MotoNews.pl

Audi S3 Sportback

14 lutego 2013

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Audi S3 Sportback 17

300 KM/221 kW mocy, 380 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Przyspieszenia z miejsca do 100 km/h w 5 sekund. Nowe Audi S3 Sportback ma naprawdę mocne atuty. A do tego nie jest przesadnie paliwożerne – producent sugeruje, że będąc posiadaczami modelu S3 Sportback z 2-litrowym silnikiem TFSI będziemy potrzebować około 6,9 litrów benzyny, by przejechać 100 km (to o 1,5 litra mniej w porównaniu z poprzednią odsłoną S3 Sportback).

Czterocylindrowa jednostka napędowa w S3 Sportback przeszła coś w rodzaju „remontu kapitalnego”. Jedyną jej cechą wspólną z poprzednikiem jest teraz pojemność 1984 cm sześciennych. Moc 300 KM jest dostępna od 5500 obr./min., a maksymalny moment obrotowy 380 Nm w zakresie od 1800 do 5500 obr./min. Silnik reaguje natychmiast na działania kierowcy, a do tego generuje sportowy, głęboki „gang”. Gdy wybierzemy dynamiczny tryb pracy systemu Audi drive select, moc jednostki napędowej zostanie dodatkowo podkreślona akustycznie.

Wyposażone w dostępną opcjonalnie 6-biegową skrzynię S tronic Audi S3 Sportback wykonuje sprint z miejsca do „setki” zaledwie w 5 sekund. Jeśli korzystamy z 6-biegowej przekładni manualnej będziemy musieli poczekać o 0,5 sekundy dłużej, zanim wskazówka prędkościomierza osiągnie 100 km/h. Prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 250 km/h. Niższe biegi w obu przekładniach zostały krótko zestrojone, by dostosować je do sportowej charakterystyki jazdy, natomiast dłuższy szósty bieg redukuje zużycie paliwa. Skrzynią dwusprzęgłową można sterować za pomocą opcjonalnych manetek umieszczonych przy kierownicy. Oprócz trybu ręcznego oferuje ona automatyczne tryby D i S.

Audi S3 Sportback posiada także system Launch Control, napęd na wszystkie koła quattro, progresywny układ kierowniczy, system ESC i elektromechaniczny hamulec postojowy. Oprócz standardowego zawieszenia klienci mogą wybrać sportowe zawieszenie S.

Przednią oś przesunięto o 52 mm do przodu w porównaniu z poprzednim modelem. 2-litrowy silnik S3 Sportback jest lżejszy o 5 kg od poprzedniego i zamontowano go w pozycji odchylonej ku tyłowi o 12 stopni.

Nowe Audi S3 Sportback zaopatrzono w 18-calowe obręcze z lekkich stopów, na których zamontowano opony 225/40 o niskim oporze toczenia. Zaciski przy dużych tarczach hamulcowych o średnicy 340 mm z przodu polakierowano na czarno i ozdobiono literą S. Opcjonalnie zaciski mogą być czerwone.

Lekka konstrukcja w znacznym stopniu przyczynia się do świetnych osiągów Audi S3 Sportback. Pięciodrzwiowy samochód waży 1445 kg, o 70 kg mniej niż poprzedni model, głównie dzięki zmniejszeniu masy w obrębie nadwozia.

Zdjęcia: Audi, opracowanie: BM