MotoNews.pl

Nowy Lexus RC Coupe – światowa premiera na Tokyo Motor Show

07 listopada 2013

Kategoria | Premiery  Rynek Premium  Targi
Marka, model | ,
Lexus RC Coupe 5

Nowe coupe Lexus RC zadebiutuje podczas Salonu Motoryzacyjnego w Tokio, już 20 listopada. W stolicy Japonii zostaną wystawione dwa pojazdy oznaczone plakietką „RC”: RC 350 z 3,5-litrowym silnikiem V6 oraz RC 300h z 2,5-litrowa jednostką napędową. Producent właśnie opublikował serię zdjęć nowego RC.

Projektanci nasycili nadwozie RC mocno konturowanymi liniami, jakich nie oglądaliśmy dotychczas w gamie pojazdów Lexusa. RC wyróżnia się też najszerszą i najniżej umieszczoną atrapą chłodnicy o wrzecionowatym kształcie pośród modeli japońskiego producenta. Trójkątne reflektory przywodzą na myśl sportową charakterystykę LF-LC, a inspiracje koncepcyjną wersją RC widać w rozmieszczeniu diod LED. Obręcze z lekkich stopów nowego Lexusa RC mogą występować w dwóch wersjach: jako 19-calowe komponenty o 10 ramionach lub muskularne, 18-calowe elementy o pięciu ramionach.

Natchnieniem dla projektantów przy planowaniu wyglądu wnętrza Lexusa RC były znane pojazdy sportowe. Do wykończenia kabiny użyto materiałów w kontrastowych kolorach. Specjalne oświetlenie jest skierowane ku górze zamiast ku dołowi, jak to bywa w tradycyjnych modelach, dzięki czemu światło wydaje się otulać kabinę. Przyjemnym dla oka akcentem są też dekoracyjne detale z forniru drewnianego wykonanego techniką shimamoku: wiele cienkich warstw drewna skleja się razem, a następnie kroi tak, by wyeksponować paskowy wzór utworzony przez poszczególne warstwy materiału.

Kokpit kierowcy podzielono na strefę „operacyjną” i „prezentacyjną”. W górnej części umieszczono tablicę rozdzielczą i siedmiocalowy ekran nawigacyjny, a w konsoli środkowej mieści się nowy, zdalny sterownik Remote Touch Interface. By zapewnić maksimum wygody i bezpieczeństwa pasażerom fotele mają specjalną konstrukcję podobną do foteli stosowanych w autach wyścigowych.

Zdjęcia: Lexus, opracowanie: BM