MotoNews.pl

Serwis Volvo – wysoka jakość w dobrej cenie

26 kwietnia 2016

Kategoria | Rynek
Marka, model |
volvo-serwis

Wielu kierowców omija autoryzowane stacje obsługi szerokim łukiem. To jednak nieprawidłowe podejście, które skutkować może wysokimi kosztami napraw w przyszłości.

Procedury serwisowe

Teoretycznie, podstawowe czynności serwisowe będzie w stanie wykonać każdy pracownik warsztatu samochodowego, niezależnie od tego czy dane miejsce posiada autoryzację marki czy też nie. Wymiana oleju silnikowego oraz filtrów nie jest bowiem specjalnie skomplikowaną czynnością.

Trudno się z tym spierać, lecz z drugiej strony należy pamiętać, że okresowe przeglądy samochodu, które większości kierowców kojarzą się głównie z wymianą oleju, w rzeczywistości służyć mają ocenie stanu pojazdu i usunięciu ewentualnych defektów. Niby to truizm, ale w każdym samochodzie elementy eksploatacyjne ulegają naturalnemu zużyciu.

Nawet jeżeli „nic nie stuka i nie puka”, warto skontrolować działanie ważnych części samochodu. Pracownicy warsztatów niezależnych często zapominają o tego rodzaju czynnościach (lub, co gorsza, nie są świadomi ich konieczności), podczas gdy odwiedzając autoryzowaną stację obsługi właściciel samochodu może mieć pewność, że każdy kluczowy element zostanie skontrolowany.

Jako przykład warto przytoczyć procedury jakie stosowane są w serwisie Volvo. Pracownicy punktów obsługi posiadających autoryzację szwedzkiego producenta szkoleni są według zasad Volvo Competence Programme, to jest posiadają konkretne wytyczne na temat tego, jakich zabiegów serwisowych potrzebuje konkretny model, a nawet wersja silnikowa, przy danym przebiegu.

Sprzęt

Współcześnie produkowane samochody coraz bardziej przypominają komputery – poszczególne ich elementy oparte są o działanie konkretnych modułów, których obsługa serwisowa wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, lecz przede wszystkim profesjonalnego sprzętu. Innymi słowy, współczesnego pojazdu nie da się obsługiwać za pomocą uniwersalnych komputerów diagnostycznych, jakimi dysponuje większość niezależnych warsztatów.

Jak mówi mechanik pracujący w jednym z autoryzowanych serwisów Volvo w Warszawie,dokładne sprawdzenie prawidłowości działania poszczególnych modułów jest praktycznie niemożliwe, o ile mechanik nie ma do dyspozycji dedykowanego sprzętu. Tak zwany uniwersalny sprzęt diagnostyczny umożliwia wyłącznie podstawowe odczyty parametrów auta, bez możliwości dokładnego sprawdzenia kluczowych elementów.

Praktycznie żaden właściciel warsztatu niezależnego nie może sobie pozwolić na zakup komputera dedykowanego do obsługi samochodów konkretnej marki. Wynika to po prostu z faktu, iż taki sprzęt jest nie tylko bardzo drogi, lecz również z tego, iż wyłączny dostęp do możliwości zakupu takiego komputera mają autoryzowane serwisy. Daje to całkowitą pewność bezbłędnej diagnozy problemu!

Dostęp do części

Ciągle przytaczany jest w tym artykule przykład szwedzkiej marki, lecz warto pamiętać o tym, że wyroby tego producenta stanowią doskonały przykład tego, jak zaawansowane potrafią być współcześnie wytwarzane pojazdy. Każdy samochód Volvo składa się z ponad pięciu tysięcy różnych części, a tylko autoryzowane stacje obsługi posiadają specjalistyczną wiedzę na temat ich działania. Warto dodać, że dotyczy to zresztą samochodów każdej marki.

Serwisowanie samochodu w autoryzowanej stacji obsługi oznacza również natychmiastowy dostęp do części zamiennych najwyższej jakości. Warsztaty niezależne takiej możliwości zaoferować nie mogą – przy zakupie części w magazynie producenta, pierwszeństwo mają zamówienia pochodzące właśnie od serwisów autoryzowanych. Innymi słowy – jeżeli kierowcy zależy na czasie, serwisowanie w ASO jest bardzo korzystne.

I jeszcze jedna kwestia. Poziom zaawansowania technicznego samochodów produkowanych w XXI wieku wymaga stosowania oryginalnych części. Tak zwane „zamienniki”, jakie często stosują warsztaty niezależne, z reguły nie zapewniają optymalnych warunków pracy poszczególnych elementów samochodu, nie wspominając już o trwałości.

Wiele osób obawia się, że części do samochodów Volvo kupowane w autoryzowanej stacji obsługi będą przesadnie drogie. To błędne przekonanie – doradca serwisowy zawsze ustala koszt naprawy przed jej rozpoczęciem (i to zarówno robocizny, jak i części). Nie ma tu sytuacji jakie często zdarzają się u przygodnych mechaników, którzy decydują się na wymianę elementów bez wiedzy klienta.

Reasumując …

Serwis samochodu w autoryzowanej stacji obsługi może finalnie okazać się nawet tańszy niż naprawy w warsztatach niezależnych. Mechanicy posiadają dogłębną wiedzę na temat procedur serwisowych i nie naprawiają aut mocno podnoszącą koszty metodą „prób i błędów”, lecz działają zgodnie ze wskazówkami producenta samochodu. Daje to pewność niezawodnego działania samochodu do kolejnego przeglądu!

Więcej na temat tego, dlaczego warto korzystać z usług autoryzowanych serwisów można znaleźć tutaj: http://domvolvo.volvocars-partner.pl/oferta/serwis/dlaczego-autoryzowany-serwis/.

Zdjęcia: Volvo