 4620 mm, szerokość 2000 mm i wysokość 1700 mm. Prześwit w tym modelu ma wynosić 250 mm, a masa pojazdu 1890 kg. Osie zostaną rozstawione w odległości 2910 mm.

Nagel Dakkar ma napędzać 5-litrowy silnik V8 biturbo stworzony przez AMG o mocy 650 KM i maksymalnym momencie obrotowym 850 Nm. Jednostka napędowa zostanie połączona z 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową . Samochód będzie mógł rozwinąć prędkość 250 km/h.

Wspomniana już, rurowa konstrukcja nadwozia zostanie wykonana z tytanu, a podwozie z kevlaru.

Luksusowy pojazd powstanie w około 150 egzemplarzach i będzie kosztować ok. 250 000 – 300 000 euro za wersję bazową.

Zdjęcia: Dartz Motorz Company, opracowanie: BM