MotoNews.pl

Koniec mandatów za przekraczanie dozwolonej prędkości? Ford proponuje rozwiązanie

03 kwietnia 2015

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Ford 2

Przekraczanie dozwolonej prędkości niesie za sobą szereg negatywnych skutków takich, jak konieczność uiszczenia grzywny, dopisanie punktów karnych do konta kierowcy, a nawet utrata prawa jazdy lub w najgorszym wypadku, doprowadzenia do kolizji lub wypadku. Ford Motor Company wprowadza na rynek nowatorską technologię, której zadaniem jest powstrzymywanie kierowców od łamania przepisów dotyczących dozwolonej prędkości. System ma działać nie tylko na terenie kraju, ale i za granicą.

Do tej pory kierowcy mieli do dyspozycji system, który umożliwiał im zadanie maksymalnej prędkości jazdy dla swojego pojazdu. Obecnie, nowy Ford S-MAX wyposażony jest w automatyczny ogranicznik prędkości, który umożliwia dostosowanie maksymalnej zadanej prędkości jazdy do zmieniających się zależnie od drogi ograniczeń prędkości.

„Kierowcy często zdają sobie sprawę, iż na danym odcinku drogi przekroczyli prędkość dopiero gdy otrzymają listowne wezwanie do zapłaty mandatu lub zostaną zatrzymani przez patrol policji drogowej” – wyjaśnia Stefan Kappes, odpowiedzialny za prace nad systemami bezpieczeństwa czynnego w Ford of Europe. „Automatyczny ogranicznik prędkości sprawia, iż kierowca nie musi się już martwić o przekraczanie dozwolonej prędkości, co znacznie zwiększa komfort jazdy”.

Przy pomocy przycisków w kole kierownicy kierowca może ustalić maksymalną prędkość przejazdu, a system, wykorzystując kamerę na szybie czołowej, będzie monitorował mijane znaki ograniczenia prędkości i odpowiednio dostosowywał prędkość. Jeśli na danym odcinku drogi dopuszczalna prędkość będzie większa, system pozwoli kierowcy przyśpieszyć, ale bez przekraczania obowiązującej wartości, dzięki czemu nie dojdzie do złamania przepisów prawa
o ruchu drogowym.

Ostatnimi czasy firma Ford wprowadziła na rynek wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które ułatwiają parkowanie, oraz zapobiegają niezamierzonemu opuszczeniu obranego pasa ruchu lub kolizjom przy niewielkich prędkościach.

Inteligentny ogranicznik prędkości to pierwsze rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalność ogranicznika zadanej prędkości oraz systemu rozpoznawania znaków drogowych, czyli technologii dostępnych obecnie w takich modelach jak Ford Focus, nowe Fordy Mondeo czy Kuga.

Inteligentny ogranicznik prędkości działa od 30 do 200 km/h i zapewnia płynne wytracanie prędkości, częściej ograniczając ilość paliwa trafiającą do silnika niż ingerując w pracę układu hamulcowego. W związku z tym w sytuacjach gdy zjazd ze wzniesienia mógłby skutkować przekroczeniem zadanej prędkości maksymalnej, system uprzedza kierującego wysyłając mu stosowne komunikaty ostrzegawcze.

Aby precyzyjnie dostosowywać prędkość do obowiązujących ograniczeń w miejscach gdzie znaki z ograniczeniem prędkości ustawione są w znacznej odległości od siebie, np. poza miastem, automatyczny ogranicznik prędkości potrafi się również komunikować z pokładowym systemem nawigacji. Kierowca ma również możliwość czasowej dezaktywacji systemu poprzez wywarcie większego nacisku na pedał przyśpieszania.

Nowy Ford S-MAX wykorzystuje również inne zaawansowane rozwiązania technologiczne takie, jak system zapobiegania kolizjom Pre-Collision Assist z funkcją wykrywania pieszych Pedestrian Detection. System ten nie tylko potrafi wykryć obecność pieszych na drodze, ale również przewidzieć ruch pieszych w poprzek drogi, i automatycznie wytracić prędkość jeśli kierowca w porę sam nie zareaguje na wysyłane przez system ostrzeżenia o zagrożeniu.

Zdjęcia: Ford