MotoNews.pl

SEAT Ibiza Cupra 2013

27 listopada 2012

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Seat Ibiza Cupra 14

SEAT przedstawił nową odsłonę modelu Ibiza Cupra, która do sprzedaży w Europie wejdzie w lutym przyszłego roku. To produkcyjna wersja Seata Ibizy Cupra Concept zaprezentowanego w kwietniu tego roku na wystawie w Pekinie.

Nowa Ibiza Cupra przyspiesza z miejsca do 100 km/h w 6,9 sekundy i potrafi rozpędzić się do 228 km/h. Producent chwali się jednak, że dobre osiągi nie oznaczają dużej „paliwożerności”, w przypadku Cupry średnie zużycie ma utrzymywać się na poziomie 5,9 l/100 km.

Źródłem mocy Ibizy Cupry jest 1,4-litrowa jednostka napędowa TSI z turbosprężarką i kompresorem o bezpośredni wtrysku paliwa. Generuje 180 KM (132 kW) mocy i maksymalny moment obrotowy 250 Nm. Silnik współpracuje z 7-biegową, dwusprzęgłową przekładnią DSG, którą kierowca może sterować za pomocą tradycyjnej dźwigni zmiany biegów lub manetek umieszczonych przy kierownicy. Poza tym Cupra oddaje do dyspozycji kierowcy elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego XDS, wydajny układ hamulcowy (opcjonalnie można zamówić układ AP Racing) oraz sportowy układ wydechowy.

Kompaktowa, sportowa Cupra wyróżnia się dynamicznym designem. W przedniej części nadwozia dominują szerokie wloty powietrza i eleganckie, skrętne reflektory biskenonowe z systemem AFS doświetlającym zakręty wraz ze światłami do jazdy dziennej z diodami LED. Profil nowej Ibizy Cupra ma wyraźnie zaznaczone krawędzie, a tył charakteryzuje się muskularnymi kształtami i rzucającą się w oczy końcówką rury wydechowej o przekroju trapezu. Samochód ozdobiono 17-calowymi obręczami z lekkich stopów, a jego zawieszenie obniżono. Obudowy lusterek bocznych pokryto czarnym lakierem kontrastującym z lakierem nadwozia, ten sam kolor ma tylny dyfuzor.

Ibiza Cupra 2013 będzie opcjonalnie dostępna z systemem nawigacyjno-rozrywkowym SEAT Portable. Natomiast w standardowym pakiecie bezpieczeństwa znalazły się takie systemy, jak: ESP stabilizujący tor jazdy i Hill Start ułatwiający ruszanie na wzniesieniu. Ofertę bezpieczeństwa w nowej Ibizie Cuprze doceniło Euro NCAP, wyróżniając model najwyższą oceną pięciu gwiazdek.

Zdjęcia: SEAT, opracowanie: BM