MotoNews.pl

Gumball 3000 – edycja 2016 ruszy już 30 kwietnia

24 marca 2016

Kategoria | Rynek  Sport
Gumball-3000-edycja-2016

Co roku miłośnicy nietypowych i oryginalnych wyścigów samochodowych czekają z niecierpliwością na start Gumball 3000. Tegoroczna edycja ruszy już 30 kwietnia w Dublinie, a meta będzie czekała 6 maja w Bukareszcie. Po drodze, jak zwykle, duże show, spotkania z celebrytami i… mandaty.

Współzawodnictwo leży w naturze człowieka i w wielu przypadkach przyczynia się do rozwoju naszej cywilizacji. Ma też swoje ciemne strony – niejednokrotnie w historii ludzkości rywalizacja była powodem wybuchania waśni i wojen. Nic dziwnego, że człowiek dość szybko wymyślił sport, w którym naturalna potrzeba współzawodniczenia przybiera kontrolowaną i mniej drastyczną formę.

Gdy skonstruowano samochód, stał się on również narzędziem wykorzystywanym w rywalizacji – rajdy samochodowe mają ogromne rzesze fanów na całym świecie, organizowane są prawie w każdym zakątku globu, co roku odbywa się ogromna liczba tego typu imprez. Za jeden z najstarszych rajdów jest powszechnie uważany ten odbywający się do dziś w Monte Carlo (po raz pierwszy zorganizowany w 1911 roku), ale tak naprawdę wyprzedził go na przykład Rajd Paryż-Rouen z 1894 roku (źródło: www.telegraph.co.uk). Obok tradycyjnych imprez związanych z wyścigami samochodowymi odbywa się również szereg innych, nierzadko bardzo oryginalnych rajdów. Jednym z najsławniejszych jest Gumball 3000.

Jak to się zaczęło?

Polscy fani Gumball 3000 mieli okazję dwa razy obserwować z bliska część tego wyścigu, ponieważ dwukrotnie w historii rajdu trasa prowadziła przez Polskę. Po raz pierwszy jego uczestnicy pojawili się w naszym kraju w 2001 roku, gdy trasa wyścigu przebiegała z Londynu do Sankt Petersburga i z powrotem, a za drugim razem Gumball 3000 zawitał do Polski w 2013 roku w ramach trasy Kopenhaga – Monaco. Zawodnicy przejeżdżali wtedy przez Warszawę i Kraków.

Gumball 3000 ma już wieloletnią tradycję. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1999 roku na kontynencie europejskim i od tego czasu odbywa się nieprzerwanie co roku. Pomysłodawcą tego projektu był angielski, ekscentryczny przedsiębiorca, skater, projektant mody i kierowca rajdowy – Maximillion Cooper. Jego ideą było nie tyle stworzenie nowego wyścigu, ile wykreowanie nowej marki i stworzenie pewnego stylu życia.

Gumball 3000 to tak naprawdę rewia niezwykłych, nierzadko bardzo luksusowych samochodów. W samym rajdzie bierze udział wielu celebrytów, aktorów, sportowców i ludzi świata finansów. Wśród uczestników, którzy w przeszłości pojawili się na trasie wyścigu, można wymienić takie osoby jak Kate Moss, Kylie Minogue, Davida Hasselhoffa, Adriena Brody’ego, Tony’ego Hawka, gwiazdę Formuły 1 Lewisa Hamiltona czy zespół Jamiroquai. Gumball 3000 to nie tylko wyścig, ale również towarzyszące mu różnego rodzaju wydarzenia, koncerty i spotkania z tłumami kibiców. Ciekawostką jest, że organizatorzy nie troszczą się nigdy o pozwolenia lokalnych władz i policji do korzystania z publicznych dróg, co niejednokrotnie przekłada się na konieczność płacenia mandatów przez uczestników. Na przykład w ubiegłym roku w samej tylko Holandii policja nałożyła na kierowców biorących udział w Gumball 3000 mandaty na łączną kwotę 30 tys. euro (źródło: www.tispol.org ).

Gumball 3000 w 2016 roku

Gumball 3000 to coroczne, wielkie, prestiżowe wydarzenie, na którym warto się po prostu pokazać. Z tej okazji korzysta wielu celebrytów i osób publicznych. Tłumy zwykłych ludzi również chcą poznać gwiazdy wyścigu. Jedni ustawiają się na trasie przejazdu, inni uczestniczą w imprezach towarzyszących Gumball 3000, a niektórzy mają nawet możliwość porozmawiania osobiście z zawodnikami rajdu poza oficjalnymi spotkaniami. Taką okazję mogą mieć na przykład uczestnicy loterii zorganizowanej przez jednego ze sponsorów rajdu, firmę Betsafe, która ufundowała VIP-owski weekend na mecie wyścigu w Bukareszcie.

Wspomnieliśmy już, że meta tegorocznej edycji Gumball 3000 będzie w stolicy Rumunii, a uczestnicy rajdu dotrą tam 6 maja, gdzie odbędzie się dwudniowa impreza podsumowująca. Wszystko zacznie się jednak 30 kwietnia w Dublinie, gdzie zgromadzi się 100 niezwykłych samochodów biorących udział w rajdzie. Następnego dnia auta wyruszą do Edynburga, a potem zawitają m. in. do Londynu, Pragi, Budapesztu i w końcu do Bukaresztu.

Zapowiada się kolejna fascynująca wyprawa niezwykłych, budzących zachwyt samochodów i ich ekscentrycznych kierowców drogami Europy. Jaki będzie ten Gumball 3000 A.D. 2016? Na pewno jeszcze nie raz pojawi się okazja, aby opowiedzieć o tym na łamach naszego serwisu.