MotoNews.pl

Prototyp wyścigowego pojazdu Forda z silnikiem EcoBoost pobije rekord prędkości?

09 października 2013

Kategoria | Sport
Marka, model |
Ford 2

Ford i Riley Technologies przedstawiły właśnie wspólny projekt – to zupełnie nowy samochód wyścigowy napędzany silnikiem EcoBoost. Pojazd ma stanąć w szranki przyszłorocznej edycji serii wyścigowej TUDOR United SportsCar Championship.

Nowa, sportowa jednostka napędowa Forda to 3,5-litrowy silnik V6 biturbo. Oficjalnie zadebiutuje podczas 24-godzinnego wyścigu na torze Daytona, który odbędzie się w dniach 25-26 stycznia przyszłego roku. Nowy motor będzie jednym z komponentów użytych w prototypie zaprojektowanym przez Riley Technologies przy wsparciu zespołu Ford Racing polegającym na dopracowaniu charakterystyki aerodynamicznej samochodu.

Jednak przez wyścigiem na torze Daytona nowy prototyp spółki Ford i Riley Technologies zostanie wykorzystany podczas próby bicia rekordu prędkości na torze wyścigowym, który od 1989 roku wynosi 210,3 mile na godzinę, czyli około 338, 45 km/h. Zespoły Michael Shank Racing, Ford Racing oraz firma Continental połączą siły, by ustanowić nowy rekord już dziś, 9 października.

„W Ford Racing naprawdę kładziemy duży nacisk na tworzenie wyścigowych wersji modeli produkcyjnych, jak i produkcyjnych technologii.” – powiedział Jamie Allison, szef Ford Racing – „Jesteśmy dumni mogąc wprowadzić 3,5-litrowy silnik V6 EcoBoost biturbo z wtryskiem bezpośrednim do United SportsCar Championship, gdzie rywalizują głównie pojazdy wyposażone w jednostki V8. Chcemy pokazać możliwości technologii Ford EcoBoost – ten silnik zapewnia zarówno świetne osiągi, jak i niskie zużycie paliwa i to zarówno na zwykłej drodze, jak i na torze wyścigowym.”

Zdjęcia: autoevolution.com, opracowanie: BM