MotoNews.pl

Co kryje się w schowku w nowym Fordzie Mustangu?

14 sierpnia 2015

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Ford Mustang 3

Poduszki powietrzne ochroniły dziesiątki tysięcy istnień ludzkich od czasu ich premiery trzydzieści pięć lat temu. Element ten tworzy więc podstawę systemów bezpieczeństwa instalowanych na pokładzie samochodów, którymi się poruszamy.

Nowy Ford Mustang jest pierwszym autem na rynku wyposażonym w nowy rodzaj poduszki chroniącej kolana, którą zintegrowano z drzwiczkami schowka przed pasażerem, zamiast z deską rozdzielczą, dzięki czemu pasażerowie mogą swobodnie wyciągnąć nogi podczas jazdy. W nowym rozwiązaniu opracowanym przez Forda tradycyjna poduszka materiałowa ustąpiła miejsca innowacyjnej konstrukcji z tworzywa sztucznego, którą umieszczono pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną strukturą drzwiczek schowka.

Nowa poduszka ma zaledwie 46 centymetrów długości, 28 centymetrów szerokości i jest o 65 procent lżejsza od standardowej poduszki chroniącej kolana, przy czym zapewnia porównywalny poziom ochrony. W przypadku zderzenia, niewielki generator gazu umieszczony wewnątrz poduszki napełnia ją w zaledwie 20 milisekund, wypychając pokrywę drzwiczek schowka na zewnątrz, aby zapewnić ochronę nóg pasażera. Niższa masa własna systemu pozwala też zmiejszyć zużycie paliwa, a innowacyjna konstrukcja nowego systemu obejmuje obecnie 23 patenty.

„Oto nowy sposób postrzegania poduszek powietrznych. Powróciliśmy do deski kreślarskiej
i w rok stworzyliśmy setki projektów, aby wyłonić ten jeden,” powiedział Sean West, manager Forda ds. systemów bezpieczeństwa. „Opłaciło się. Dzięki nowemu systemowi połączyliśmy funkcje dwóch odrębnych elementów w jednej konstrukcji, ograniczając masę własną i liczbę komponentów. W ten sposób przesunęliśmy deskę rozdzielczą do przodu, udostępniając pasażerowi więcej przestrzeni. „Nasza poduszka powietrzna montowana w schowku daje nowe możliwości wykorzystania systemów wykonanych z tworzywa sztucznego. To dopiero początek drogi do stworzenia nowych rozwiązań,” dodał West.

Nowy Ford Mustang jest standardowo wyposażony łącznie w osiem poduszek powietrznych. Model otrzymał najwyższą notę w testach bezpieczeństwa przeprowadzonych w Ameryce Północnej. Ten legendarny, amerykański samochód jest oferowany w Europie w wersji fastback i convertible po raz pierwszy od 50 lat.

Zdjęcia: Ford