MotoNews.pl

Nissan X-Trail Bobsleigh

08 lutego 2016

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Nissan X-Trail Bobsleigh 7

Nissan rzucił wyzwanie konwencjom i zbudował pierwszy na świecie siedmiomiejscowy bobslej, którego prezentacja odbyła się w Innsbrucku w Austrii. X-Trail Bobsleigh był inspirowany wzornictwem Nissana X-Trail. W trakcie inauguracyjnego przejazdu na historycznym torze olimpijskim w Igls sterował nim brytyjski medalista olimpijski Sean Olsson.

Nissan nawiązał współpracę z ekspertami w dziedzinie budowy bobslejów, aby przekształcić tradycyjne czteromiejscowe sanie w inspirowany modelem X-Trail siedmiomiejscowy pojazd zdolny osiągnąć prędkość 100 km/h i wytworzyć przeciążenie 4,5 g.

Bobslej naśladuje odważne wzornictwo Nissana X-Trail, z którym łączy go wyrazista estetyka przodu, kształt reflektorów i siedmiomiejscowa konfiguracja. Pasażerowie pojazdu mogą obserwować widok z góry w promieniu 360 stopni – podobnie, jak w Nissanie X-Trail wyposażonym w system kamer 360°. Tak jak bobslej, X-Trail dzięki zaawansowanemu systemowi napędowemu ALL MODE 4×4-i doskonale sobie radzi na śniegu i lodzie.

Darryl Scriven, dyrektor ds. projektowania Nissan Design Europe (NDE), nawiązał współpracę z renomowanym producentem bobslejów Diego Menardim i ekspertem w dziedzinie tego sportu Ianem Richardsonem, aby nadać saniom własności aerodynamiczne na olimpijskim poziomie.

Ian Richardson i Diego Menardi mają w sumie ponad 50 lat branżowego doświadczenia w budowaniu sań o olimpijskich osiągach dla zwycięskich ekip z całego świata.

Siedmiomiejscowe sanie zostały skonstruowane z wykorzystaniem szkiców i techniki projektowania wspomaganego komputerowo (CAD). Detale na przodzie bobsleja nawiązują do kraty wlotu powietrza Nissana X-Trail z motywem litery „V” oraz do charakterystycznych przetłoczeń na pokrywie silnika. Diego Menardi wydłużył konstrukcję kabiny, aby mogła ona pomieścić siedmioro pasażerów.